Zamknij

Ogólnopolska konferencja naukowa "Kaszubi w PRL. PRL wobec Kaszubów"

12:35, 09.05.2022 | oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. nadesłane
REKLAMA

Instytut Kaszubski w  Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na dwudniową konferencję poświęconą relacjom między Kaszubami a PRL. Odbędzie się ona 16 i 17 maja w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Społeczność kaszubska w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doświadczyła głębokich zmian, które objęły wszystkie aspekty życia: społecznego, politycznego, kulturalnego, gospodarczego.

Instytut Kaszubski oraz Europejskie Centrum Solidarności zadbały o przestrzeń do naukowej dyskusji na ten temat – będzie ona możliwa podczas Ogólnopolskiej konferencji naukowej Kaszubi w PRL. PRL wobec Kaszubów.

II wojna światowa była dla Kaszubów doświadczeniem traumatycznym. Po jej zakończeniu oczekiwano nowej, bardziej sprawiedliwej Polski, w której takie społeczności jak Kaszubi będą mogły zachować swoją tożsamość, rozwijać własną kulturę i korzystać z pełni praw obywatelskich. O takich nadziejach i oczekiwaniach mówiono podczas Kongresu Kaszubskiego w styczniu 1946 roku w Wejherowie.

Rzeczywistość okazała się znacznie trudniejsza i jednocześnie bardzo złożona. Z jednej strony stosunek nowych władz do społeczności kaszubskiej po 1945 r. naznaczony był dużą dozą nieufności. Z drugiej jednak próbowały one wciągnąć jej przedstawicieli w struktury życia politycznego, zwłaszcza na poziomie lokalnym  - podkreślają organizatorzy konferencji.

Dyskusja dotyczyła będzie m.in. kaszubskich doświadczeń z władzą po 1945 r.; kultury, edukacji i religii w PRL-u; życia społecznego i problemów społecznych. 

Prelekcje wygłoszą m.in. prof. Cezary Obracht-Prondzyński, dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG prof. Józef Borzyszkowski, prof. Bogdan Chrzanowski, prof. Danuta Stanulewicz, dr Justyna Pomierska, dr Tomasz Fopke, dr Elżbieta Bugajna.

PROGRAM WYDARZENIA.

(oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

shaIom5gshaIom5g

2 4

pewnie tak jak 3/4 ksiezy wspolpracowali z pzpr i sb 13:52, 09.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AjaxAjax

7 0

Lepiej mi wytłumaczcie dlaczego ustawa dekomunizacja nie wprowadziła zakazu pełnienia funkcji publicznych komunista ? Nadal mogą być posłami, burmistrzami, radnymi, zarządzać spółkami skarbu państwa. Pracować w służbach.
14:00, 09.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NO MIECIU NO MIECIU

3 1

Ruszaj,opowiedz jak służyłeś komunistom wiernie. 21:04, 09.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AjaxAjax

0 0

Za komuny nie było mnie na świecie. Skoro Ciebie poruszyła ta kwestia to zapewne poruszyłem twoje lata młodości w służbach PRL a teraz jesteś gdzieś sołtysem. 07:38, 12.05.2022


0%