Zamknij

Pies zaatakował przechodniów. Nagranie przestrogą dla właścicieli czworonogów

11:49, 12.05.2022 | oprac.W.D.
Skomentuj fot.KPP Lębork
REKLAMA

Jeżeli decydujemy się na psa, zadbajmy o to, by nie stanowił zagrożenia dla otoczenia - to apel policji w związku z sytuacją, do której doszło w Lęborku. Pies pozostawiony przez właściciela na chwilę bez opieki zerwał się ze smyczy i zaatakował troje przechodniów, w tym ośmioletnią dziewczynkę. Także kartuska Straż Miejska przypomina o odpowiedzialności właścicieli czworonogów.

Straż Miejska w Kartuzach bardzo często odbiera zgłoszenia dotyczące braku właściwego nadzoru nad psami. Strażnicy interweniują zazwyczaj w sprawie czworonogów, które z jakiegoś powodu wyszły poza posesję właściciela i wałęsają się po okolicy. Dziś takie zgłoszenie przyszło z Koloni. 

- W pierwszej kolejności staramy się ustalić właściciela zwierzęcia. Bywa, że pies zerwał się ze smyczy lub uciekł właścicielowi, ale co do zasady to właściciel zwierzęcia zobowiązany jest do należytej opieki nad nim i trzymania go w taki sposób, by nie stanowił zagrożenia dla innych - mówi Krzysztof Pawłowski, komendant Straży Miejskiej w Kartuzach. 

W gminie Kartuzy dochodziło już do pogryzień przez psy, których właściciele nie trzymali ich w odpowiedni sposób. We wrześniu ubiegłego roku w Grzybnie pies zaatakował listonosza, który w wyniku dotkliwych pogryzień trafił do szpitala.

[ZT]36863[/ZT]

Z kolei, jak informuje szef kartuskiej Straży Miejskiej przypadek pogryzienia, do którego doszło jakiś czas temu w Kartuzach znalazł swój finał w sądzie, który ukarał właściciela czworonoga.

W gminie Kartuzy, zgodnie z zapisami uchwalonego przez Radę Miejską "Regulaminu utrzymania czystości i porządku", właściciele psów wpisanych na listę ras niebezpiecznych oraz tzw. ras dużych i ich mieszańców, mogą wyprowadzać je na spacer pod warunkiem, że zwierzę jest na smyczy i w kagańcu.

Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest wtedy, gdy pies ma założony kaganiec, przebywa w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi i gdy właściciel ma możliwość sprawowania nad nim pełnej kontroli. W myśl regulaminu jeżeli pies nie jest odpowiednio uwiązany lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym, albo na terenie ogrodzonym, nie wolno pozostawiać go bez dozoru,

O tym jakie to ważne świadczyć może niebezpieczne zdarzenie, do którego doszło w centrum Lęborka. Jak wynika z informacji lęborskiej policji, 58-letni właściciel psa przywiązał zwierzę do słupka przed sklepem i poszedł na zakupy. Pod nieobecność właściciela pies prawdopodobnie zerwał się ze smyczy i zaatakował troje przechodniów.

Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę monitoringu. 

- Młody, bo 8-miesięczny pies, wyglądający jak owczarek niemiecki, ugryzł w rękę 67-letnią kobietę, potem rzucił się na jej rówieśnika, by następnie zaatakować 8-latkę, chwytając ją zębami za przedramię - informuje KPP w Lęborku. - Gdy policjanci dojechali na miejsce pies był już przy właścicielu. Pokrzywdzonymi zajęli się ratownicy medyczni. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Mundurowi wylegitymowali posiadacza psa, zaskoczonego agresywnym zachowaniem swojego czworonoga i potwierdzili, że zwierzę jest szczepione. O zaistniałej sytuacji powiadomili też Sanepid.

Właściciel psa usłyszy najprawdopodobniej zarzuty niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu psa. To wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności lub grzywną do 1000 zł lub naganą.

Policja przypomina, że w przypadku odpowiedzialności za tego rodzaju wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel nie zachował ostrożności umyślnie czy nieumyślnie.

- Brak właściwego nadzoru nad psem może doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie. W zależności od skutków właściciel czworonoga może też odpowiadać cywilnie, co wiąże się nawet z wielotysięcznymi kwotami zadośćuczynienia lub odszkodowania za wyrządzoną krzywdę - przypomina policja. 

(oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

GawcioGawcio

9 3

A na koloni taki czarny pies ? 13:07, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

On nie gryzie...On nie gryzie...

20 6

Pies do uśpienia, właściciel do więzienia! 13:08, 12.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

d/wd/w

2 12

ty do kopalni uranu. 13:45, 12.05.2022


DaveDave

0 0

Ciebie powinni uspać ...bronił tylko psa ... 15:56, 13.05.2022


PierwszyPierwszy

24 2

"wylegitymowali posiadacza psa, zaskoczonego agresywnym zachowaniem swojego czworonoga"
Nie żebym nie lubił zwierząt, ale Ci właściciele zawsze są zaskoczeni, że ich pies ugryzł. Bo on przecież potulny, to na pewno wina tego co został ugryziony, na pewno go sprowokował.
Właściciele psów nie rozumieją, że za zachowanie psa odpowiada on, że nie każdemu musi pasować, że jakiś kundel podbiega, szczeka, obwąchuje, na uj.. mi zapewnienia właściciela, że on mi nic nie zrobi, ja sobie nie życzę takiej interakcji z tym zwierzęciem. Nie mówię tutaj o sytuacji gdy wchodzę komuś na podwórko. Ale takie sytuacje mają miejsce w parkach i lasach, nie tylko na wsi, ale też często w mieście.


13:10, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

on nic nie zrobion nic nie zrobi

21 3

zawsze to slychac gdy pies biega luzem
niestety w kartuzach duzo pieskow biega bez kagancow na dlugasniej smyczy i jeszcze te wszechobecne psie kupy bo wlasciciel nie ma w zwyczaju sprzatac po swoim psie,
to powinno byc karalne 13:15, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Członek MensyCzłonek Mensy

18 7

Jak ktoś wychodzi z psem na chodnik bez kagańca to z automatu powinien dostawać taki mandat jakie dostają obecnie kierowcy za przekraczanie prędkości. Może jakby taki polaczek zobaczył 4000zł do spłaty to by się nauczył, inaczej się nie da. 14:57, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gość Gość

12 1

Takie sytuacje są wszędzie,w Łapalicach na ul.Rzemieslniczej to samo psy biegają samopas a właściciel się jeszcze śmieje, jak podbiegają i obszczekują. 15:07, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


uśpić bydleuśpić bydle

17 3

żadnej litości dla wilków, które atakują i rozszarpują ludzi, uśpić bydle natychmiast!!! 16:02, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo BonekBrawo Bonek

11 0

jednak Bonek miał rację!!! 16:03, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dawid2Dawid2

12 1

Zapraszam na wioski w Sierakowicach u nas to samo 17:23, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

XzyhuXzyhu

5 14

A co z agresywnymi kaszubami ? 18:53, 12.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KaszubKaszub

14 1

Jak to co? Jajco!
Jak przestaniesz jeździć na trasie 60 km/h i wyrzucać śmieci do lasu to my przestaniemy być agresywni.
Zrozumiał, czy napisać dużymi literami? 20:30, 12.05.2022


ProkowoProkowo

7 1

Na ul Rybackiej też psy chodzą bez smyczy 19:21, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

No a ja No a ja

5 5

Tu widzę normalne zachowanie psa broni małego ale nie był agresywny ja zawsze oddalam się na chodniku od obcego psa choć mam dwa wielkie psy i zawsze nikomu nie daje pogłaskać moich psów choć są spokojne bo różnie bywa będzie nie ten zapach i cap za rękę trzeba mieć dystans a nie święte krowy idą chodnikiem i wali ich wszystko bo pies mnie nie może tknąć 21:21, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do kaszubAdo kaszubA

3 2

Syf na brzegach jezior i w lasach , tak dbają o swoje walory , i nie robią tego turyści tylko miejscowi. Do tego jeszcze wyrznięte lasy. 22:17, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

doh jodoh jo

2 0

Pies swiadczy o swoim wlascicielu Jak jest agresywny to jego pan jest taki sam Psy tylko na smyczy a duze w kagancach 10:13, 15.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%