Do niebezpiecznego zdarzenia doszło dziś podczas Pikniku z Ekonomią Społeczną w Gaju Świętopełka. Na pomost powaliło się drzewo - niedaleko bawiły się dzieci, a po jeziorze pływały łódki i rowerki. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a z powalonym pniem błyskawicznie uporali się strażacy.
O ogromnym szczęściu mogą mówić uczestnicy dzisiejszego pikniku na Wyspie Łabędziej w Gaju Świętopełka. Podczas trwania zabawy na znajdujący się w pobliżu pomost powaliło się drzewo. Byliśmy bezpośrednimi świadkami, jak drzewo swoim ciężarem złamało pomost i wpadło do wody. Mogło dojść do tragedii, gdyż tuż obok bawiły się dzieci, a po jeziorze łódkami i rowerkami pływały całe rodziny. Na szczęście nikt obok nie przepływał, nikogo też nie było na pomoście.
Na miejsce błyskawicznie przyjechali strażacy z KP PSP Kartuzy, którzy uporali się z powalonym pniem. Burmistrz Kartuz obecny na miejscu podkreślał, że przyczyną zdarzenia był słaby system korzeniowy drzewa, które znajdowało się tuż przy wodzie. Wystarczy mocniejszy podmuch, by powalić taki pień.
- Niestety w Gaju Świętopełka wiele jest takich drzew, jednak teren ten objęty jest ochroną konserwatora zabytków i nie jest nam łatwo uzyskać zgodę na ich wycięcie - powiedział. - Na pewno będziemy starać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela pomostów na jego naprawę. Zrobimy też przegląd wszystkich drzew znajdujących się w gaju. Cieszmy się, że nic nikomu się nie stało.
Pocięte pieńki z powalonego drzewa posłużą za siedziska przy wypożyczalni sprzętu wodnego na Wyspie Łabędziej.
25 10
Ostatnio w Warszawie dwóch urzędników usłyszało zarzuty karne w podobnej sprawie.
42 12
Teren objęty ochroną konserwatora zabytków a wyasfaltować się dało. Dziwne nie?
1 0
mordo ale wiesz, że Kartuzy całe podlegają pod konserwatora zabytów, nie?
28 10
Ale czy ktoś z urzędu starał się o wycinkę zagrażających drzew?Jeżeli tak to trzeba obciążyć konserwatora.Szczęście że tym razem obyło się bez ofiar.
27 8
Przecież konserwator w tej gminie nie ma nic do gadania...
A drzew które należy usunąć jest wielw, kwestia czasu i padną nasadzenia ma deptaku i rondzie. W Niemczech za takie numery są konkretne karty ale u nas nic nikogo nie obchodzi a władza się po prostu nie zna i ma zupełnie inne priorytety
32 10
Co na to ekolodzy ekoteroryści żaden się nie przywiązał
7 36
Wyciąć wszystkie drzewa. Są niebezpieczne tak jak te przy drogach.
17 8
co było pierwsze kura czy jajko, a więc teren, który miał być zachowany przyrodniczo i nie miał w niego ingerować człowiek ze swoim betonem, ale skoro beton człowiek już wkroczył to nie dziwota, że drzewo spadło i nie jest to wina drzewa.
33 5
i nazwać Pustynią Świętopełka. Wybetonować, wyasfaltować, zrobić parking dla TIR-ów. Jezioro zasypać, żeby nikt nie utonął.
21 8
Jedno szczęście że nie walnęło w stojące obok toi-toje bo by był smród większy niż w Warszawie a opcja polityczna w stolicy i w Kartuzach ta sama - po co nam takie skojarzenia
22 14
Widzę podobieństwo rządzenia między Kartuzami a Warszawą. Tam szambo wybiło tutaj mamy go cały czas.
15 2
Szwajcaria Kaszubska, teraz raczej Szambiarnia Kaszubska. Siedzimy po pas i prosimy o więcej, więcej .... brawo MY !!
6 17
Maskra wyciąć stare drzewa to miejsce zaczyna żyć nasadzić młode drzewa ludzie tylko narzekają robiom coś zle nie robiom też zle
19 8
starych drzew się nie wycina, ewentualnie można podciąć lub odciąć suche konary, bądź zagrażające, niektóre drzew w gaju są wiekowe i można je zaznaczyć jako pomnik przyrody, generalnie stare drzewa są największymi producentami tlenu, młode drzewo zanim jakiś przyzwoity efekt w produkcji tlenu osiągnie, to musi minąć co najmniej 50 lat, wycięto dwie topole na skate parku, praktycznie nie zarejestrowane pomniki, które miały ogromny przerób.
0 3
Chyba coś Ci się pomyliło. Sprawdź jeszcze raz i wtedy się wymądrzaj.
6 13
To byl cud, w tym miejscu trzeba conajmniej duza kaplice postawic i potezny krzyz, zeby cudu nie zapomniec.
15 2
Zagrożenie !!!
Następne polecą w parku Inki , po nacięciu , wycięciu korzeni ,
po budowie ciepłociągu .
A wystarczy wykonać chirurgię drzew , pozbyć się najcięższych konarów
14 2
W parku przy hotelu pod Orłem posadzono ładne krzewy tylko osoba odpowiedzialna za zielen zapomniała ze w suszy należy podlewać w przetargu było przyłącze do wody.
3 8
Nieh bendzie pohwalony pan nasz
A to wrzyztko wina Tóska i niemcuw z peo
11 2
50 letnie uschnięte drzewo może być zabytkiem.,a ona 100 letnia kartuska wieża ciśnień już nie. Ciekawe dlaczego? Czy to ma związek z właścicielem.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
0 0
Strażacy z KPP Kartuzy. Nie wiedzialem że Komenda Powiatowa Policji ma swoich strażaków. Bardzie pasowalo by KP PSP Kartuzy