W miniony weekend w powiecie kartuskim odnotowano pięć pożarów traw. Na szczęście wszystkie zostały w porę opanowane. Warto jednak pamiętać, że każdy taki pożar to duże zagrożenie.
W Dzierżążnie, Sierakowicach, Sianowie, Baninie i Kobysewie interweniowali strażacy w związku z pożarami traw. Największa powierzchnia bo około 300 m kw. uległa spaleniu w Sianowie. Tym razem na szczęście nie odnotowano strat.
Strażacy przypominają jednak, że wypalanie traw jest nie tylko nielegalne, ale również wyjątkowo niebezpieczne. Ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie, zagrażając ludziom, zwierzętom, lasom oraz zabudowaniom.
Wypalanie traw jest surowo zabronione na mocy przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, a za spowodowanie pożaru łąki lub nieużytków prawo przewiduje m.in. areszt, ograniczenie wolności, grzywnę do 30 tys. zł. Jednak gdy pożar spowoduje zagrożenie dla życia ludzi lub zniszczenie mienia o dużej wartości, sprawcy grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
[ZT]64811[/ZT]
ABS09:19, 24.03.2025
Ja tam się nie znam ale jak w latach 80 i 90 systematycznie wypalano trawy to plagi kleszczy nie było.
Romanek09:19, 24.03.2025
Ile można o tym pisać i mówić. Karać Karać to wyjdziemy kiedyś ze średniowiecza
@ABS09:25, 24.03.2025
To tak jak by spalić cały szpital... chorych nie będzie, ale i lekarzy i pielęgniarek też nie.
Siwy Dym12:39, 24.03.2025
A po co gasić? Jak sobie ktoś podpalił, to niech się pali, niech spali mu tą łąkę, las, dom, garaż z samochodem. W kolejnym roku już nie będzie wypalał.
Sikawkowy16:03, 24.03.2025
Mamy plagę kleszczy, trzeba palić żeby tego się pozbyć! Tylko najpierw trzeba wypłoszyć większe zwierzątka, żeby się nie spaliły przypadkiem.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Nie było bo kleszcze nie występowały tak daleko na północ z taka intensywnością. Zima robiła swoje. To jedno z zjawisk ocieplenia klimatu którego *%#)!& nie uznają...