Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze od lat postuluje o stworzenie nowych parków narodowych w Polsce, w tym Kaszubskiego Parku Narodowego. Według przyrodników miałby powstać na terenie Lasów Mirachowskich - unikatowego miejsca na Pomorzu.
O staraniach na rzecz utworzenia Kaszubskiego Parku Narodowego, o tym, dlaczego powinien powstać, i o tym co świadczy o jego wyjątkowości, w specjalnie nakręconym w tym celu filmiku opowiadają pomorscy przyrodnicy i miłośnicy przyrody - dr Sławomir Zieliński, Andrzej Garbalewski, Marcin Wilga i Brunon Wołosz.
- Ile mamy parków narodowych na Kaszubach? Żadnego - mówią.
Przyrodnicy wskazują na wielki walor rzeźby terenu, gdzie znajdują się Lasy Mirachowskie.
- To rzeźba polodowcowa, pozostałość IV zlodowacenia - mówi Sławomir Zieliński. - Lądolód skandynawski topniejąc pozostawił szereg wielu atrakcyjnych form terenu. Mamy na terenie Lasów Mirachowskich morenę dennę, falistą i w okolicach Mirachowa i Miechucina fragment moreny czołowej. Są doliny rzeczne, oczka wytopiskowe, w których gromadzi się woda.
Andrzej Garbalewski przekonuje, że obszar ten wyjątkowo wyróżnia się na tle większości obszarów nizinnych.
- Mamy tu bardzo dużą rozmaitość siedlisk, różne rodzaje podłoży, zróżnicowanie mikroklimatyczne tych poszczególnych stanowisk. Mamy też duże różnice wysokości względnej - doliny, wzniesienia. Są tu gatunki dawniej związane z zimnym klimatem, które tu się zachowały: podrzeń żebrowiec, widlak wroniec, przetacznik górski. Jest tu koło 10 gatunków, które botanicy uznają za niezwykle cenne przyrodniczo.
Wskazuje, że utrzymanie tych gatunków i terenów wymaga ochrony. Przyrodnicy mówią też o wielu innych cennych gatunkach: porostach, roślinach, grzybach.
Pasjonaci przyrody podkreślają, że na terenie Lasów Mirachowskich istnieje największe skupisko rezerwatów przyrody. Jest ich tu aż dziewięć.
- To godne podziwu - mówią.
Przypominają, że koncepcja stworzenia tego parku na Pojezierzu Kaszubskim powstała jeszcze przed I wojną światową. Odżyła w latach 90, potem w 2000. Starania trwają do dziś.
- Dzięki opracowaniu Piotra Kluba z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze projektowany Kaszubski Park Narodowy pojawił się jako jedna z propozycji do realizacji w najbliższych latach. Mamy nadzieję, że dzięki zasobowi świata roślin, zwierząt, grzybów, które tu funkcjonują i są częściowo przebadane, będzie można ten park utworzyć - podkreśla Sławomir Zieliński. - Jest to teren ze wszech miar cenny.
Wskazują także na zbyt intensywną gospodarkę leśną prowadzoną na tych terenach.
Przypomnijmy - Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze postuluje powiększenie 21 istniejących polskich parków narodowych, a także stworzenie 25 nowych. Wśród nich jest Kaszubski Park Narodowy obejmujący m.in. takie formy ochrony przyrody jak Kaszubski Park Krajobrazowy, „Lasy Mirachowskie”, „Kurze Grzędy”, "Staniszewskie Błoto”, „Dolina Górnej Łeby”, a także rezerwaty: Szczelina Lechicka, Żurawie Błota, Lubygość, Kurze Grzędy, Jezioro Turzycowe, Staniszewskie Błoto, Staniszewskie Zdroje i Żurawie Chrusty.
Powierzchnia Kaszubskiego Parku Narodowego wyniosłaby 7852,14 ha.
[ZT]45438[/ZT]
Kartuzyfikator15:10, 03.06.2024
Trzeba ratować to, co zostało po wyrżnięciu dużej części tych lasów przez dzicz pisowsko-ziobrystowską. Park Narodowy to zabezpieczenie przed następną dziczą: deweloperską !!
Ja15:15, 03.06.2024
Koniecznie w rejonie Wiezyca, Kolano
turyści i miejscowi nie mają litości dla przyrody części samochodowe, lodówki, worki pełne śmieci to wszystko leży w lasach.
Kolano15:42, 03.06.2024
A co to zmieni.Dalej będą sypać
Natychmiast 15:21, 03.06.2024
Lasy Mirachowskie trzeba ratować przed piłami i myśliwymi i to jak najszybciej za nim nie będzie co ratować
Mb15:31, 03.06.2024
Kartuzy, kiedyś miasto otoczone pięknymi lasami. Teraz w wielu miejscach pozostały tylko krzaki.
Ciągle rżną.
Bilowo miejscami wycięte do zera. To samo las pod Prokowo
marucha15:45, 03.06.2024
Oj toomany ecoludki.Las się po to sadzi aby rżnąć jak przyjdzie czas.I jrszcze jedno jak rżneli tak rżną.
And16:32, 03.06.2024
To ostatni dzwonek, aby uratować to, co jeszcze zostało. Kiedyś wokół Kartuz były piękne lasy, teraz coraz więcej miejsc wyrżniętych kompletnie do zera. Trzeba ratować przed wycięciem oraz przed deweloperką.
Tak tak tak16:57, 03.06.2024
Tak, tak i jeszcze raz tak! Ratujmy nasze unikatowe wzgórza, łąki, lasy, krajobrazy!
Stop wszędobylskiej, zachłannej zabudowie!
Bono18:37, 03.06.2024
Najpierw lesnicy karczuja lasy na potęgę, a teraz optują za stworzeniem Parku Narodowego? Paranoja
kurna chata18:48, 03.06.2024
Czyli mamy być skansenem efropy.Zero inwestycji,rozwoju bo to niemce mogą tylko.Brawo wy ecoterroryści.
Takem18:54, 03.06.2024
Niech się pośpieszną bo zaraz lasów nie będzie tylko szkółki leśne i trawniki.
Obserwator 220:01, 03.06.2024
Eko propaganda lewacka z czego będą robić meble lasy trzeba wycinać w zrównany sposób
Informacja20:23, 03.06.2024
Wytną też 11 hektarów lasu pod 4 kilometry obwodnicy....
Zielony 10:21, 04.06.2024
A czy ekolodzy powiedzieli kto będzie utrzymywał administrację nowego parku? Budżet państwa czyli my wszyscy. Niech najpierw się pochwalą kto ich utrzymuje. Może też budżet.
dario27411:53, 04.06.2024
Kłamstwo na kaszubach jest kilka parków krajobrazowych oraz dwa parki narodowe.
14 2
Dzicz pisowska się skończyła.
Teraz jest bez zmian. Tyle, że teraz lasy tnie dzicz peowska. Zmienili wojewodzkiego dyrektora leasow inadlesniczego jednak nic się nie zmieniło.
Nadal rżną jak leci.
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.