Zamknij
REKLAMA

Chmielno. W niedzielę Mistrzostwa w Zażywaniu Tabaki. Zgłoś się do konkursu!

11.06, 19.07.2021 M.D
Skomentuj fot. archiwum/W. Drewka
REKLAMA

W niedzielę 25 lipca w Chmielnie odbędzie się Festiwal Tradycji Kaszubskich. Po raz osiemnasty odbędą się tutaj Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Trwają zgłoszenia zawodników - muszą mieć własną tabakierę, odpowiedni ubiór, zaprezentować sposób zażywania tabaki, a publiczność uraczyć "gadką". 

Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki są wieloletnią tradycją w Chmielnie. Mają na celu podtrzymywanie i propagowanie dawnych zwyczajów kaszubskich, świadczących odrębności kulturowej. Odbędą się o godz. 16.00 na stadionie w Chmielnie. 

Kto może wziąć udział w mistrzostwach?

Jak podkreślają organizatorzy - GOKSiR w Chmielnie, udział w konkursie mogą wziąć wszyscy ci, którzy "wiedzą do czego służy nos i tabakiera oraz potrafią zaprezentować się na scenie ”. Każdy chętny, który jest pełnoletni, może zgłosić swój udział w tabakowych mistrzostwach. Uczestnik musi posiadać: dokument potwierdzający tożsamość, własną tabakierę lub rożek oraz odpowiedni ubiór. 

Komisja oceniać będzie ubiór zawodnika i jego tabakierę, sposób autoprezentacji i metodę zażywania tabaki oraz „gadkę” - krótką wypowiedź na temat tabaki. Organizatorzy zaznaczają, że  użycie wulgaryzmów grozi dyskwalifikacją! Czas prezentacji wynosić będzie maksymalnie 10 minut.

Prawo do udziału w mistrzostwach mają te osoby, które zgłoszą chęć uczestnictwa najpóźniej w dniu imprezy do godz. 14:30. W tym celu należy wypełnić zgłoszenie. Dostępne jest ono na stronie GOKSiR w Chmielnie. 

Jury konkursu przyzna 3 główne nagrody w postaci: „Złotej Tabakiery” - ufundowanej przez wójta gminy Chmielno,„Srebrnej Tabakiery” -ufundowanej przez prezesa Fundacji Nasza Checz, „Brązowej Tabakiery” - ufundowanej przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Ponadto przyznana zostanie Nagroda Specjalna Sołtysa Chmielna. 

Wmurują kapsułę czasu

W niedzielę 25 lipca odbędą się także uroczystości z okazji 800-lecia Chmielna. W 1220 roku w przywileju nadanym Cystersom pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o tej miejscowości.

W niedzielę o godz. 15:00 w kościele parafialnym św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa diecezjalnego, a po niej nastąpi wmurowanie kapsuły czasu w Parku Kamiennym.

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

UczestnikosUczestnikos

5 1

Czy będzie bezpłatna wódka? 15:34, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Turysta_HanysTurysta_Hanys

1 0

Czy to prawda, że jak tabakę na kuńcówkę puloka posypiemy to kobieta cała nocka zadowolona byndzie? 12:39, 23.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%