Zamknij

Chmielno. Zagrają na bazunach na powitanie Nowego Roku. To tradycja

14:23, 28.12.2022 Aktualizacja: 10:55, 02.01.2023
Skomentuj fot. archiwum/W.D. fot. archiwum/W.D.

W Parku Kamiennym w Chmielnie 1 stycznia 2023 w samo południe zabrzmią dźwięki bazun. Na tych tradycyjnych kaszubskich instrumentach zagrają członkowie zespołu "Pleskota". 

Bazuna to instrument, którego na Kaszubach używali pasterze i rybacy. Tymi instrumentami sygnalizacyjnymi komunikowali się na duże odległości.

Magiczny charakter bazun

Ustalone sygnały alarmowały na przykład o pożarach lasu, ataku wilków na stado owiec itp.

- Dźwiękami bazun nawoływano się we mgle na jeziorze, przywoływało podróżnych po zmroku w czasie ulewy czy zamieci. Każdy młodzieniec, któremu powierzano opiekę nad stadem zwierząt, musiał zdać egzamin ze znajomości sygnałów bazunowych - informuje Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Chmielnie.

Bazuna miała też na Kaszubach znaczenie jako instrument obrzędowy. Gra na bazunach nadawała uroczysty, a w dawniejszych czasach pewien magiczny charakter weselom, powitaniu Nowego Roku, czy świętowaniu Sobótki.

Wiadomo, że dźwięk bazuny rozlegał się również w kościele podczas pasterki na Boże Narodzenie.

Coraz więcej bazunistów w Chmielnie

Na początku lat 80 - tych grupa zapaleńców pod wodzą gawędziarza i regionalisty Tadeusza Makowskiego Pleskota zaczęła jeździć do Ciechanowca, gdzie tworzył się festiwal gry na instrumentach pasterskich. Najpierw o zasięgu krajowym, a z czasem - międzynarodowym.

Przy okazji prezentowania melodii bazunowych muzykanci z Kaszub wykonywali muzykę kaszubską graną przez kapelę złożoną z wielu tradycyjnych instrumentów.

- Wśród chmieleńskich artystów szczególnie pięknie zapisała się rodzina Choszczów ze Sznurków, która zdobywała najwięcej nagród w ciechanowskim konkursie. W Chmielnie i okolicach od kilku lat gra coraz więcej bazunistów. Z inicjatywy cieśli i artysty Janusza Świątkowskiego udało się wrócić do zwyczaju grania na bazunach na powitanie Nowego Roku - informuje GOKSiR Chmielno

W chmieleńskim kościele można usłyszeć dźwięk bazuny na pasterce. Przybywa młodych muzykantów, którzy zaopatrują się w instrumenty powstające na warsztatach u Tadeusza Makowskiego.

W roku 2021 przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacją z programu "Kultura ludowa i tradycyjna" Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie zrealizowała dla 10 osób warsztaty budowy bazuny. Pod okiem twórcy tradycyjnych kaszubskich instrumentów Tadeusza Makowskiego, każdy z uczestników warsztatów, samodzielnie wykonał bazunę. Projekt miał na celu międzypokoleniowe przekazanie umiejętności wykonywania tego tradycyjnego instrumentu.

Powitanie Nowego Roku na bazunach odbędzie się o godz. 12.00 1 stycznia 2023 w Parku Kamiennym w Chmielnie.

 

(nadesłane, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

EdekEdek

5 7

Za głośno będzie . Psy się boją:D

15:12, 28.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo MakiBrawo Maki

14 1

Brawo Chmielno ostatnio wyrastacie na zdecydowanego lidera tradycji kaszubskiej . Tak trzymać

16:01, 28.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PIS was okrada PIS was okrada

1 7

Dmuchanie w rurę super tradycja

21:10, 28.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@PIS was okrada @PIS was okrada

4 1

Ciebie Po mogłoby okraść z rozumu gdybyś go miał

06:39, 29.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do PIS was okradaDo PIS was okrada

3 0

Diagnoza-Przymusowe leczenie

10:41, 29.12.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%