Kordian Juliusza Słowackiego zostanie przeczytany w ramach akcji Narodowe Czytanie w sobotę 7 września. Również w powiecie kartuskim odbędą się wydarzenia z okazji tego przedsięwzięcia.
Gminna Biblioteka Publiczna w Somoninie przez cały wrzesień świętować Narodowe Czytanie. Dzięki dofinansowaniu z Programu Partnerstwo dla Książki 2024 realizuje projekt pn. „Kordian, czyli otuleni obrazem, dźwiękiem i literaturą”.
W dniu akcji, 7 września organizuje warsztaty street art dla rodzin. Uczestnicy pod okiem artysty będą wykonywać kilka szablonów z portretem Juliusza Słowackiego oraz cytatami z Kordiana. Szczegóły i link do zapisów: https://forms.gle/3UZMeUXEbU1Auhat5. Warsztaty poprowadzi Adrian Leszczuk, twórca murali w Somoninie i Ostrzycach.
O godz. 16.00 zaplanowano wykład otwarty pt. „Słowacki jako inwestor giełdowy. Nieznana twarz wieszcza”. Wykład wygłosi Sławomir Koper - pisarz, autor książek historycznych, publicysta, scenarzysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny. Wstęp wolny!
[CGK]2269[/CGK]
Narodowe Czytanie odbędzie się też w gminie Kartuzy. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na wydarzenia z tej okazji. Zaplanowano je 2 września o godz. 18.00 w Bibliotece w Mirachowie, 7 września o godz. 10.00 w Bibliotece w Kiełpinie oraz 10 września o godz. 17.00 w Bibliotece w Kartuzach.
Również Gminna Biblioteka Publiczna w Stężycy zachęca do udziału w akcji Narodowe Czytanie. W sobotę 7 września o godz. 11.00 rozpocznie się wernisaż tkanin artystycznych Wiesława Jasińskiego połączony z odczytaniem fragmentu Kordiana.
W akcję Narodowe Czytanie licznie włączają się również szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z pow. kartuskiego.
Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana.
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał Prezydent.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką. Wówczas lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz