W czwartek 27 marca w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbędzie się spotkanie z dr. hab. Moniką Tomkiewicz, dr. Izabelą Mazanowską i dr. Tomaszem Ceranem - redaktorami książki „Zbrodnia pomorska 1939. Dokumentacja terroru niemieckiego, t.1". Przedstawia m.in. dokumenty opisujące tę wstrząsającą zbrodnię.
Publikacja zawiera dokumenty opisujące zbrodnię pomorską 1939 - czyli eksterminację polskiej ludności cywilnej, pacjentów szpitali psychiatrycznych oraz ludności żydowskiej na terenie 23 powiatów przedwojennego województwa pomorskiego w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej.
Tom I dotyczy powiatów: morskiego (z powiatem miejskim Gdynia), kartuskiego, kościerskiego, tczewskiego, starogardzkiego, świeckiego, chojnickiego, tucholskiego i sępoleńskiego. Dokumenty pochodzą przede wszystkim z dwóch źródeł: akt śledztw prowadzonych przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku wraz z Referatem Śledczym w Bydgoszczy oraz akt śledztw Centrum Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu koło Stuttgartu. Pierwsze pozwalają poznać perspektywę ofiar, drugie – sprawców.
- Dokumenty zebrane w tomie obrazują terror niemiecki we wszystkich powiatach przedwojennego województwa pomorskiego oraz pokazują jego wyjątkowość w skali całej okupowanej Polski. Masowe egzekucje nie były jednorazowymi masakrami, które wydarzyły się w kilku miejscach, ale objęły cały obszar Pomorza Gdańskiego i Kujaw. Zbrodnia pomorska 1939 stanowiła element niemieckiej polityki okupacyjnej, której celem było „odpolszczenie” (Entpolonisierung) polskiego Pomorza i przeobrażenie go w „rasowo czyste” Prusy Zachodnie - czytamy w opisie książki.
Istotnym elementem zbrodni pomorskiej 1939 była eksterminacja pacjentów szpitali psychiatrycznych i pomorskich Żydów. Po nieudanej dziewiętnastowiecznej próbie germanizacji tego obszaru niemieccy narodowi socjaliści – wykorzystując miejscowych Niemców zgrupowanych w oddziałach Selbstschutzu – dokonali fizycznego zniszczenia części polskiej grupy narodowej.
Spotkanie z autorami książki odbędzie się w czwartek 27 marca o godz. 17.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Organizatorami spotkania są Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Muzeum dr Marek Szymaniak, Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz Barbara Kąkol dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.
Dlaczego 12:06, 13.03.2025
Dzisiaj władze Gdańska promują człon nazwy Wolne Miasto .To Wolne Miasto było organizatorem i wykonawcy Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 W czasie II Rzeczypospolitej Wolne Miasto było na wskroś faszystowskie Używanie zwrotu Wolne Miasto jest aprobowaniem i propagowaniem faszyzmu przecież zakazanego
# dlaczego 13:31, 13.03.2025
Zauważ że w całym artykule nie pada ani razu stwierdzenie, że zbrodni tych dokonali Niemcy. Zrobili to jacyś hitlerowcy. Hitlerowcy to mieszkańcy jakiego państwa ?
Rafał 19:34, 13.03.2025
"Po nieudanej dziewiętnastowiecznej próbie germanizacji tego obszaru niemieccy narodowi socjaliści – wykorzystując miejscowych Niemców zgrupowanych w oddziałach Selbstschutzu – dokonali fizycznego zniszczenia części polskiej grupy narodowej."
Nie "niemieccy narodowi socjaliści" tylko Niemcy i nie "część polskiej grupy narodowej" tylko Narodu polskiego. Czy to ma być kolejne upokorzenie mieszających tutaj Polaków stale spychanych na margines i co to za naukowcy?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 3
Przeczytaj ten tekst jeszcze raz !