Zamknij

Jakim dronem można latać bez szkolenia i rejestracji?

artykuł sponsorowany + 13:25, 08.07.2021 Aktualizacja: 13:25, 08.07.2021

Nic nie wskazuje na to, aby popularność dronów zmalała w najbliższym czasie. Coraz więcej osób podejmuje decyzje o zakupie urządzenia latającego - czy to dla siebie, czy swojego dziecka. Trzeba jednak wiedzieć, że te sprzęty dają mnóstwo możliwości, które wiążą się z wieloma zagrożeniami, dlatego użytkownicy bezzałogowców muszą stosować się do obowiązujących przepisów. Niedawno - bo na początku roku 2021 roku - uległy one dużym zmianom. Dowiedz się więcej na ten temat!

Kiedy w życie weszły nowe przepisy dronowe?

Użytkownicy dronów koniecznie muszą wiedzieć o nowych przepisach dronowych, które w Polsce zaczęły obowiązywać od dnia 31 stycznia 2020 roku. Ich wprowadzenie miało na celu ujednolicenie prawa lotniczego w całej Unii Europejskiej dotyczącego bezzałogowych statków powietrznych.

Jaka została wprowadzona najważniejsza zmiana?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że nowo wprowadzone przepisy dronowe obejmują praktycznie wszystkie drony - nawet drony dla dzieci i te stosunkowo tanie, które nazywa się zabawkami. Niezależnie więc od tego, czy latamy dronami profesjonalnie, czy jedynie hobbystycznie, musimy zapoznać się z nowymi przepisami, które mówią m.in. o obowiązku odbycia specjalnego kursu. Nie dotyczy to jedynie dronów ważących mniej niż 250 gramów.

Czy wymagana jest rejestracja dronów?

W sieci można znaleźć nieprawdziwe informacje mówiące o tym, że nowe przepisy dronowe obejmują obowiązkową rejestrację dronów. Zatem trzeba tutaj podkreślić, że rejestracji podlegają jedynie operatorzy dronów, którzy wykonują drony w kategorii ,,otwartej” oraz ,,szczególnej”. Uzyskany numer rejestracyjny operatora powinien znaleźć się na każdym dronie, który wznosi się w powietrzu. Jedynym wyjątkiem są drony o wadze poniżej 250 gramów.

Jestem operatorem drona - gdzie mogę się zarejestrować?

Rejestracja operatorów dronów nie jest skomplikowana. Do tego celu powstała specjalna strona Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego dedykowana dronom, na którą należy wejść i tam podać kilka danych. Wymagane jest imię i nazwisko operatora oraz adres e-mail. Jeśli rejestracja przebiegnie bez żadnych problemów, to otrzymuje się indywidualny numer, który należy umieścić na dronie, zanim ten wniesie się w powietrze.

Ile trzeba mieć minimum lat, by móc się zarejestrować jako operator?

Minimalną granicą wiekową jest ukończenie 14. roku życia, by móc się zarejestrować jako operator drona. Należy jednak pamiętać, że wtedy potrzebna jest jeszcze zgoda opiekuna prawnego. Co natomiast z osobami, które są poniżej 14. roku życia? Według obowiązującego prawa nie mogą być operatorami dronów, zatem nie mogą sterować dronami takimi jak np. MavicMini 2.

Szkolenie oraz egzamin - co warto o nich wiedzieć?

Jeśli chcemy latać dronami innymi niż mini drony, to czeka nas szkolenie oraz egzamin. Spokojnie jednak - szkolenie jest bezpłatne i przeprowadza je się online, natomiast egzamin składa się z 40 prostych pytań wielokrotnego wyboru. Spełnienie tych warunków nie powinno sprawić większych problemów.

Jak wysoko można latać dronem według prawa?

W przypadku lotów wykonywanych w kategorii otwartej maksymalna wysokość, na której możemy latać dronem, wynosi 120 metrów.

Drony do 250g (bez konieczności rejestracji) znajdziesz w sklepie internetowym pod adresem: https://kapitandron.pl.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%