Gotowanie to jedna z podstawowych zadań w domu. Bez jedzenia z pewnością nie przetrwamy. To rodzi jednak konieczność wyposażenia się w odrębne kuchnie. Kuchenki wolnostojące znajdziemy w różnych opcjach: kuchenki gazowe wolnostojące, kuchenki elektryczne wolnostojące, kuchenki indukcyjne wolnostojące. Jaka kuchenka wolnostojąca będzie odpowiednia dla Ciebie? Jaką wybrać płytę, a jaki piekarnik?
Kuchnia wolnostojąca, zwana także kuchenką to urządzenie do kuchni, które składa się z płyty grzewczej i piekarnika. Taka kuchenka może występować w trzech rodzajach. Są nimi kuchenka indukcyjna wolnostojąca, kuchenka elektryczna wolnostojąca i kuchenka gazowa wolnostojąca.
Najpopularniejsza przez wiele lat była kuchenka gazowa. Gaz ziemny w naszych domach był do tej pory jedną z głównych energii grzewczych wykorzystywanych do tego typu sprzętów. Kuchenka gazowa wymaga podłączenia do instalacji gazowej w domu lub butli gazowej, jest więc najprostszym typem. Zaletą tej kuchenki jest zatem jej prostota, łatwa obsługa, niskie koszty samej eksploatacji, a także niski koszt zakupu. Będzie więc odpowiednia dla osób, które nie potrzebują zbyt wiele.
Typem kuchenki, który zyskuje zwolenników jest kuchenka elektryczna. Bardzo często deweloperzy nowych budynków nie oferują już podłączenia do gazu i wówczas kuchenki elektryczne stają się jedynym rozwiązaniem. Kuchenka elektryczna ma wiele dodatkowych funkcji piekarnika czy płyty, jest bardziej wydajna oraz bardziej ekologiczna, gdyż nie produkuje zanieczyszczeń. Kuchenki te są jednak drogie w zakupie oraz eksploatacji, a także - podobnie jak kuchenki indukcyjne - potrzebują specjalnych garnków do gotowania.
Możesz również wybrać kuchenkę indukcyjną, która zamiast grzałek nagrzewających płytę, posiada cewki tworzące szybkozmienne pole elektromagnetyczne. Dużą zaleta tego typu urządzenia jest niski koszt eksploatacji, łatwość czyszczenia, bezpieczeństwo, szybkie gotowanie.
Współczesne kuchenki posiadają też różne zabezpieczenie tj. zabezpieczenie przeciwpyłowe gazu, blokadę przed włączeniem, blokadę drzwi, chłodzenie obudowy, chłodny front piekarnika, automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa czy wskaźnik ciepła resztkowego.
W kuchniach wolnostojących występują też różne rodzaje płyt: gazowe, elektryczne, ceramiczne, indukcyjne, gazowo-indukcyjne. Płyty gazowe posiadają tradycyjne palniki gazowe, które są tanie i łatwo kontrolować temperaturę. Wymagają dodatkowej wentylacji w kuchni. Najczęściej posiada 4 palniki, a płyty pod nimi wykonane są ze stali nierdzewnej lub szkła ceramicznego. Palnik może mieć zapalacz elektroiskowy lub może wyytępować zapalarka gazowa. Ciekawostka jest fakt, że możemy również zakupić płyty gazowe bez płomienia.
Elektryczny rodzaj płyty nie posiada palników, a pola grzejne (elektryczne lub indukcyjne). Płyty elektryczne niestety trudno czyścić, są też drogie i nieefektywne. Posiadają spiralne grzałki z żeliwa, którymi sterujemy klasycznymi pokrętłami. Maja one 4 pola grzejne, które mogą być pojedyncze, podwójne, potrójne, owalne, ruchome lub szybkogrzejne.
W przypadku płyt ceramicznych, wydajność jest większa, są łatwe w czyszczenie i eksploatacji. Składają się z płaskiej powierzchni, pod którą są okrągłe grzałki. Nowocześniejsze od nich płyty indukcyjne grzeją przez zmienne pole elektromagnetyczne, generując wymianę energii między cewkami płyty a garnkiem. Działają najszybciej, najbezpieczniej i są energooszczędne.
Jeśli nie wiemy na jaką płytę się zdecydować możemy połączyć nasze potrzeby wybierając płytę gazowo-indukcyjną, pozwalająca nam na gotowanie na znanych palnikach gazowych, jak również na płycie indukcyjnej.
Piekarnik to kolejny element kuchni wolnostojącej, na jaki należy zwrócić uwagę. Występuje w wersji gazowej lub elektrycznej i prócz formy zasilania różni się innymi dostępnymi funkcjami.
Występujące w piekarniku funkcje pieczenia to między innymi grill, termoobieg, programator elektryczny, grzałki górne i dolne, mikrofala, pizza, opcja podwójnej komory, rożen obrotowy, funkcja rozmrażania, szybkie nagrzewanie, automatyczny program pieczenia. W kuchenkach elektrycznych znajdziesz też dodatkowe funkcje czyszczenia piekarnika jak czyszczenie katalityczne, parowe, pyrolityczne, emalia łatwoczyszcząca, płaska szybę czy wyjmowane drzwi.
Wysuwanie i wkładanie potraw do piekarnika ułatwiają prowadnice piekarnika. Możemy mieć kuchnię wyposażone w prowadnice teleskopowe, drabinkowe, wytłaczane lub typu wózek. Dlatego wybierając piekarnik dla siebie zapoznaj się z funkcjami jakie posiada, aby dobrać odpowiednie dla swoich potrzeb. Nie ważne czy wybierzesz sterowanie mechaniczne czy elektryczne, piekarnik z rusztem, blachą czy szufladą. Ważne, by spełniał twoje oczekiwania.