Zamknij

Kto płaci za holowanie po wypadku?

artykuł sponsorowany + 13:09, 23.12.2021 Aktualizacja: 12:29, 28.12.2021

Wypadki samochodowe zawsze wywołują silne emocje oraz ogromny stres. W takich sytuacjach kierowcy zazwyczaj nie wiedzą, jak się zachowywać. Oczywiście, w takich emocjach pierwsze, co się robi, to sięga się po telefon i wzywa służby, tj. policja czy pogotowie ratunkowe, jeżeli są poszkodowani w wypadku. Bardzo często konieczne okazuje się też wezwanie lawety w celu holowania pojazdu. Wiele osób boi się korzystać z holowania ze względu na obawę przed poniesieniem dodatkowych kosztów. Czy rzeczywiście tak może być? Kto pokrywa koszty holowania po wypadku drogowym? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią i rozwiania swoich wątpliwości odnośnie kosztów holowania po wypadku drogowym.

Kto płaci za holowanie po wypadku?

Kto płaci za holowanie pojazdu po wypadku drogowym http://glinski-hol.pl? Odpowiedź na to pytanie precyzuje kodeks postępowania cywilnego. Według zapisów w nim obecnych, za holowanie po wypadku powinna płacić osoba odpowiedzialna za wypadek, czyli jego sprawca. Warto jednak wiedzieć, że koszt za holowanie pojazdu osoby poszkodowanej pokrywa ubezpieczenie OC. Jaki jest czas na zgłoszenie szkody z OC? Są to trzy lata. Czy jest jednak jakiś haczyk? Kłopot może mieć miejsce wtedy, kiedy szkoda pojazdu jest spora oraz koszt jego holowania jest wyższy niż środki, jakie gwarantuje polisa OC. Jeżeli jednak osoba poszkodowana udokumentuje koszty związane z holowaniem, to bardzo często firma ubezpieczeniowa rozpatruje jego roszczenia pozytywnie. Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów holowania? Wtedy, kiedy auto zostało jedynie zarysowane, a nie uszkodzone w widoczny sposób.

Polisa OC sprawcy - co pokrywa?

Polisa OC może pokryć koszty naprawy samochodu osoby poszkodowanej, jak i jej ewentualną rehabilitację czy leczenie związane ze szkodami poniesionymi w wypadku. Jeżeli wniosek o zwrot kosztów holowania zostanie złożony, to firma ubezpieczeniowa zapłaci także za odholowanie pojazdu, który nie mógł w bezpieczny sposób jechać. Chodzi tutaj nie tylko o koszt załadunku samochodu, ale też i o koszt przewiezienia go do serwisu. Jeżeli sprawca wypadku nie ma polisy Autocasco, to musi naprawić swój pojazd na własną rękę, a także zapłacić za jego holowanie. Warto zatem kupić pakiet assistance, który pokryje koszty lawety. Polisa OC sprawcy pokrywa też koszt zastępczego samochodu, które otrzyma osoba poszkodowana. Warto pamiętać datę wygaśnięcia umowy OC oraz ją w odpowiednim czasie odnowić, tak aby nie doprowadzić do jej wygaśnięcia.

Na co warto zwrócić uwagę kupując polisę OC?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli ubezpieczenie OC, jest obowiązkowe dla każdego właściciela mechanicznego pojazdu dopuszczonego do ruchu drogowego. Polisa OC chroni przed poniesieniem odpowiedzialności finansowej za wyrządzone uszkodzenia w trakcie wypadku, zarówno na mieniu, jak i czyimś zdrowiu. Warto pamiętać, że nawet najbardziej uważny kierowca może doprowadzić do stłuczki czy poważniejszej kolizji. Wystarczy tylko chwila nieuwagi. Ubezpieczenie OC jest najlepszą opcją uchronienia się od odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody. Wybierając polisę OC należy zwrócić uwagę, jaka jest wysokość sumy gwarantowanej, jaką firma będzie wypłacać w momencie wyrządzenia szkody. Im wyższa jest ta suma, tym wyższa będzie składka OC. Ważną kwestią jest również fakt, co jaki czas płaci się OC. Im więcej jest rat w ciągu roku, tym suma do zapłaty będzie wyższa. Warto zatem zdecydować się na dokonywanie płatności raz w roku. Jeżeli chcemy zapłacić możliwie najniższą cenę za ubezpieczenie OC, to warto porównać kilka ofert dostępnych na rynku. Warto też wiedzieć, iż kierowcy dostają zniżki w polisie za jazdę bez szkód w ostatnich latach. Stracić zniżki można w sytuacji zwrotu kosztów holowania z OC oraz wypłaty odszkodowania.

Ile wynosi koszt holowania po wypadku?

Koszt holowania pojazdu po wypadku https://www.bojadla.edu.pl/pomoc-drogowa-jak-zaczac/ jest zależny od paru kwestii. Po pierwsze, wpływ na cenę holowania po wypadku ma lokalizacja. Cena za holowanie różni się od siebie w zależności od miejscowości. Jeżeli wypadek drogowy zdarzył się daleko od miast oraz zabudowań, to bardzo często do holowania jest doliczany koszt dojazdu do miejsca wypadku. Oprócz tego cena może być wyższa, jeżeli będzie konieczne użycie specjalistycznego sprzętu do przeniesienia uszkodzonego pojazdu na lawetę. Samo umieszczenie pojazdu na lawecie kosztuje zazwyczaj od kilkudziesięciu do dwustu złotych. Ponadto, im dalej będzie przewożone auto, tym większy będzie koszt za holowanie pojazdu. Należy także mieć świadomość tego, iż bardzo często osoba poszkodowana musi najpierw sama pokryć koszty holowania, a dopiero później ubiegać się o zwrot kosztów za holowanie od firmy ubezpieczeniowej. Czy trzeba ze sobą wozić OC, aby móc skorzystać z odszkodowania? Nie jest to w dzisiejszych czasach konieczne. Nie zaszkodzi jednak mieć jej przy sobie, tak jak innych podstawowych dokumentów, aby móc skorzystać chociażby z auta zastępczego oraz w jak najkrótszym czasie zgłosić powstanie szkody.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%