Sznaucer średni to przyjacielski pies, który ma w sobie mnóstwo energii, dlatego najlepiej sprawdzi się jako towarzysz wieloosobowej rodziny lubiącej aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. Skąd nazwa rasy sznaucer średni?
Nazwa rasy sznaucer średni [https://zwierzaki.pl/sznaucer-sredni] prawdopodobnie powstała w 1879 roku. Odbyła się wtedy Trzecia Międzynarodowa Wystawa Psów w Hanowerze, której zwycięzcą został pinczer szorstkowłosy o imieniu Schnauzer. Druga prawdopodobna teza jest taka, że ten termin pojawił się w 1842 roku i pochodzi od szwajcarskiego pisarza i pastora Jeremiasa Gotthelfa. W języku niemieckim słowo "die Schnauze" oznacza pysk. Nazwa rasy sznaucer średni w tym przypadku odzwierciedlałaby charakterystyczną głowę tych psów.
Sznaucery średnie charakteryzują się krępą sylwetką. Wysokość w kłębie wynosi od 45 do 50 cm, a ich waga mieści się w przedziale 14-20 kg. Kłąb jest krótki i dobrze umięśniony, klatka piersiowa sznaucerów średnich jest niezbyt szeroka. Pies posiada sierpowaty lub szablowaty ogon, uszy w kształcie litery V, ciemne, owalne oczy i zazwyczaj czarny nos. Sznaucery średnie są szorstkowłose i posiadają gęsty podszerstek. Mają też krzaczaste brwi i brodę. Sierść psów jest zazwyczaj koloru czarnego. Zdarzają się także sznaucery średnie o kolorze pieprzu i soli, białym albo srebrzystym.
Sznaucery średnie są energiczne i skore do zabaw. Uwielbiają ruch. Lubią bawić się z dziećmi. Ze względu na dużą aktywność fizyczną, nie są polecane osobom starszym, choć w wyniku właściwego szkolenia są w stanie się dostosować. Jednak są to psy zdecydowanie dla osób z doświadczeniem, gdyż osoby, które wcześniej nie miały styczności z czworonogami mogą mieć problem z ich wychowaniem. Sznaucery średnie uczą się poprzez zabawę. Lubią szczekać, dlatego najlepiej poddać je szkoleniu. Jeżeli pies ma przebywać sam w domu przez dłuższy okres czasu należy je także tego nauczyć, gdyż w innym wypadku w czasie nieobecności opiekuna mogą wyładowywać frustracje i stres na meblach i wszystkich przedmiotach znajdujących się w ich zasięgu. Sznaucer średni jest przyjaźnie nastawiony do człowieka, jednak w przypadku zapoznawania z obcymi należy to robić powoli, gdyż są to psy nieufne w stosunku do nowopoznanych osób. Nowa osoba musi powoli zyskiwać zaufanie psa, jednak przy odrobinie cierpliwości, jest szansa że ten szybko się przekona do kogoś nowego. Sznaucery mają instynkt łowiecki. Najlepiej, gdy w domu nie ma innych zwierząt. Jedyne przypadki, gdy jest szansa na to, że sznaucer średni dogada się w innymi zwierzętami, to gdy te wychowują się razem od małego. Zazwyczaj psy nie są agresywne wobec innych psów, tylko zachowują od nich dystans.
Sznaucer średni żyje w granicach 12-14 lat. Zależne jest to od warunków, jakie pies ma zapewnione. Jednak należy zwracać uwagę na klasyczne choroby jakimi charakteryzuje się ta rasa. Powinno się je badać pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Zdarzają się także choroby oczu, a u starszych nowotwory. Mogą mieć także problemy skórne, dlatego najlepiej poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym u specjalistów. Należy zwracać uwagę także na uszy i zęby. Sznaucer średni jest odporny na warunki atmosferyczne. W trakcie upałów musi mieć dostęp do świeżej wody oraz zacienionego miejsca, a podczas mrozów nie powinien przebywać zbyt długo na dworze.
Karmę należy dopasować do wieku i trybu życia psa. Sprawdza się zarówno jedzenie przygotowywane w domu jak i karmy ze sklepów zoologicznych. Pomimo braku skłonności do tycia dieta powinna być zbilansowana, żeby pies zachował prawidłowy wzrost i zdrowie.
W Polsce psy pojawiły się w latach 60. XX wieku. Cena uzależniona jest od renomy hodowli, wieku i płci danego osobnika. Waha się w granicach 2000 do 3500 zł.
Przodkowie sznaucerów średnich pochodzą najprawdopodobniej z Niemiec i Szwajcarii. Przez długi czas psy były używane do stróżowania i tępienia gryzoni. Współczesny wygląd rasy wynika najprawdopodobniej ze skrzyżowania wiejskich psów ze szpicem wilczym oraz terierem szorstkowłosym.
Sznaucer średni to pies bardzo przyjaźnie nastawiony do świata i ludzi. Przy odrobinie cierpliwości i właściwym szkoleniu stanie się świetnym towarzyszem człowieka.