Zamknij

Wpływ głośnej muzyki na narząd słuchu

artykuł sponsorowany + 08:27, 14.03.2022 Aktualizacja: 08:27, 14.03.2022

Coraz więcej osób korzysta z możliwości słuchania muzyki poza domem. Słuchawki podłączone do smartfonem to luksus, na jaki nie stać było społeczeństwa jeszcze dekadę temu. Zastanawiałeś się jednak jakie skutki niesie głośne słuchanie muzyki? Zobacz, co o tym sądzą naukowcy.

Słuchanie muzyki sprawia dużo przyjemności sporej grupie ludzi. Nawyk częstego słuchania ulubionych wykonawców ujawnia się szczególnie u nastolatków, będących na etapie poszukiwań ulubionego gatunku muzycznego. Muzyka poprawia nastrój, rozwija kreatywność, a przede wszystkim służy integracji społecznej. Pomimo to muzyka wybrzmiewająca z głośników lub słuchawek bywa zbyt głośna. Wysokie natężenie dźwięków w długim przedziale czasu może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Czy głośna muzyka uszkadza słuch?

Negatywny wpływ głośnej muzyki na narząd słuchu wielokrotnie został udowodniony przez środowiska naukowe. Niestety efekty przytępiania się słuchu są widoczne dopiero po latach. Osoby lubiące głośną muzykę nie są w stanie dostrzec, że coś jest nie tak. Ich wizyta u laryngologa następuje, wtedy gdy jest już za późno. Narażanie się na zbyt głośne dźwięki może ostatecznie skutkować nieodwracalną utratą słuchu.

Dźwięki o wysokim natężeniu uszkadzają przede wszystkim komórki rzęsate. To właśnie dzięki nim dźwięk odbierany jest przez receptory. Nauka pokazuje, że ich regeneracja jest niemożliwa. Warto podkreślić, że nie tylko słuchanie muzyki może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Może do tego również dojść na koncertach lub w miejscach o wysokim poziomie hałasu.

Bezpieczne słuchanie muzyki

Dla wielu osób ciche słuchanie muzyki nie przynosi większej satysfakcji. Jednak konsekwencje, jakie z tego faktu płyną, mogą być z czasem bardzo bolesne, zarówno dla ucha, jak i dla portfela. Stąd warto przyciszyć nieco odtwarzacz do odpowiedniego natężenia dźwięku. Zgodnie z zaleceniami, wartością bezpieczną dla ucha jest dźwięk na poziomie 85 db. Długotrwałe narażenie słuchu na wyższe dźwięki powoduje buczenie lub piszczenie w uszach, o których można przeczytać szerzej na stronie https://wylecz.to/laryngologia/pisk-w-uszach-jakie-sa-przyczyny/.

Obecnie, podstawowym urządzeniem do odtwarzania ulubionej muzyki jest smartfon. Niemal każdy posiada już wbudowane zabezpieczenie, które ostrzega, gdy bezpieczny poziom dźwięku jest przekroczony.

Urazy słuchu – jak zapobiegać?

Jak już wspomniano powyżej, urazom słuchu można zapobiec, zmniejszając głównie natężenie słuchanej muzyki. Innym sposobem jest też wybór dobrych słuchawek, których używamy. Bardzo popularne modele douszne to najgorszy rodzaj. O wiele lepiej wybierać słuchawki nauszne. Bardzo dobre dla ucha są modele z możliwością izolacji od środowiska zewnętrznego. Modele posiadające technologię aktywnego tłumienia hałasów pozwalają na komfortowe słuchanie muzyki bez konieczności pogłaśniania. To bardzo ważne, gdy chcemy posłuchać muzyki w trackie jazdy komunikacją miejską lub pociągiem.

Natomiast chcąc bezpiecznie uczestniczyć w koncertach, warto wybierać te, które odbywają się w dostosowanych pomieszczeniach lub korzystać z koncertów plenerowych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%