Zamknij

Nowoczesna metoda ogrzewania - folia grzewcza

artykuł sponsorowany + 10:59, 01.06.2022 Aktualizacja: 10:59, 01.06.2022

Coraz więcej mówi się o alternatywnych sposobach na ogrzewanie (lub dogrzewanie) domu. Inwestorzy zastanawiają się nad tym, czy opłaca się inwestować w ogrzewanie podłogowe i różne jego warianty.

Ogrzewanie podłogowe – nie tylko pomocniczo

Przyjęło się uważać, że folia grzewcza służy tylko do ogrzewania podłogi w łazience. To kojarzy się z miłym ogrzaniem stóp po wyjściu z kąpieli, co nie jest przecież najważniejsze, gdy mówimy o funkcjach dostępnych w domu. A przecież ogrzewanie podłogowe może stanowić dużo poważniejszy element domowego systemu ogrzewania. Sprawdźmy kilka wybranych możliwości:

  • folia grzewcza pod parkietem w całym domu – idealna tam, gdzie opał do ogrzania całego budynku byłby za drogi lub nie da się równomiernie ogrzać wszystkich pomieszczeń.
  • Folia grzewcza połączona z fotowoltaiką – jeśli posiadasz domową instalację fotowoltaiczną, może się okazać, że ogrzewanie podłogowe wcale nie będzie dodatkowo kosztować.
  • Folia grzewcza jako część systemu akumulacyjnego – jeśli zastosujesz grubszą warstwę wylewki, podłoga będzie ciepła jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu systemu ogrzewania.
  • Wydzielanie stref grzewczych – dzięki nim uzyskasz bardzo ciepłą podłogę np. w pokoju dziecka i salonie i chłodniejszą w korytarzu, a także w sypialni, z której nie korzystasz w ciągu dnia.

Połączenie kilku z powyższych pomysłów na ogrzewanie podłogowe może sprawić, że folia grzewcza ogrzeje cały dom. Warto wspomnieć, że nie zajmuje ona żadnego dodatkowego miejsca (poza termostatem). Jest to całkowicie czysta technologia.

Folia grzewcza – jak to działa?

A na czym polega zasada działania folii pod podłogą? Na folii nadrukowany jest grafit, który działa jak przewodnik prądu. Dzięki podczerwieni wytworzone w ten sposób ciepło jest uwalniane do otoczenia, podgrzewając wylewkę, kafelki, a w efekcie również pokój. Folię grzewczą można zamówić w kilku różnych wersjach mocy i szerokości. To ułatwia dopasowanie jej do konkretnego zastosowania. Folia jest rozwijana w warstwie kleju pod płytkami. Dzięki temu nie przesuwa się, nie niszczy i nie podnosi poziomu podłogi w domu. Właściwie jedyną sytuacją, gdy dałoby się ją uszkodzić, jest przypadkowe przewiercenie lub przecięcie folii (jest odporna na zgniatanie i ściskanie).

Folia grzewcza na sufit, ściany i podłogę

Jak podają monterzy z firmy Samurio (samurio.pl), coraz więcej osób decyduje się na folię grzewczą nie tylko pod podłogą. Kilkumilimetrowa grubość folii sprawdza się pod niemal dowolnymi pokryciami również na ścianach i sufitach. W ten sposób można ogrzać pomieszczenie wyłożone boazerią czy płytkami. Często folia grzewcza jest wykorzystywana w domkach campingowych czy letniskowych. Małą powierzchnię można stosunkowo tanio ogrzać za pomocą kilku metrów folii na ścianach, sufitach i podłogach. Jednocześnie jest to system bardzo sterowny – można uruchomić go przez aplikację w drodze na wakacje i przyjechać już do ciepłego domu. Plusem jest tu ogrzewanie powierzchni ścian czy podłóg, zamiast samego powietrza. To dobra wiadomość dla alergików, bo w powietrzu nie unosi się kurz (ani pył, co jest charakterystyczne dla domów, w których stoi piec).

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%