Zamknij

4 zasady bezpiecznych zakupów przez internet

Mat.partnera + 07:37, 03.06.2022 Aktualizacja: 12:56, 09.06.2022

60% Polaków uważa zakupy przez internet za bezpieczne1. Co więcej, tylko 18% spośród niekupujących w sieci ma obawy w związku z płatnościami online – dużo więcej osób rezygnuje z zakupu ze względu na brak możliwości obejrzenia produktu przed zakupem2. Warto korzystać z rozwiązań, dzięki którym kupowanie i płatności w internecie nie będą wiązały się z jakimkolwiek ryzykiem.


Kupowanie w sprawdzonych sklepach


75% internautów kupuje w polskich sklepach online, a 32% korzysta z ofert zagranicznych serwisów3. Niezależnie od tego, do której grupy należy konsument, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo zakupów przez internet, powinien on weryfikować miejsce swoich zakupów. Zwłaszcza, jeżeli znalazł się w danym sklepie po raz pierwszy4.1. Warto przede wszystkim:
•    zapoznać się z regulaminem sklepu – przede wszystkim warunkami dostaw oraz reklamacji1;
•    przejrzeć komentarze i oceny dotyczące sklepu1;
•    zwrócić uwagę na to, czy podczas podawania danych (np. karty czy adresowych) strona zapewnia szyfrowane połączenie (oznaczenie „https://” oraz symbol kłódki przed adresem)1 – dzięki temu dane trafią wyłącznie do właściciela witryny, a nie osób trzecich.
Aby zwiększyć komfort i szanse na udaną transakcję, warto podczas zakupów przez internet dokładnie poznać sklep, w którym składane jest zamówienie.


Poznanie produktu i opinii o nim


Jest to bardzo przydatne zwłaszcza przy zakupie nieznanego produktu albo w sytuacji, gdy jego cena jest wyraźnie niższa niż w innych sklepach4.2. Przed zakupem online warto:
•    zapoznać się z opisem produktu – należy sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany, jakie ma parametry i wymiary oraz czy posiada zdjęcie2;
•    przeczytać komentarze i poznać oceny innych użytkowników2;
•    zapoznać się ze stroną producenta2.
Warto również korzystać z procedury chargeback – jest to sposób na potencjalne odzyskanie pieniędzy, gdy kupujący nie otrzymał opłaconych towarów lub usług (np. gdy sprzedawca zbankrutował albo zlikwidował działalność). Dzięki niej, w przypadku wadliwego produktu albo braku realizacji zamówienia, bank, który wydał kartę, może próbować odzyskać pieniądze od sprzedawcy4.2.


Weryfikacja wiadomości, jakie przychodzą podczas zakupów w internecie


Podczas zakupów przez internet konsument może otrzymywać różne wiadomości, jak potwierdzenie dokonania transakcji czy informacje o dostawie produktów przez kuriera. Znajdują się w nich linki – przed kliknięciem w nie warto dobrze przyjrzeć się wiadomości. Czy przyszła z adresu, z którego powinna? Czy rzeczywiście zamawiałeś w danym sklepie? Warto także zwrócić uwagę na sytuacje, w których należy dopłacić jakąś kwotę pomimo opłacenia zamówienia albo gdy w adresie sklepu jest błąd – np. „0” zamiast „o”. Powinny one być sygnałem alarmowym, że coś jest nie tak4.3.


Wybieranie bezpiecznych płatności, takich jak Visa Mobile


Aby czuć się bezpiecznie podczas zakupów w internecie, warto korzystać z bezpiecznych metod płatności. Zwłaszcza takich, dzięki którym nie ma konieczności podawania w sklepie danych karty, wprowadzania haseł czy wypełniania wielu pól formularza5.1. Zapewnia to wprowadzana na rynek usługa – Visa Mobile. Wystarczy skorzystać z niej w swojej mobilnej aplikacji bankowej, by płacić szybko, łatwo i bezpiecznie5.2. Warto pamiętać, że niektóre banki mogą wymagać aktualizacji aplikacji albo dodatkowych czynności, np. związanych ze zmianami w ustawieniach. Listę banków, których klienci już teraz skorzystają z Visa Mobile, można znaleźć na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html.
Z usługi można skorzystać również, pobierając aplikację Visa Mobile. Po ściągnięciu i skonfigurowaniu aplikacji, wystarczy podczas płatności w sklepie internetowym wybrać odpowiednią opcję, podać swój numer telefonu i potwierdzić transakcję na telefonie. Dane karty należy podać tylko raz – podczas uruchamiania Visa Mobile. Nie trzeba tego robić później, co daje wygodę i pozwala na bezpieczne zakupy online5.2.


Artykuł powstał przy współpracy z Visa.
 
Bibliografia:
1.    Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 72.
2.    Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 197.
3.    Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 9
4.    VISA, Jak bezpiecznie robić zakupy w sklepie internetowym? 2.08.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/07/16/bezpieczne-zakupy-online-1626444469714.html, dostęp: 24.03.2022.
5.    VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 24.03.2022.
 
(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%