Zamknij

Budowa ogrodzenia od strony drogi - przepisy i odległości

artykuł sponsorowany + 11:11, 13.07.2022 Aktualizacja: 11:12, 13.07.2022

Większość osób posiadających prywatne nieruchomości – czy to zabudowane, czy jeszcze niezabudowane – dąży do ogrodzenia własnego terenu. Budowane są różnego typu płoty i ogrodzenia. Jak wiadomo, każdy chce mieć nieco prywatności na ogrodzie czy przy domu. Dodatkowo taka bariera podnosi bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli posiadamy dzieci czy chociażby psa. Warto jednak wiedzieć, że budowa ogrodzenia nie może być przeprowadzona bez poszanowania przepisów prawa. A te określają szczegółowo zwłaszcza odległość, jaka musi być zachowana między ogrodzeniem a drogą.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Planując prace budowlane w obrębie nieruchomości, zawsze musimy zastanowić się, co należy formalnie zrobić przed ich rozpoczęciem. Zwykle pozwolenie na budowę łączy się z inwestycją w formie budynku mieszkalnego (lub o innym przeznaczeniu), a zgłoszenie budowy – z garażem czy budynkiem gospodarczym. Dobrze zatem wiedzieć, jak w tym kontekście powinniśmy podejść do kwestii budowy ogrodzenia.Podstawą do niniejszych rozważań jest Prawo budowlane. Wyróżnia ono zarówno budowę, jak i roboty budowlane. Wprowadza także pojęcia obiekt budowlany czy urządzenie budowlane – do takich urządzeń zaliczamy właśnie także ogrodzenia w formie różnych płotów. Urządzenia takie są związane z obiektami budowlanymi i wymagają zgłoszenia prac. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie ogrodzeń wysokich, tj. takich mierzących ponad 2,2 metra. Jeżeli planujemy budowę niższego płotu, nie musimy starać się ani o pozwolenie na budowę, ani zgłaszać swojej inwestycji.Dotyczy to płotów pomiędzy działkami sąsiednimi, ale także ogrodzeń usytuowanych wzdłuż drogi gminnej. Taka sytuacja ma miejsce często, gdyż to właśnie drogi gminne zwykle stanowią drogi dojazdowe do prywatnych posesji. Niezależnie od wszystkiego konieczne jest uzgodnienie lokalizacji ogrodzenia wzdłuż drogi z zarządcą tej drogi. Mamy taki obowiązek, a wynika on z ustawy o drogach publicznych.

Zobacz też: https://www.prawo-budowlane.info/budowa-ogrodzenia-wzdluz-drogi-gminnej,237,material_prawo_budowlane.html

Jaką odległość od drogi trzeba zachować?

Jak już wspomniano, musimy stosować się do pewnych zasad, określając miejsce usytuowania ogrodzenia wzdłuż drogi. Zgodnie z art. 43 ustawy o drogach publicznych „w terenie zabudowy obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:

  • 30 m od autostrady;
  • 20 m od drogi ekspresowej;
  • 10 m od ogólnodostępnej drogi krajowej;
  • 8 m od ogólnodostępnej drogi wojewódzkiej albo powiatowej;
  • 6 m od ogólnodostępnej drogi gminnej”.

Odległości te muszą zostać zachowane. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn chcielibyśmy postawić ogrodzenie bliżej brzegu jezdni, musimy uzyskać na to zgodę zarządcy drogi. Bez niej musimy wybudować płot minimum 6 metrów od drogi gminnej. Poza tym i tak należy jej usytuowanie, co już było wspomniane, uzgodnić z zarządcą.Ważne jest więc, żeby przed planowaną inwestycją polegającą na budowie ogrodzenia wzdłuż drogi poznać dokładnie przepisy określające warunki postawienia takiego płotu. Ogrodzenie nie może być zbyt blisko jezdni, bo wtedy mogłoby stanowić niebezpieczeństwo zwłaszcza dla użytkowników drogi. Poza tym pas między jezdnią a płotem powinien zostać wolny i niezagospodarowany. Pomaga to np. w mijaniu się pojazdów. Trzeba pamiętać, by nie działać pochopnie, gdyż konsekwencje prawne mogą być bardzo dotkliwe dla inwestora, który ignoruje przepisy prawa.

Źródło: https://www.prawo-budowlane.info/

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%