Zamknij

Kiedy potrzebne jest upoważnienie do sprzedaży samochodu przez współwłaściciela?

mat.partnera + 11:01, 14.07.2022 Aktualizacja: 11:04, 14.07.2022

Samochody w wielu przypadkach stanowią własność dwóch osób, co jest udokumentowane w dowodzie rejestracyjnym. W takim przypadku sprzedaż pojazdu z reguły wymaga zgody obu współwłaścicieli. Warto jednak mieć świadomość, że nie musi być ona wyrażona osobiście, ponieważ współwłaściciel może wystawić upoważnienie. Kiedy będzie ono potrzebne? W jakiej sytuacji nie stosuje się upoważnienia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kiedy potrzebne jest upoważnienie do sprzedaży samochodu przez współwłaściciela?


Jak wspomniano we wstępie, bardzo częstą sytuacją jest rejestracja samochodu na współwłasność, a rozwiązanie to stosuje się z reguły w przypadku młodych kierowców, którzy nie posiadają jeszcze zniżek. Dzięki współwłaścicielowi, którym z reguły jest rodzic lub starsze rodzeństwo osoba ta płaci zdecydowanie niższą składkę ubezpieczeniową.
Warto jednak mieć świadomość, że sprzedaż pojazdu, który ma dwóch właścicieli - wymaga zgody obu osób. Istotny jest jednak fakt, że nie muszą to być podpisy na umowie, ponieważ w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli nie może być obecny przy sprzedaży - może upoważnić drugiego współwłaściciela do sprzedaży pojazdu.
Upoważnienie obligatoryjnie musi być sporządzone na piśmie, a wzór dokumentu znajduje się pod linkiem: https://jakwyjsczdlugow.pl/upowaznienie-do-sprzedazy-samochodu-przez-wspolwlasciciela-pdf-doc-wzor/. Z czego to wynika? Otóż z tego, że zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego sprzedaż pojazdu to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu.


Kiedy nie stosuje się upoważnienia współwłaściciela do sprzedaży pojazdu?


W poprzednim akapicie wspomniano, że konieczność sporządzenia upoważnienia do sprzedaży pojazdu występuje, gdy współwłaściciel nie może być przy tej transakcji osobiście. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady, ponieważ upoważnienie nie jest konieczne, gdy współwłaścicielem jest małżonek, a małżonkowie nie zawarli wcześniej rozdzielności majątkowej. Wynika to z faktu, że w momencie zawarcia małżeństwa powstaje wspólność majątkowa, a co za tym idzie - nie ma mowy o udziałach w ruchomości takiej jak samochód. W efekcie każdy z małżonków może samodzielnie nim zarządzać.


Upoważnienie współwłaściciela do sprzedaży pojazdu - wymagania formalne


Upoważnienie współwłaściciela do sprzedaży pojazdu obowiązkowo musi być sporządzone w formie pisemnej. Dokument tego typu musi zawierać oświadczenie woli upoważniającego oraz jasne wskazanie, do czego upoważnia.
Poza tym jego istotne elementy to:

  • dane upoważniającego, w tym imię, nazwisko, adres, numer PESEL, numer i serię dowodu tożsamości;
  • dane osoby upoważnionej, w tym imię, nazwisko, adres, numer PESEL, numer i serię dowodu tożsamości;
  • dane pojazdu, którego dotyczy dokument, w tym marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny;
  • data i miejsce sporządzenia upoważnienia;
  • podpis osoby upoważniającej.

Podsumowując należy zaznaczyć, że upoważnienie współwłaściciela do sprzedaży pojazdu to rozwiązanie, które znacznie ułatwia ten proces, ponieważ w wielu przypadkach jeden ze współwłaścicieli nie korzysta z auta, a jedynie widnieje w dowodzie rejestracyjnym w celu przekazania zniżek do ubezpieczenia.
Trzeba jednak pamiętać, że dokument ten musi spełniać określone wymagania formalne, w związku z czym przy jego sporządzaniu warto wykorzystać wspomniany wcześniej wzór.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%