Zamknij

Spójrz na świat oczami... chomika

mat.partnera + 08:39, 05.10.2022 Aktualizacja: 08:39, 05.10.2022

Chomiki to wspaniałe, niezwykle urocze gryzonie, które świetnie odnajdują się w roli domowego pupila. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób postrzegają one otaczający je świat? Co tak naprawdę widzi chomik? Czy te popularne gryzonie są w stanie rozróżniać kolory? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących życia chomików, znajdziesz w poniższym artykule.

Spoglądając w niebo czyli życie uroczego dalekowidza

Oczywistym jest, że życie zwierząt diametralnie różni się od życia człowieka. Wspomniane stwierdzenie w znacznej mierze odnosi się do trybu funkcjonowania. Człowiek jest istotą aktywną w ciągu dnia, z kolei wybrane gatunki czworonogów prowadzą nocny tryb życia. Świetnym przykładem takiego zwierzęcia jest chociażby chomik. Ze względu na prowadzony tryb życia, oczka opisywanego gryzonia są duże, wyłupiaste i skierowane w górę (dzięki czemu chomik może zlokalizować drapieżnika, jeszcze zanim ten przystąpi do ataku). Tym samym cechują się one budową umożliwiającą eksplorację otoczenia w trakcie nocy. Fakt ten dotyczy wszystkich chomików, bez względu na gatunek. W praktyce oznacza to więc, że chomiki są dalekowidzami.

Świat w kolorze czy czarno – biały?

Chomiki nie cieszą się najlepszym wzrokiem, w związku z czym raczej nie rozróżniają one kolorów. Czy to oznacza, że świat widziany oczami chomika jest po prostu czarno – biały? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, gdyż naukowcy zajmujący się badaniem chomiczej natury nie są co do tego zgodni. Część źródeł naukowych odrzuca możliwość widzenia przez chomiki jakiegokolwiek koloru, z kolei inne twierdzą, że zwierzęta te potrafią rozróżnić tylko barwę zieloną, niebieską i pasma ultrafioletowe.

Bez względu na to, jak widzi chomik pewne jest, że opisywane gryzonie – jak zresztą wszystkie inne, żywe istoty – narażone są na kontakt z wirusami, bakteriami czy grzybami, które mogą przyczynić się do powstania chorób oczu. Jeśli więc zauważymy, że nasz ulubieniec mruży lub nadmiernie pociera oczka (bądź też sączy się z nich jakakolwiek wydzielina albo spojówki są zaczerwienione) to niezwłocznie udajmy się z nim do gabinetu weterynaryjnego. Niedopuszczalne jest twierdzenie, iż – z uwagi na długość życia chomika – jego leczenie jest nieopłacalne. Należy pamiętać, że zapraszając małego, czworonożnego przyjaciela do swojego domu stajemy się automatycznie odpowiedzialni za jego zdrowie i życie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%