Peptydy są stosowane w kulturystyce jako skuteczne wsparcie wpływające na efekty treningu. Dziś są często używane jako zastępnik sterydów. Co istotne, ich suplementacja nie jest obciążona takimi skutkami ubocznymi, jak stosowanie sterydów anabolicznych.
Celem ćwiczeń kulturystycznych jest kształtowanie sylwetki poprzez rozwój odpowiednich partii mięśni. Takie treningi są wykonywane z obciążeniem. Jak najlepsze wyrzeźbienie ciała opiera się też na redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki takiemu procesowi ładnie wyrzeźbione mięśnie są bardziej widoczne. Wiele osób uprawiających kulturystykę, dla zwiększenia efektów ćwiczeń, stosuje różnego rodzaju suplementy. Na czele tej listy znajdują się peptydy. Czym są i co dają? O tym w dalszej części tekstu.
Peptydy to organiczne związki chemiczne organiczne, które składają się z aminokwasów. Peptydy nie tylko przyczyniają się do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, co jest wykorzystywane w składzie kosmetyków i pielęgnacji skóry dojrzałej, które pozwalają zlikwidować zmarszczki mimiczne (są to tak zwane peptydy sygnałowe). Jednak nie tylko stosowane w kosmetykach peptydy robią furorę. W kulturystyce te naturalne substancje (choć są też peptydy syntetyczne) stymulują wydzielanie hormonu wzrostu. Czynniki wzrostu, czyli peptydy, pobudzają komórki organizmu do wzrostu. Jak to wszystko przekłada na się na kulturystyczne treningi i jakie efekty daje odpowiednia suplementacja peptydami? O tym w dalszej części tekstu.
Jak już wcześniej wspomniano, peptydy pobudzają wydzielanie hormonu wzrostu. A to przekłada się na wzrost masy mięśniowej i szybszą utratę tkanki tłuszczowej. Poza tym peptydy pozytywnie wpływają na produkcję kolagenu (za syntezę kolagenu są odpowiedzialne peptydy miedziowe), a ten z kolei jest niezbędny dla prawidłowego działania między innymi naszych kości i stawów. Poza tym peptydy pozytywnie wpływają na elastyczność skóry i jej wygląd (wygładzają skórę i minimalizują skutki starzenia się jej). Osoby trenujące kulturystykę wiedzą, że w tym sporcie tak samo ważna jak systematyczne treningi, jest odpowiednia regeneracja. I tutaj również peptydy są odpowiednim wsparciem. Ułatwiają one wypoczynek poprzez pozytywny wpływ na sen, a także oddziałują pozytywnie na witalność i poziom energii. Co ważne, stosowanie peptydów nie wywołuje poważnych skutków ubocznych jak to jest w przypadku nieumiejętnego stosowania sterydów.
Warto więc docenić cenne właściwości peptydów. Ich stosowanie to widoczne efekty i bezpieczeństwo. Jednak – jak przy każdej suplementacji – warto stosować peptydy najwyższej jakości i ze sprawdzonego źródła.