Antykoncepcje hormonalną powinien zalecić lekarz ginekolog, podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej. Jest wiele różnych tabletek antykoncepcyjnych np. jednoskładnikowe, dwuskładnikowe, jednofazowe, dwufazowe oraz trójfazowe. Każda rodzaj tabletek antykoncepcyjnych ma różne przeciwwskazania oraz wskazania. Tabletki jednoskładnikowe tzw. mini pigułki stosuje się głównie u kobiet, które mają zwiększone ryzyko chorób zakrzepowo – zatorowych lub karmią piersią.
Tabletki jednofazowe, dwufazowe oraz trójfazowe różnią się zawartością substancji w poszczególnych tabletkach. Jednofazowe zawierają tą samą substancje we wszystkich tabletkach.
Jest wiele różnych preparatów, zatem lekarz specjalista powinien dobrać odpowiedni preparat antykoncepcyjny. Oczywiście antykoncepcje może zalecić także lekarz rodzinny. Niekiedy kobieta będzie musiała wykonać dodatkowe badania np. cytologię, poziom hormonów, czas krzepnięcia i inne. Badania mają na celu sprawdzenie stanu zdrowia oraz pomogą w dobrze odpowiedniego preparatu.
Należy pamiętać o tym, że antykoncepcja hormonalna jest jednym z najskuteczniejszych metod, która zapobiega ciąży, lecz nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
W ramach zdalnych usług lekarskich (e recepta tabletki antykoncepcyjne) można otrzymać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne, które są stosowane w ramach kontynuacji leczenia. Jest to wygodne rozwiązanie dla kobiet, które systematycznie stosują leki, a mają problem z dostępnością do lekarza prowadzącego.
Warto wiedzieć, że należy chodzić na kontrolne wizyty ginekologiczne, ponieważ tylko badania profilaktyczne pozwolą na wczesne wykrycie chorób.
Każde leki mają przeciwwskazania, zatem podobnie jest z tabletkami antykoncepcyjnymi. Do najczęstszych przeciwwskazań należą choroby nowotworowe zależne od estrogenów, zwiększone ryzyko chorób zakrzepowo zatorowych (np. udar, zakrzepica kończyn dolnych), a także uczulenie na substancje czynne.
Kolejną grupą leków antykoncepcyjnych są tzw. pigułki dzień po. To tabletka, którą stosuje się po niezapieczonym stosunku seksualnym. W Polsce są dostępne dwa preparaty na e-receptę. Jeszcze kilka lat temu były ogólnodostępne, lecz obecnie należy posiadać receptę od lekarza. Natomiast w niektórych krajach tabletki dzień po można zakupić w automacie vendingowym lub bez recepty w aptece.
Należy pamiętać o tym, że tabletkę po należy zastosować jak najszybciej po incydencie, dlatego czas uzyskania e-recepty ma znaczenie.
E-recepta to elektroniczny dokument, który zastąpił recepty papierowe. Na e-recepcie są widoczne leki, które lekarz przepisał. Jak sprawdzić e receptę? Jest kilka możliwości. Można zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), poprosić o wydruk e-recepty w przychodni lub skorzystać z mobilnej aplikacji.
Jest to świetne rozwiązanie, które zostało wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w 2019 roku. E-recepta umożliwia wystawienie dokumentu bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem, ponieważ medyk może przesłać czterocyfrowy kod e-recepty w wiadomości SMS lub w wiadomości e-mail.
Natomiast jeżeli są ustawione powiadomienia w IKP, to pacjent zawsze otrzyma wiadomość z kodem e-recepty oraz informacje, że recepta została wystawiona.
Ważność recepty zależy od leków, które są u na niej umieszczone oraz adnotacji lekarza. Standardowo recepta jest ważna 30 dni, recepta online na tabletki antykoncepcyjne jest również ważna 30 dni. Natomiast na antybiotyki tylko 7 dni, dlatego taką e-receptę należy szybko zrealizować.
Niekiedy recepta może mieć roczną ważność, lecz wtedy opakowanie każdego z leków należy zakupić w przeciągu 30 dni, aby ważność recepty została przedłużona.