Zamknij

Jakie urządzenia komunalne dla samorządów są niezbędne?

22:13, 05.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:37, 07.12.2022
materiał partnera materiał partnera

Zamiatarki komunalne i nośniki narzędzi to sprzęt, który ułatwia prace porządkowe. Dowiedz się więcej!

Co powinien mieć samorząd, by ulice miast były czyste?

Utrzymanie czystości w miejscach publicznych jest ustawowym obowiązkiem ich zarządców. Samorządy do prac związanych z czyszczeniem wykorzystują są różne narzędzia, zarówno ręczne, jak i mechaniczne. Szczególnie warte uwagi są zamiatarki miejskie i nośniki narzędzi. Poznaj zalety i zastosowania urządzeń komunalnych, które znacząco ułatwiają pracę.

Zamiatarka komunalna – efektywne zamiatanie terenów miejskich

Sprzątanie ulic, chodników, parków, przystanków, parkingów oraz innych miejsc wspólnego użytkowania nie jest łatwym zadaniem. Zamiatanie jest czasochłonne, wymaga zaangażowania wielu pracowników, a dodatkowo powoduje szkodliwe pylenie. Dlatego to zadanie warto zmechanizować.

Wykorzystanie zamiatarki do utrzymania porządku na terenie gminy przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim zamiatanie jest wydajniejsze, skuteczniejsze oraz ogranicza pracę ręczną, co w konsekwencji przekłada się na niższe koszty poniesione na sprzątanie miejsc publicznych.

Zamiatarki miejskie to specjalistyczne maszyny, które zostały zaprojektowane z myślą o sprawnym poruszaniu się po zatłoczonych terenach publicznych. Wyróżniają się niewielką wagą, dużą zwrotnością i łatwością manewrowania. Zamiatarki chodnikowe bez problemu docierają do trudno dostępnych miejsc i pokonują przeszkody, np. wysokie krawężniki. Osiągają prędkość do 40 km/h, co pozwala na szybkie przemieszczanie się na dłuższych dystansach.

Najważniejszą zaletą zamiatarek komunalnych jest wysoka skuteczność zbierania zanieczyszczeń, bez wzniecania kurzu i efektu pylenia. Najlepsze modele (np. marki Kärcher) mają specjalne szczotki boczne, które zgarniają śmieci przed maszynę. Następnie dzięki systemowi odsysania trafiają one do zbiornika. Co ważne, zamiatarki miejskie zaopatrzone są w efektywny system filtracji, który zapobiega emisji szkodliwych cząsteczek do środowiska.

Warto dodać, że niektóre zamiatarki komunalne mogą być wykorzystywane do utrzymania czystości w gminach przez cały rok, przy każdej pogodzie. Najlepsi producenci oferują możliwość wyposażenia maszyny w dodatkowy osprzęt np. do odśnieżania.

Czytaj więcej: Wykorzystanie zamiatarek miejskich do czyszczenia chodników po okresie zimowym

Inne rodzaje zamiatarek do sprzątania terenów publicznych

Do sprzątania terenów publicznych mogą być wykorzystywane także inne rodzaje zamiatarek, np.:

  • Zamiatarka ręczna – napędzana jest siłą mięśni, przez co może być także stosowana wewnątrz pomieszczeń. Dzięki kompaktowej budowie łatwo nią manewrować. Sprawdza się do sprzątania obszarów o niewielkiej powierzchni.
  • Zamiatarka akumulatorowa z silnikiem elektrycznym (prowadzona ręcznie lub samojezdna) – pozwala na bezwysiłkowe zamiatanie dużych obszarów w krótkim czasie. Bezemisyjny napęd umożliwia także czyszczenie także wewnątrz budynków.
  • Zamiatarki spalinowe – przeznaczone są do obsługi terenów o dużej powierzchni. Wyróżniają się wysoką wydajnością oraz nieograniczonym czasem pracy. Ich wadą jest generowanie spalin i nadmiernego hałasu.

PRO-LB-10-03_Czyste ulice2

PRO-LB-10-03_Czyste ulice2

Nośniki narzędzi do całorocznych prac porządkowych

Innym rodzajem maszyn komunalnych wykorzystywanych przez samorządy są nośniki narzędzi. Te niewielkie pojazdy można wyposażyć w różnego rodzaju osprzęt, przez co nadają się do całorocznych prac. Jest to rozwiązanie oszczędne zarówno pod względem finansowym, jak i pod kątem przechowywania – maszyna jest jedna, a osprzęt zajmuje niewiele miejsca.

Nośniki narzędzi, podobnie jak zamiatarki chodnikowe, wyróżniają się doskonałą zwrotnością i łatwością manewrowania. Przykładowo, pojazdy komunalne Kärcher mają przegubową konstrukcję i niewielki promień skrętu. Doskonale radzą sobie w każdych warunkach terenowych, nawet w miejscach trudno dostępnych czy zatłoczonych. Dodatkowo zaopatrzone są w zaawansowane i nowoczesne technologie, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo pracy oraz chronią środowisko.

Zastosowania urządzeń komunalnych

Cechą charakterystyczną nośników narzędzi jest wielofunkcyjność. Dzięki dodatkowym akcesoriom mogą być wykorzystywane do sprzątania ulic i chodników oraz realizacji innych usług komunalnych. Przykładowo, pojazdy komunalne Kärcher służą do:

  • zamiatania i odkurzania – szczotki talerzowe lub walcowe skutecznie zbierają zanieczyszczenia w sezonie wiosennym, letnim oraz jesiennym, a nawet śnieg zimą,
  • usuwania chwastów – specjalne szczotki pozwalają pozbyć się trawy, mchu i niechcianej roślinności bez konieczności stosowania środków chemicznych,
  • czyszczenia na mokro – dostępna jest szeroka gama osprzętu do stosowania z wodą, np. do mycia chodników pod ciśnieniem,
  • podlewania drzew i terenów zielonych – przeznaczone są do tego ręczne lance lub hydraulicznie sterowane ramię,
  • koszenia terenów zielonych – dostępne są różne rodzaje kosiarek,
  • przycinania krzewów – dzięki możliwości podłączenia nożyc na wysięgniku można wygodnie przycinać żywopłoty oraz inne krzewy na obszarach miejskich,
  • odśnieżania – istnieje możliwość zamontowania pługu śnieżnego,
  • posypywania ulic i chodników solą lub piaskiem.

Maszyny komunalne Kärcher to opłacalna inwestycja. Urządzenia mają cechy, które są szczególnie istotne w sektorze usług komunalnych – są wielofunkcyjne i wielosezonowe. Pozwalają na efektywną pracę przy optymalizacji kosztów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%