W warsztacie samochodowym, laboratorium chemicznym czy zakładzie chemicznym - wszędzie tam muszą znaleźć się szafy metalowe na materiały niebezpieczne. Zapewniają one bezpieczeństwo składowania żrących i łatwopalnych substancji. Warto dowiedzieć się, jakie wymagania powinny spełniać.
Decydując się na szafy metalowe na materiały niebezpieczne należy zwrócić uwagę na to, jak są skonstruowane. Wykonanie ze stali malowanej proszkowo gwarantuje nie tylko estetyczny wygląd, ale umożliwia podkreślenie poprzez żółty kolor ostrzegawczy, że wewnątrz znajdują się substancje niebezpieczne. Jednocześnie w takiej szafce nie znajdują się standardowe półki, ale takie w formie wanienek odpornych na działanie kwasów i innych substancji. Ocynkowane wanienki lub wanny z polietylenu świetnie się sprawdzają. Taka forma zamiast półek zapobiega przedostawaniu się szkodliwych i niebezpiecznych substancji na zewnątrz szafy. Jednocześnie szafy metalowe na materiały niebezpieczne powinny być wyposażone w perforacje gwarantujące odpowiednią wentylację. Takie warunki zapewniają większe bezpieczeństwo przechowywania wielu substancji. Szafy zwiększają bezpieczeństwo w przypadku wybuchu pożaru, gdyż substancje niebezpieczne nie wydostają się poza mebel. Szafy metalowe na materiały niebezpieczne sprawdzają się do przechowywania farb, rozpuszczalników, lakierów, kwasów czy ługów. Szafa na chemikalia pozwala dostosować zakład, w którym są przechowywane do przepisów BHP.
Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom czy osobom postronnym zawsze powinno być priorytetem w każdym zakładzie, gdzie składowane są substancje niebezpieczne, zarówno żrące, jak i łatwopalne. Jednocześnie stosując takie zabezpieczenia zapobiega się przedostaniu się chemikaliów do środowiska naturalnego. Jak wiadomo za takie działanie, nawet nieumyślne grożą wysokie mandaty i inne konsekwencje prawne. Warto zatem do warsztatu czy laboratorium, a także wszędzie tam, gdzie przechowuje się niebezpieczne substancje wybrać szafy metalowe na materiały niebezpieczne. Należy zwrócić oczywiście uwagę na to, czy są zgodne z normą ISO 9001:2008, a także posiadają atest PZH.