Zamknij
REKLAMA

Sprężyny zawieszenia tył i przód

13.28, 18.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13.29, 18.01.2023

Sprężyny zawieszenia to elementy układu zawieszenia, na których opiera się masa samochodu. Działają więc pod dużym obciążeniem. Konstruktorzy samochodów doskonale zdają sobie z tego faktu sprawę, przez co sprężyny samochodowe są wykonane z bardzo wytrzymałego materiału i mają odpowiednią grubość. W związku z tym są elementem, który stosunkowo wolno się zużywa. Ma to oczywiście swoje zalety jak bezobsługowość i niskie koszty eksploatacyjne. Ma to też niestety swoje wady. Sprężyny są tak trwałym elementem, że wielu kierowców całkowicie o nim zapomina, przez co wielu z nich jeździ na zużytych sprężynach.

Rola sprężyn zawieszenia

Zadaniem sprężyny samochodowej jest, jak już pisaliśmy, podtrzymywanie masy samochodu. Nie napisaliśmy jednak, jak sprężyna to robi. Sprężyny nie utrzymują nadwozia w jednym miejscu, ale pozwalają mu się lekko poruszać. Dzięki temu jazda po nierównościach jest wygładzana, a komfort z jazdy jest większy.

Objawy uszkodzonych sprężyn

Nawet tak trwały element samochodu, jak sprężyny, musi się w końcu uszkodzić. Co więcej, może do tego dojść na różne sposoby. Sprężyna może pęknąć i całkowicie przestać działać lub tylko się nieco skrócić, może ulec korozji lub stać się mniej elastyczna i krótsza. Niezależnie jak sprężyna się uszkodziła, objawy awarii będą podobne. Pojawią się takie problemy jak:

  • Nisko zawieszone zawieszenie
  • Problemy po załadowaniu ciężkiego towaru
  • Brzdęknięcia podczas skręcania lub hamowania
  • Stukanie na nierównościach
  • Skręcanie podczas hamowania

Pojawienie się tych symptomów nie koniecznie oznacza awarie konkretnie sprężyny. Podobne objawy mogą generować inne uszkodzenia w układzie zawieszenia. Jednak niezależnie od tego, jaka jest przyczyna pojawienia się tych problemów, samochód trzeba niezwłocznie sprawdzić.

Awaria zawieszenia może doprowadzić do problemów w kontrolą nad pojazdem i w razie nieprzewidzianej sytuacji na drodze lub trudnych warunków atmosferycznych, może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku.

Jeśli więc twój samochód zachowuje się inaczej niż normalnie, to nie trać czasu i skup się na naprawie, być może uratujesz tym życie komuś, sobie lub swoim bliskim.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%