Zamknij

Piła do drewna – elektryczna czy ręczna?

13:45, 17.04.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:45, 17.04.2023

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia i wszystko wokół zielenieje. Jednocześnie jest to okres, w którym poświęca się czas na przydomowe porządki, chcąc zadbać o estetykę ogrodu. Właściwe narzędzia to połowa sukcesu w tym przedsięwzięciu – pozwolą uniknąć wielu zbędnych wysiłków, a przede wszystkim zaoszczędzić całe godziny pracy. Odpowiednia piła z pewnością należy do grona niezbędnego sprzętu, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, która będzie lepsza – ręczna czy elektryczna? 

Od czego zależy wybór? 

Znalezienie odpowiednich akcesoriów ogrodniczych powinno w pierwszym rzędzie być uzależnione od konkretnych potrzeb. Nie inaczej jest w przypadku piły, przy której dodatkowo należy zwrócić uwagę na dostępne warunki, ponieważ nie każda będzie mogła pomóc w określonej sytuacji.  

Piła do drewna elektryczna będzie potrzebowała dostępu do prądu, więc niekoniecznie przyda się z dala od domu. Wersja spalinowa będzie oczywiście potrzebowała paliwa i tylko ręczna, napędzana siłą mięśni nie ma żadnych wymagań, lecz jej użycie nie będzie miało większego sensu w przypadku trudniejszych prac. W pracach przydomowych z powodzeniem można jednak ograniczyć się do wyboru między piłą ręczna a elektryczną. 

Piła ręczna i jej zalety 

Sprzęt napędzany siłą własnych mięśni to podstawa każdego przydomowego warsztatu. Bez wątpienia sprawdzi się w wielu drobnych pracach, pozwalając uporać się np. z przycinaniem gałęzi lub rozpałką do kominka. Decydując się na piłę ręczną, warto zwrócić uwagę na kilka elementów: 

  • współczynnik TPI; 
  • kształt i kąt nachylenia zębów; 
  • kształt oraz twardość brzeszczotu; 

Współczynnik TPI to nic innego jak zagęszczenie zębów. Im jest ich mniej, tym szybsze będą cięcia, jednak będzie się to odbywać kosztem precyzji. Wyższe TPI daje możliwość dokładnego cięcia, co będzie szczególnie użyteczne np. przy pracy w stolarstwie artystycznym. Od kąta nachylenia zębów zależy przeznaczenie piły, te o kącie powyżej 90° będą idealne do cięcia w poprzek włókien, mniejszy kąt będzie użyteczny przy cięciu wzdłuż włókien.  

Od kształtu brzeszczotu zależeć będzie charakter prac, jakie można wykonywać przy użyciu piły. Ze względu na ten podział można wyróżnić takie rodzaje pił ręcznych, jak np. płatnice, grzbietnice czy otwornice. Ze względu na to, czy celem będzie cięcie gałęzi, wykonanie otworu w drewnie albo prace artystyczne, wybór będzie się różnił.  

Zastosowanie piły elektrycznej 

Chociaż możliwość użytkowania piły elektrycznej, uzależniona jest od dostępu do energii elektrycznej, to jednak ma ona szereg zalet. Jest cicha i ekologiczna, a także prosta w obsłudze. Bez problemu można z niej korzystać również w zamkniętych pomieszczeniach. Serwisowanie jest prostsze ze względu na brak potrzeby wymieniania elementów eksploatacyjnych, jak ma to miejsce w przypadku piły spalinowej (np. świece).  

Jakie jest natomiast jej zastosowanie? Z pewnością sprawdzi się w pracach ogrodowych, a także rzemieślniczych. Bez trudu potnie gałęzie, jednak może mieć problemy z twardszymi materiałami. Jeśli potrzebna jest piła, która poradzi sobie z metalem, wtedy należy sięgnąć po urządzenie o większej mocy, takie jak piła spalinowa lub akumulatorowa. 

Odpowiedni wybór opiera się na wiedzy. Wiedzę tę należy rozumieć po pierwsze, jako znajomość zastosowania poszczególnych modeli pił i możliwości, jakie sobą prezentują, po drugie natomiast, jako znajomość zakresu prac, jakie będą przy pomocy tego narzędzia wykonywane. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku większości zadań w ogrodzie doskonale sprawdzą się oba rodzaje pił, jednak przy trudniejszych zadaniach wygodniej będzie postawić na energię elektryczną. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%