W każdym warsztacie stolarskim i zakładzie produkcyjnym, w którym pracuje się z drewnem, zachodzi potrzeba wykonywania wielu czynności. Cięcie, szlifowanie, polerowanie - to tylko niektóre przykłady. Chociaż każdą z tych czynności można powierzyć osobnemu urządzeniu, istnieją specjalistyczne narzędzia, które wyróżniają się niespotykaną wszechstronnością. Mowa oczywiście o szczotkarkach do drewna – maszynach, w które warto wyposażyć każdy zakład stolarski!
Czym jest i jak działa szczotkarka do drewna?
Zakłady działające w branży meblowej, stolarki okiennej, a nawet niszowe pracownie artystyczne i rzemieślnicze muszą posiadać odpowiedni sprzęt do pracy z drewnem. Najczęściej wykonywane czynności to cięcie drewna, oczyszczanie i szlifowanie. Maszyny stolarskie dedykowane do takich prac są kosztowne i mogą zajmować sporo miejsce. Nic więc dziwnego, że niepisaną zasadą każdego szanującego się zakładu jest posiadanie dobrej szczotkarki. Czym jest to urządzenie?
Szczotkarka do drewna to nic innego jak kompaktowa maszyna elektryczna wyposażona w mechanizm przesuwny, szczotkujący i polerujący. Oferta jest bardzo zróżnicowana, dlatego znalezienie maszyn odpowiadających także za cięcie miejscowe lub wielomiejscowe nie powinien nikogo dziwić. Chociaż podstawowym zadaniem każdej szczotkarki jest oczyszczanie surowca z drobin organicznych i innych zanieczyszczeń, w praktyce maszyny te stanowią kompleksowe rozwiązanie odpowiadające różnym potrzebom zakładu.
Jedna maszyna zamiast pięciu? Szczotkarka do drewna to oszczędność czasu i pieniędzy
Szczotkarki do drewna doskonale sprawdzają się w przygotowywaniu desek i belek do dalszej obróbki. Mechanizm szczotkujący umożliwia pozbycie się niepożądanych elementów przylegających, a także wyrównanie boków i krawędzi. Narzędzie wyrówna powierzchnię, pozbywając się wystających drzazg i innych niedoskonałości.
Spektrum działania szczotkarki zależy oczywiście od danego modelu, a na ich różnorodność z pewnością nie można narzekać. Maszyna do szczotkowania drewna wyposażona w funkcję szlifierki idealnie nadaje się do zmniejszania gabarytów belek. Narzędzia z piłami tarczowymi mogą zastąpić przycinarki talerzowe i stołowe w zależności od obsługiwanych wymiarów.
Urządzenia te są chętnie wybierane również przez mniejsze manufaktury rzemieślnicze. Wynika to między innymi z możliwości kształtowania faktury drewna. Szczotkarka pomoże przy przygotowaniu surowców przed klejeniem, a także umożliwi uzyskanie różnych efektów stylizacyjnych docenianych w branży wnętrzarskiej i nie tylko!