Geografia w szkołach nierzadko jest traktowana po macoszemu. W rzeczywistości absolwenci szkół średnich mogą mieć problem ze wskazaniem stolic najistotniejszych państw na arenie międzynarodowej, a nawet ich dokładnej lokalizacji.
Coraz więcej osób, nie tylko nauczycieli przedmiotu, uważa, że powinno się kłaść coraz większy nacisk na kształcenie geograficzne, ponieważ ta dziedzina wypełniona jest po brzegi wiedzą praktyczną, która przydaje się niezwykle często. Geografia umożliwia lepsze zrozumienie otaczającego świata, co może być kluczowe podczas dostosowywania się do zmian.
Geografia to jedna z nauk o Ziemi, która skupia się przede wszystkim na strukturach, klimacie i życiu na naszej planecie. Obejmuje zarówno kwestie związane ze środowiskiem naturalnym, gospodarką jak i z działalnością prowadzoną przez ludzi. Geografia jest sposobem na lepsze zrozumienie sposobu funkcjonowania świata. Uczniowie powinni być nieustannie zapoznawani z ciekawostkami o Ziemi, aby systematycznie rozbudowywać ich wiedzę.
Zagłębienie się w pojęcia geograficzne ułatwia zrozumienie czynników, które bezpośrednio rzutują na jakość życia ludzkiego i ukształtowanie otoczenia. Geografia pozwala przewidzieć nadchodzące zmiany, a w dłuższej perspektywie kształtuje szacunek do przyrody. Już w przedszkolach prowadzone są zajęcia, które stanowią zalążek geografii. Poprzez zabawę uzyskują wiedzę o otaczającym ich świcie. W szkole podstawowej ich wiedza z tego zakresu jest rozszerzana na lekcjach przyrody, co stanowi doskonałe przygotowanie do nauki geografii.
Geografia nie skupia się wyłącznie na aspektach związanych z planetą, ale także dokładnie bada kultury innych narodów. Młodzi ludzie o wiele częściej będą doświadczali zróżnicowania kulturowego w ich otoczeniu, dlatego z większą łatwością będą mogli nawiązywać nowe znajomości i radzić sobie w nowych sytuacjach. Szczególnie że podróżowanie po wszystkich kontynentach jest coraz prostsze. Nauka w szkole doskonale ich do tego przygotowuje. Stają się mądrymi obywatelami całego świata. Geografia pełni kluczową rolę w rozwoju osobistym. Zagłębienie się w tę dziedzinę pozwala na rozbudzenie ciekawości wobec świata. O wiele łatwiej będzie im zrozumieć wszelkie procesy zachodzące w środowisku naturalnym.
W procesie nauczania niebagatelne znaczenie pełnią książki i podręczniki. „Oblicza geografii 3” to pozycja, która skupia się przede wszystkim na geografii Polski, zachęcając do odwiedzania ciekawych miejsc w rodzimym kraju. Doskonałym uzupełnieniem jest "Geografia społeczna Polski", którą odnosi się do znaczenia uwarunkowań historycznych w kontekście teraźniejszości.