Internet mobilny to technologia, z której korzystamy każdego dnia. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort, warto zastanowić się m.in. nad standardem łączności w ramach danej oferty. Czym internet LTE różni się od 5G? Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze?
Zanim przejdziemy do omówienia cech dostępnych opcji internetu mobilnego, warto wskazać kilka kluczowych zalet, które łączą obie z tych technologii. Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku dostęp do sieci z niemal dowolnego miejsca – zarówno internet mobilny 5G, jak i internet LTE obejmują swoim zasięgiem już niemal cały kraj. Dzięki temu możliwa jest m.in. praca w trasie, bezproblemowe kontaktowanie się z bliskimi podczas różnych wyjazdów czy korzystanie z rozrywki online bez ograniczeń. Co więcej, prędkość transferu jest coraz większa – zwłaszcza w przypadku nowoczesnych rozwiązań 5G. W porównaniu z internetem stacjonarnym w zasadzie jedynym minusem jest fakt, że nie istnieją oferty zapewniające internet mobilny bez limitu. Mimo tego można bez problemu znaleźć propozycje z dostępem do sporych pakietów danych, które w zupełności wystarczą nawet na intensywne użytkowanie.
Co ciekawe, internet 5G staje się coraz częstszym wyborem nawet wśród graczy, który dotychczas zdecydowanie preferowali połączenia stacjonarne. To zasługa nie tylko szybkiego transferu danych, lecz także innych ważnych cech tej technologii – w szczególności bardzo niskiego poziomu opóźnień, czyli tzw. pingu. Aby umożliwić graczom bezproblemowe pobieranie nowych tytułów, część operatorów udostępnia oferty z dodatkowym pakietem transferu w nocy.
„Internet LTE” to hasło często używane zamiennie z określeniem „internet 4G”. Jest to pewnego rodzaju skrót myślowy – 4G to czwarta generacja telefonii komórkowej, z kolei LTE to nazwa technologii odpowiadającej za transfer danych w ramach sieci 4G. Sam skrót „LTE” rozwija się z kolei jako „Long-Term Evolution”, czyli „długoterminową ewolucję”: takie nazewnictwo ma podkreślać fakt, że jest to kontynuacja rozwoju wcześniej stosowanych standardów, takich jak 3G.
LTE pozwala na transfer danych z teoretyczną prędkością maksymalną na poziomie 300 Mb/s (600 Mb/s z agregacją pasm). W realnych warunkach można jednak liczyć na wartości sięgające 100–150 Mb/s, a w wielu przypadkach mniej niż 100 Mb/s. Obniżona wydajność wiąże się z czynnikami takimi jak odległość od nadajnika, liczba użytkowników w okolicy czy ukształtowanie terenu. Z tego względu LTE stopniowo traci na popularności na rzecz nowszego standardu 5G, który ma rozwiązać te problemy i zapewnić jeszcze większą przepustowość.
5G to kolejny etap rozwoju sieci komórkowych, który skupia się przede wszystkim na zwiększeniu prędkości przesyłania danych. W tym przypadku teoretyczne maksimum sięga już 20 Gb/s – jest to wynik aż kilkadziesiąt razy wyższy niż dla LTE. Podobnie jak z 4G, jest to jednak wartość osiągalna jedynie w idealnych warunkach; mimo tego warto podkreślić, że podczas standardowego użytkowania szybkość internetu również będzie wielokrotnie większa. Co więcej, internet mobilny 5G charakteryzuje się znacznie mniejszymi opóźnieniami – ping ma zazwyczaj wartość zaledwie kilku milisekund. Takie możliwości są zasługą o wiele większej częstotliwości fal, co jednak wiąże się ze zmniejszonym zasięgiem. Z tego względu technologia 5G została zaprojektowana tak, by korzystać z trzech różnych pasm – niższe częstotliwości zapewniają zwiększony zasięg, a wysokie odpowiadają za wykorzystanie wszystkich możliwości nowego standardu.
Internet 5G jest stopniowo wdrażany przez kolejnych operatorów w Polsce. Jedną z pierwszych firm, która udostępniła taką usługę, jest sieć komórkowa Otvarta – aktualnie każdy abonament telefoniczny tego operatora korzysta z 5G. Sieć ma ponadto w ofercie najtańszy abonament komórkowy 5G na rynku (już za 9,99 zł miesięcznie) oraz kilka interesujących propozycji internetu mobilnego.
Możliwości nowego standardu jednoznacznie wskazują na to, że jest to znacznie lepszy wybór niż internet LTE. Większa prędkość i niższe opóźnienia to zmiany, które można odczuć bez względu na to, jakie czynności wykonujemy z użyciem smartfonów czy innych urządzeń. Warto także zaznaczyć, że jest to technologia obsługiwana przez coraz większą liczbę urządzeń dostępnych na rynku – to już nie tylko domena flagowców, lecz także sprzętów z niższej półki cenowej. To sprawia, że warto postawić na takie rozwiązanie już teraz, zwłaszcza że nawet najtańszy abonament może już obejmować dostęp do sieci z technologią 5G.
Chcąc zdecydować się na najtańszy abonament bez telefonu, który pozwoli wykorzystać wszystkie możliwości technologii 5G, warto zainteresować się ofertą wspomnianej już sieci Otvarta. Operator nie oferuje opcji takich jak telefon na kartę – firma specjalizuje się w abonamentach, dzięki czemu jest w stanie zapewnić najlepsze warunki klientom preferującym taki sposób korzystania z usług. Wiele osób decyduje się na przeniesienie numeru właśnie do tej sieci ze względu na korzystne warunki umów. Jedną z wielu zalet oferty operatora są ceny – tani abonament łączy się ze sporym pakietem danych, co pozwala na swobodne korzystanie z internetu w dowolnym miejscu.
Podsumowując, dla wielu klientów to właśnie Otvarta będzie najlepszym wyborem pod względem korzystania z sieci 5G. Oprócz atrakcyjnych pakietów warto zwrócić uwagę także na dostęp do nowych, wygodnych rozwiązań, takich jak karty eSIM. Nie bez znaczenia jest także zadowolenie klientów, czego najlepszym dowodem są świetne wyniki w rankingach portali takich jak Komórkomat.