Zamki są niezbędne nie tylko w drzwiach wejściowych, lecz także w furtce, która nie bez powodu stanowi podstawową formę ochrony posesji przed dostępem osób nieupoważnionych. Niestety nie wszyscy zwracają na to zagadnienie uwagę, przez co narażają się na wiele różnych nieprzyjemności związanych z możliwością otwarcia bramki przez praktycznie każdego. Dowiedz się, jak dobrać zamek do bramy i furtki, czym się kierować w wyborze i czego unikać.
Do czego służy zamek do bram i furtek?
Zamki do bram mają podobny cel do modeli montowanych między innymi w drzwiach, czyli stanowią ochronę:
- całej posesji – zamki służą do odgradzania posesji, czyli uniemożliwiają otwarcie bramki bądź furtki przez osoby bez klucza. To ogromnie istotne zagadnienie w szczególności dla domowego bezpieczeństwa, gdyż uniemożliwia wejście do środka posesji złodziejom, bez forsowania bramy siłowo lub przeskakiwania nad nią. Niewielu amatorów cudzej własności się na to decyduje, gdyż przyciąga wzrok i generuje mnóstwo hałasu;
- przed zwierzętami – nie tylko nieuczciwi ludzie sprawiają kłopoty – mogą być to także dzikie zwierzęta, które mogą niepostrzeżenie wejść na naszą posesję. Część z nich może zniszczyć np. przydomową architekturę lub roślinność;
- przed ucieczką zwierząt i dzieci – bez odpowiedniego zamka, który mocno zatrzaskuje furtkę, niektóre psy mogą samodzielnie otworzyć sobie bramkę łapą. Również małe dzieci bez opieki mogą sobie z tym poradzić. Otwarcie furtki może spowodować wówczas bardzo duży problem, szczególnie wtedy, gdy Twoja posesja znajduje się tuż przy ulicy lub obok lasu. Zamki, które zatrzaskują się mocno i pewnie, znacznie zmniejszają to ryzyko.
Warto zatem wiedzieć, że zamki do bram i furtek mają bardzo duże znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa. Nie warto z nich rezygnować nawet mimo kilku wymagających zmian konstrukcyjnych w obrębie furtki.
Czym różnią się zamki do furtek?
Zamki do furtek występują pod wieloma zupełnie różnymi postaciami, przez co wybór tego odpowiedniego może początkowo wydawać się dość skomplikowany. Tak naprawdę jest zupełnie odwrotnie – liczy się dopasowanie danego modelu do możliwości technicznych montażu.
Poszczególne zamki mogą różnić się:
- konstrukcją – na rynku znajdują się zupełnie różne zamki do bramek i furtek, występujące jako modele hakowe, nawierzchniowe czy nawet w postaci rygli. Warto dobrać wariant odpowiedni do konstrukcji furtki w taki sposób, aby jego użytkowanie było proste i bezpieczne;
- materiałem wykonania – na rynku dostępne są zupełnie różne zamki do bram i furtek, lecz większość z nich obecnie wykonuje się ze stali poddanej procesom ograniczającym ryzyko korozji. Stal jest najlepszym wyborem – zachowuje swoje wymiary na wiele lat, niezależnie od warunków atmosferycznych, a także płynność działania i wygodę użytkowania;
- klasą antywłamaniowości – niektóre zamki są także skutecznie zabezpieczone przed ryzykiem włamania w celu wtargnięcia na posesję. Oczywiście takie zamki są nieco droższe, lecz znacznie bezpieczniejsze, dlatego zdecydowanie warto przemyśleć ich zakup.
Jakie są rodzaje zamków do furtek?
Na rynku znajdują się zupełnie różne zamki do furtek. Część z nich cechuje się dużym bezpieczeństwem użytkowania, a część – łatwym montażem i prostotą codziennej eksploatacji.
- Zamki hakowe – zdecydowanie najpopularniejsze urządzenie, które cechuje się zastosowaniu haka, który po zamknięciu bramki rygluje się na płytce montażowej znajdującej się na przęśle. Ich istotną zaletą jest możliwość montażu zarówno na furtce, jak i w bramie przesuwnej.
- Zamki zapadkowo-zasuwkowe – to element wyposażony w charakterystyczną zasuwkę (zapadkę), która samodzielnie blokuje bramę poprzez jej zatrzaśnięcie. To z tego względu dobre rozwiązanie w przypadku bram skrzydłowych.
- Elektrozaczepy – to zgoła odmienne rozwiązanie od powyższych. Różni się od nich tym, że do odblokowania bramki wykorzystuje się niewielkie natężenie prądu, które powoduje odblokowanie zapadki i możliwość swobodnego otwarcia drzwi.
- Zamki nawierzchniowe – to zamki, które montuje się bezpośrednio na przęśle, dlatego cechuje je prostota instalacji i możliwość zastosowania w praktycznie każdym przypadku. Sprawdzi się idealnie zarówno jako zamek do furtki, jak i do bramy o każdej konstrukcji.
- Rygiel do bramy – to jeszcze łatwiejsze w montażu akcesorium i zarazem także znacznie przystępniejsze cenowo, w przypadku którego liczba elementów mechanicznych została zredukowana do minimum. Rygiel do bramy to znakomity wybór wszędzie tam, gdzie liczy się łatwość przeprowadzenia instalacji oraz bardzo niski koszt zakupu.
Zwróć jednak uwagę na pochodzenie powyższych akcesoriów. Warto, aby były wykonane przez znane marki, które są obecne na rynku produktów do bram i furtek już od lat. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie tego typu produktów ze sprawdzonych źródeł i od firm, w których pracownicy chętnie pomogą w wyborze i udzielą wielu wyczerpujących informacji na temat wszystkich wariantów.