Naturalne piękno kamienia to jeden z głównych powodów, dla których chętnie po niego sięgamy. Typowe dla niego nieregularne desenie, łagodnie przenikające się barwy w nieskończonej gamie odcieni potrafią zachwycić. Kamień naturalny jest ponadczasowym materiałem, którego nie może zabraknąć również w nowoczesnej architekturze i wystroju wnętrz. Na tle bardzo rozbudowanej palety skał wyróżnia się piaskowiec , występujący powszechnie na całym świecie. W Polsce cieszy się on szczególną popularnością. Jego główne zalety to: przystępna cena, trwałość, liczne walory praktyczne i, oczywiście, estetyczne. Piaskowce różnią się między sobą właściwościami, które zależą od specyfiki złóż, z jakich są wydobywane. Mogą mieć np. odmienną wytrzymałość, nasiąkliwość, ziarnistość czy porowatość, a to decyduje o ich przeznaczeniu. Jest stosowany jako kamień do zastosowań konstrukcyjnych tak zwany kamień hydrotechniczny lub kamień techniczny, jak i kamień dekoracyjny na dom. W domach znakomicie zdobi ściany czy obudowy kominków, a na zewnątrz upiększa fasady budynków, mury oraz ogrodzenia. Nie bez powodu piaskowiec polski jest postrzegany jako jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów naturalnego kamienia.
Naturalny piaskowiec polski pozyskiwany jest przeważnie w kopalniach odkrywkowych, które powstają w miejscach występowania złóż kamienia. Kopalnia kamienia naturalnego podlega okresowym kontrolą przez instytucje sprawujące na nią nadzór by zgodnie z obowiązującym prawem prowadzić jego wydobycie. Stamtąd wydobywany jest przy użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego, przede wszystkim koparek wyposażonych w młoty wyburzeniowe i zrywaki oraz wiertarek pneumatycznych. Skały są następnie dzielone na mniejsze kawałki do dalszej przeróbki w zakładach kamieniarskich lub bezpośrednio w kopalni na produkt jakim jest np. kamień murowy czy tez kamień ogrodowy . Dziś, z dbałości o jakość i strukturę piaskowca, odchodzi się już od stosowania do tego celu materiałów wybuchowych, jeśli kamień naturalny przeznacza się na cele budowlane, a nie kruszywo drogowe. Są one zastępowane klinami i proszkami rozprężającymi. Dalszy proces przerobu wydobytego surowca, np. produkcja wyrobów takich jak : kamień na dom czy płyty fasadowe szlifowane to już proces z użyciem maszyn dzielących oraz łuparek odbywa się w zakładzie kamieniarskim. Tam początkowo bezkształtny surowiec skalny otrzymuje szlify, dzięki którym zamienią się w efektowne płyty elewacyjne czy kamienne płyty szlifowane do zastosowań wewnętrznych jak i na fasady budynków.
Przetworzony piaskowiec na ściany pomieszczeń i fasady dostępny jest w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych, ale kolekcje kamiennych okładzin różnią się także ogólną stylistyką wykończenia. Do wyboru mamy np.: kamień rustykalny wyróżniający się nieregularną powierzchnią, jak i szlifowaną eleganckim wyglądzie. Łupana faktura piaskowca powoduje atrakcyjne załamanie światła, a gładkie powierzchnie pięknie je odbijają. Ciekawe efekty można tworzyć również dzięki zastosowaniu płytek typu stara cegła.
Taka różnorodność sprawia, że można dobrać odpowiedni wariant kamiennej okładziny do wystroju danego pomieszczenia albo architektury budynku czy estetyki ogrodu. Dzięki temu łatwiej zachować harmonię otoczenia, a także komponować piaskowiec z innymi materiałami wykończeniowymi. Zawsze jednak należy mieć świadomość, że jedną z cech naturalnego piaskowca jest jego niejednorodność pod względem wybarwienia i uziarnienia. W związku z tym nawet kamień na dom wyprodukowany z tego samego bloku skalnego może znacznie różnić się wizualnie .Wiele osób postrzega to jako atut naturalnego kamienia, natomiast ci, którzy wolą maksymalnie ujednolicone okładziny, powinni zdecydować się raczej na sztuczny wariant.
Niezależnie od wybranego rodzaju piaskowca, z powodzeniem można stosować go w dowolnych proporcjach, jako dopełnienie salonu, jadalni, a nawet łazienki. Kamienne płyty pięknie wyglądają np.: w roli tła na ścianie z telewizorem, zwieńczenie kominka czy w otoczeniu wanny. Z kolei najpowszechniejszym wśród zewnętrznych zastosowań jest użycie piaskowca na fasadach domów i innych budynków. Wyrób płyt elewacyjnych stanowi zresztą największą część produkcji elementów wykończeniowych z tej odmiany surowca. Ponadto piaskowiec jest też wykorzystywany przy konstruowaniu elementów małej architektury wokół domu oraz jako kamień ogrodowy, który po latach nabiera szlachetności za sprawą pojawiającej się na nim patyny. Nawet w tej kwestii ujawnia się niezwykły urok naturalnego piaskowca, który od wieków wnosi doskonałe walory praktyczne i estetyczne do wnętrz oraz architektury. Dziś wyróżnia się on jeszcze większym potencjałem wzorniczym dzięki zróżnicowanej stylistyce produkowanych z niego komponentów: od klasycznej i rustykalnej po nowoczesną.
Po analizie powyższego tekstu można dojść do wniosku, że kamień naturalny , który występuje powszechnie w świecie a także jest wydobywany w dużej części naszego kraju posiada wszechstronne zastosowanie. Wynika to z jego budowy oraz cech fizyko-mechanicznych jak twardość , gęstość czy też mrozoodporność.
Gdy te wszystkie parametry występują w najwyższych normach sprawiają że kamień można wykorzystać jako : kamień hydrotechniczny, kamień murowy, kamień elewacyjny czy tez kamień ogrodowy na murki i skarpy ziemne.