Odpowiednie przygotowanie jachtu żaglowego do zimy to ważne zadanie, które pozwala zachować łódź w dobrym stanie przez długi czas. Jak zadbać o to, by na wiosnę móc znów cieszyć się żeglarstwem? Oto kilka najważniejszych elementów pielęgnacji posezonowej Twojej łodzi!
Czystość na łodzi musi być zachowywana w trakcie rejsu oraz po jego zakończeniu, jednak posezonowe porządki powinny stać się tradycją każdego właściciela jednostki pływającej. Aby móc przeprowadzić generalne porządki, należy dokładnie opróżnić łódź ze wszystkich przedmiotów używanych przez uczestników rejsu. Oprócz tego, trzeba wynieść z jachtu akumulatory, liny i żagle, ponieważ materiały, z których zostały wykonane, mogą ulec zniszczeniu w niskich temperaturach.
Przed rozpoczęciem przygotowań do sezonu zimowego koniecznie trzeba spuścić paliwo lub uzupełnić jego poziom, by w baku nie zbierała się woda. Bardzo ważne jest też spompowanie z układu nieczystości i szarej wody.
Jacht po zakończeniu sezonu powinien zostać przetransportowany na ląd. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie go przed przemieszczaniem, ponieważ w ten sposób można zapobiec uszkodzeniom kadłuba. Pod wzmocnieniami konstrukcyjnymi trzeba ulokować specjalne kobyłki. W tym celu można też wykorzystać odpowiednio ułożone opony. Warto jednak pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni kadłuba przed pozostawieniem czarnych śladów od ogumienia.
Przed zimowaniem należy upewnić się, że cała woda została usunięta z instalacji. Należy też pamiętać o ustawieniu zaworów w pozycji otwarcia. Jeśli na łodzi znajdują się nieopróżnione zbiorniki na wodę lub na nieczystości, jest to odpowiedni moment na ich wyniesienie, mycie i osuszenie. Dzięki temu przedłużysz ich trwałość i ograniczysz ryzyko pojawienia się glonów w zbiornikach wody pitnej. Będzie można dłużej użytkować zbiorniki bez obaw o pogorszenie smaku i właściwości wody. Zbiorniki należy dobrze wysuszyć i przechowywać w bezpiecznym, suchym miejscu. Jeśli jest to pojemnik elastyczny z wyjmowanym wnętrzem, trzeba go rozmontować i oczyścić środek.
Po stabilnym ustawieniu można przejść do dokładnego mycia jachtu wewnątrz i na zewnątrz. Warto używać do tego odpowiedniej chemii jachtowej. Po wyczyszczeniu wszystkich powierzchni z wodorostów, piasku i innych zabrudzeń, należy zmyć pozostałości środków wodą. Gdy już wyschną, można przejść do kolejnego etapu – impregnacji. Elementy drewniane należy zabezpieczyć przed pleśnią. Dobór preparatu do impregnacji podyktowany jest rodzajem tworzywa. Wybierz profesjonalny preparat do łódek wykonanych z drewna lub z laminatu, aby ochronić powierzchnię przed szkodliwym działaniem wilgoci.
Dysponujesz odpowiednią wiatą, pod którą możesz przechować jacht poza sezonem? Wystarczy, że ją tam przetransportujesz. Jeśli nie masz takiego miejsca, musisz przykryć łódź. Na zimę należy zabezpieczyć ją przed opadami atmosferycznymi oraz działaniem wilgoci i ujemnych temperatur. Jednocześnie bardzo ważne jest zapewnienie przepływu powietrza. Jacht można przykryć plandeką o gramaturze od 200 do 300 g/m2 (np. taką). Taka mata nie zniszczy się pod obciążeniem masy śniegu. Trzeba ją tak przymocować i napiąć, by zapewnić jej odporność na porywy wiatru. Plandeka powinna być nieco dłuższa od jachtu. Należy ją naciągnąć i unieruchomić przy pomocy linki związanej na końcach masztu.
Zanim przykryjesz łódź, opuść maszt i połóż go na podporach na dziobie lub na rufie. Liczbę i rozmieszczenie podpór musisz dopasować do długości masztu. Zwykle zaleca się zastosowanie 1 podpory na 2 m długości. Takie rozłożenie zapobiegnie wyginaniu się masztu.
Wybierz profesjonalne akcesoria i produkty do pielęgnacji i konserwacji łodzi, by ułatwić sobie przygotowanie jachtu do zimy. Dzięki temu przerwa w użytkowaniu nie wpłynie negatywnie na stan techniczny i wygląd jachtu, co przełoży się na bezproblemowy rozruch na początku kolejnego sezonu.