Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży układają się w dość dugą listę. Co gorsza, czyhają wszędzie: w domu, na podwórku, na ulicy i w szkole, ale i w internecie. O czym mowa? Czy można im zapobiec? Zobacz, o czym powinien wiedzieć i pamiętać każdy odpowiedzialny rodzic, który myśli o bezpieczeństwie swojego dziecka.
Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży to nie tylko pośpiech i brak czasu, nadmiar bodźców, nieuporządkowana codzienność, powierzchowność w relacjach międzyludzkich czy wygórowane oczekiwania i aspiracje, ale także hejt, bullying, kidnaping, akty przemocy, agresja i inne nieakceptowane społecznie zachowania, na które dziecko może być narażone w przestrzeni publicznej, tak na ulicy, jak i na podwórku czy w szkole, ale i w cyberprzestrzeni.
Nie można ustrzec dziecka przed wszystkimi zagrożeniami, a jedynie wyposażyć je w wiedzę, umiejętności oraz różne narzędzia wpływające na bezpieczeństwo i pozwalające odpowiednio zareagować. To na przykład telefon komórkowy czy lokalizator dla dziecka. Z wielu opresji może uratować także smartwatch, który sprawdza się również w kontekście zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.
Odrębny katalog tworzą zagrożenia w internecie dla dzieci i młodzieży, takie jak cyberprzemoc (wyzywanie, straszenie, prześladowanie, oczernianie, poniżanie kogoś przy użyciu urządzeń mobilnych), które może przyjmować różne formy.
Przejawem przemocy w internecie może być:
W internecie młodzi ludzie mogą natknąć się również natknąć na szkodliwe i nielegalne treści, które prezentują obrażenia fizyczne i śmierć, pornografię, przemoc, zachęcanie do nietolerancji czy agresji, nawołujące do autodestrukcji (np. samookaleczeń, samobójstw czy zażywania szkodliwych substancji) lub podejmowania niebezpiecznych wyzwań (np. posypywanie skóry solą i przykładanie kostki lodu, wypicie w możliwie najkrótszym czasie jak największej ilości alkoholu czy oblewanie się łatwopalną substancją, podpalanie się i gaszenie ognia).
Kolejnym zagrożeniem związanym z korzystaniem z internetu jest jego nadużywanie i uzależnienie, najczęściej od gier komputerowych, ale i aktywności w social media oraz kultu ciała.
Nikt nie ma wątpliwości, że za bezpieczeństwo małoletnich dzieci odpowiadają rodzice. Niestety młodych ludzi nie można chronić zawsze, a i nie da się przygotować ich na wszystkie możliwe scenariusze.
Co zalecają pedagodzy, psycholodzy czy policjanci?
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci w domu:
Naucz dziecko mądrze korzystać z internetu, niemniej na urządzeniach, takich jak tablet czy laptop, zainstaluj zabezpieczenia (np. filtr rodzinny).
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci poza domem:
Zainwestuj w lokalizator dla dziecka. Fantastycznym pomysłem jest podarowanie mu smartwatch, takiego jak Locon Watch Lite czy Locon Watch Video. Dlaczego warto?
Smartwatch dla dziecka to zegarek GPS z funkcją dzwonienia, który pozwala być w stałym kontakcie. Ponieważ ma wbudowany telefon z nielimitowanymi połączeniami telefonicznymi, oferuje możliwość wykonywania i odbierania połączeń oraz nagrywania i odbierania krótkich wiadomości głosowych (smartwatch Locon Watch Video umożliwia rozmowy video. Dziecko można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć). Co ważne, ponieważ w książce telefonicznej urządzenia są zapisane kontakty, z kilkulatkiem nie będą próbować połączyć się nieznane numery.
To jednak nie wszystko. Zainstalowany w smartwatchu Locon nadajnik GPS umożliwia śledzenie lokalizacji dziecka w telefonie i upewnienie się, że jest ono dokładnie tam, gdzie miało dotrzeć i przebywać (szkoła, podwórko, dom koleżanki czy kolegi, zajęcia dodatkowe). Lokalizator dla dziecka posiada także nasłuch otoczenia i przycisk SOS, dzięki któremu syn czy córka może poinformować rodziców o sytuacji zagrożenia bądź potrzebie pomocy.
Smartwatch Locon jest atrakcyjny nie tylko dla odpowiedzialnych rodziców, ale i małoletnich użytkowników, ponieważ posiada różne gry (zręcznościowa i matematyczna), które zapewniające ciekawą, wartościową, ale i bezpieczną rozrywkę. Dlaczego? Urządzenie jest pozbawione dostępu do internetu czy mediów społecznościowych, co minimalizuje ryzyko kontaktu z niepożądanymi treściami i osobami. Ogranicza też czas spędzany na zabawie przed ekranem.