Zamknij

Pompy hydrauliczne — gdzie są wykorzystywane?

artykuł sponsorowany + 08:43, 03.01.2024 Aktualizacja: 08:46, 03.01.2024

Będące sercem wielu maszyn, układów i napędów w przemyśle, pompy hydrauliczne są obecnie jednym z najpopularniejszych i zarazem najprostszych sposobów wytwarzania wysokiego ciśnienia. W zasadzie znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wygenerowania sporej ilości energii potrzebnej do transportu cieczy w układzie. Sprawdź zasady działania pompy hydraulicznej i gdzie najczęściej możesz je spotkać!

Budowa i zasada działania pompy hydraulicznej?

Pompa hydrauliczna jest elementem mechanicznym, którego zadaniem jest generowanie energii i wprawianie w ruch cieczy roboczej w układach hydraulicznych.

Budowa i zasada działania pomp hydraulicznych jest nieco inna w zależności od konkretnego rodzaju pompy, jednak generalnie polega na tym samym: urządzenie zasysa olej hydrauliczny (ciecz) z komory ssawnej, wprawia go w ruch za pomocą elementów roboczych, po czym przemieszcza, nadając tym samym odpowiednio wysokie ciśnienie. Ciecz natomiast przekazuje energię dalej, w zależności od przeznaczenia układu hydraulicznego.

Układy hydrauliczne poza pompami wyposażone są w różnego rodzaju odbiorniki, chłodnice, zawory bezpieczeństwa, zbiorniki cieczy roboczej, specjalne filtry, elementy sterownicze i oczywiście niezbędną do funkcjonowania układu ciecz, czyli olej hydrauliczny.

Podstawowe rodzaje pomp hydraulicznych

Zasadniczo wyróżnia się cztery podstawowe pompy hydrauliczne, różniące się między sobą podstawowym elementem roboczym odpowiedzialnym za energię mechaniczną. Są to:

Hydrauliczne pompy łopatkowe

Jedną z najczęściej używanych pomp hydraulicznych we współczesnym przemyśle jest pompa łopatkowa. Jej zasada działania opiera się o wykorzystanie wału roboczego z promieniście ulokowanymi łopatkami, które wprawione w ruch rotacyjny zasysają płyn roboczy z komory ssawnej i przetłaczają go do układu.

Wśród pomp hydraulicznych łopatkowych można wyróżnić pompy promieniowe jednostronnego działania (o jednej przestrzeni roboczej) oraz dwustronnego działania (posiadające dwie przestrzenie robocze, które mogą przetłaczać ciecz w obu kierunkach).

Znajdują zastosowanie w wielu napędach hydraulicznych i maszynach, np. sprężarkach, prasach czy podnośnikach. Często wykorzystywane są nie tylko do pompowania cieczy, ale również gazów.

Hydrauliczne pompy zębate (rotacyjne)

Jak sama nazwa wskazuje, ich działanie opiera się o wykorzystanie dwóch kół zębatych, które nachodzą na siebie, a obracając się wewnątrz obudowy, generują przepływ czynnika roboczego. Pompy hydrauliczne tego typu dzielą się jeszcze na dwa podtypy, tj. pompy o zazębieniu zewnętrznym i wewnętrznym.

Zaletą pomp zębatych jest niska awaryjność i wysoka wytrzymałość. Co więcej, cechuje je uniwersalność: znajdują zastosowanie w tłoczeniu płynów o różnej gęstości i lepkości. Używa się ich w konstrukcji wielu maszyn, takich jak np. agregaty czy zasilacze. Pompy zębate doskonale nadają się do wykorzystania w przemyśle spożywczym, np. do tłoczenia tłuszczów.

Hydrauliczne pompy wielotłoczkowe (pompy tłokowe)

Pompy hydrauliczne wielotłoczkowe należą do bardziej zaawansowanych w budowie i działaniu technologii. Generują przepływ cieczy do komory tłocznej poprzez ruch posuwisty kilku tłoków umieszczonych wewnątrz korpusu układu. Pompy tłokowe dzieli się dodatkowo na pompy osiowe i promieniowe, a także stałej i zmiennej wydajności.

Ich wykorzystanie umożliwia uzyskanie naprawdę wysokiego, równomiernego ciśnienia w całym układzie. Do zalet pomp wielotłoczkowych należą takie aspekty, jak: spora, równomierna wydajność, samosmarowanie cieczą roboczą czy odporność na skoki siły. Przede wszystkim stosowane są w napędach hydraulicznych maszyn.

Pompy hydrauliczne śrubowe

Tego typu pompy hydrauliczne przemieszczają olej hydrauliczny poprzez ruch obrotowy wirnika przyjmującego kształt śruby ślimakowej. Doskonale nadają się do pompowania cieczy o wysokiej lepkości, a nawet zawierającej osady. Dlatego też tego typu pompę hydrauliczną powszechnie stosuje się m.in. w oczyszczalniach ścieków.

hydrauliczne pompy łopatkowe

Zastosowanie pomp hydraulicznych

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł i mechanikę bez specjalistycznego sprzętu, jakim są pompy i układy hydrauliczne. Są one wszechstronnie stosowane w takich gałęziach, jak:

  • Motoryzacja, lotnictwo i przemysł stoczniowy — systemy sterowania jednostek latających i pływających, układy kierownicze pojazdów, systemy hamulcowe i chłodnicze;
  • Automatyka — pompa hydrauliczna często stosowana jest do precyzyjnego sterowania ruchem;
  • Przemysł maszynowy — generowanie siły potrzebnej do działania rozmaitych maszyn, takich jak np. prasy, tokarki, wtryskarki, nożyce, dźwigi, windy;
  • Przemysł petrochemiczny — wydobywanie i transport ropy naftowej oraz jej pochodnych w procesach produkcyjno — przetwórczych;
  • Budownictwo — elementy hydrauliki siłowej znajdziemy w maszynach budowlanych, koparkach, betoniarkach, wywrotkach, a także w agregatach do rozprowadzania tynków i betonów;
  • Rolnictwo i pozyskanie drewna — napędy hydrauliczne są szeroko stosowane w maszynach rolniczych, takich jak kombajny czy prasy, a także w pojazdach służących do ścinania drzew, tzw. harwesterach;
  • Przemysł spożywczy — szerokie zastosowanie w maszynach do przetwarzania, miksowania, mieszania czy pakowania żywności;
  • Energetyka — chłodzenie i regulacja przepływu wody w turbinach wodnych w procesie generowania energii elektrycznej, a także sterowanie generatorami;
  • Przemysł farmaceutyczny — precyzyjne sterowanie maszynami do produkcji leków i suplementów;
  • Górnictwo — rozwiązania usprawniające proces wydobywczy, takie jak podpory hydrauliczne czy wtłaczanie powietrza;
  • Przemysł komunalny — oczyszczalnie ścieków, maszyny utrzymania dróg, prasy do śmieci.

Powyższe przykłady to jedynie część z szerokich możliwości, jakie daje nam pompa hydrauliczna.

pompa hydrauliczna

Gdzie wykorzystywane są pompy hydrauliczne? - Podsumowanie

Pompy hydrauliczne stanowią kluczowy aspekt w wielu dziedzinach przemysłu i technologii, umożliwiając wykonywanie różnorodnych zadań związanych z napędem i ciśnieniem. Charakteryzują się dużą wydajnością, precyzją działania oraz możliwością wywierania dużych sił i momentów obrotowych, co pozwala na ich zastosowanie w sytuacjach, w których inne układy napędowe nie są skuteczne lub wydajne. W zależności od rodzaju pomp pozwalają one na pracę z cieczami i gazami o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych. Dzięki uniwersalności, urządzenia z technologią hydrauliczną mają ważne znaczenie w różnych obszarach nie tylko działalności przemysłowej, ale i życia codziennego.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%