Zamknij

Jak prawidłowo zbudować kalenicę dachową? Poradnik krok po kroku

10:06, 19.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:06, 19.02.2024

Kalenica na dachu to element, który jest niezbędny praktycznie w każdej konstrukcji dachowej. Krawędź dachu utworzona w miejscu przecięcia poszczególnych połaci dachowych to właśnie kalenica. Musisz ją stworzyć zawsze wtedy, kiedy budujesz domi chcesz jednocześnie poprawić szczelność przy zachowaniu dobrej wentylacji dachu.

W dzisiejszych czasach dachy buduje się przede wszystkim w taki sposób, aby ich wentylacja była na odpowiednim poziomie. Dzięki temu unikamy ryzyka, że wilgoć będzie zalegać na krokwiach, powodując ich zniszczenie po latach eksploatacji konstrukcji dachowej. Jeśli jesteś na etapie wykończenia dachu – nigdy nie zapominaj o kalenicy.

Więcej o metodach wykończenia kalenicy przeczytasz na stronie: https://roofchallenge.eu/artykul/wykonczenie-kalenicy-otwarta-czy-zamkieta/.

Kalenica, czyli podstawa wentylacji dachu – o co tu chodzi?

Prawidłowa wentylacja to podstawowy czynnik, który wpływa na wieloletnią trwałość stworzonej konstrukcji dachowej. Jeśli nie zadbasz o obieg powietrza pomiędzy krokwiami, prawdopodobnie z czasem na deskach zadomowi się wilgoć, a to doprowadzi do zniszczenia podstawowych elementów konstrukcyjnych.

W okapie dachowym pozostawiamy otwory wlotowe, które są osłonięte siatkami albo kratkami, natomiast w kalenicy są otwory wylotowe. A zatem zawsze musisz zostawićw kalenicy szczelinę do wentylacji. To zgodne ze sztuką dekarską i zapewnia wieloletnią trwałość konstrukcji dachowej.

Zobacz, jakie błędy można popełnić podczas budowy kalenicy dachowej: https://roofchallenge.eu/artykul/kalenica-najczesciej-popelniane-bledy-montazowe/.

Jak zbudowana jest kalenica?

Kalenica jest podstawowym elementem wykończenia dachu skośnego. Pełni istotną funkcję, chociażby ze względu na fakt, że zapewnia wentylację oraz jednocześnie szczelność całej konstrukcji.

Najważniejsze elementy, z których składa się kalenica dachowa to:

  • Krokwie – podstawowe elementy konstrukcyjne dachu, które łączą się na kalenicy.
  • Pokrycie wstępne – może być wykonane z pełnego deskowania z papą lubz membrany, w zależności od potrzeb izolacyjnych i wentylacyjnych.
  • Kontrłaty i łaty – elementy konstrukcyjne podtrzymujące pokrycie dachowei umożliwiające montaż gąsiorów.
  • Wywietrzniki do kalenicy – elementy zapewniające prawidłową wentylację przestrzeni pod dachem.
  • Gąsiory – ceramiczne lub betonowe elementy pokrycia dachowego, montowane na szczycie kalenicy, mające za zadanie zapewnienie szczelności dachu​.

Choć budowa kalenicy nie jest skomplikowana, zawsze warto wiedzieć, jak prawidłowo ją wykonać. Tutaj liczy się precyzja oraz doświadczenie. Jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie samodzielnie z wykonaniem takiego elementu dachu – skontaktuj się z profesjonalistami, czyli z dekarzem.

Montaż kalenicy musi przebiegać w dobrych warunkach pogodowych, z użyciem trwałych materiałów konstrukcyjnych oraz odpowiednich narzędzi dekarskich. Tylko wtedy przygotowane wykończenie dachu będzie trwałe i zapewni odpowiednią wentylację całej konstrukcji.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%