Wiosna to okres, kiedy przyroda budzi się do życia, a dni stają się dłuższe i cieplejsze. Dla entuzjastów motoryzacji, szczególnie tych, którzy spędzili zimę, tęskniąc za emocjami płynącymi z jazdy sportowym autem, jest to również czas na przygotowanie swojego pojazdu do sezonu. Ekstremalne warunki zimowe negatywnie wpływają na kondycję auta sportowego. Dodatkowo sól drogowa, błoto pośniegowe oraz wilgoć mogą przyczynić się do różnorodnych problemów technicznych i estetycznych. Wykonanie odpowiednich zabiegów po zimie jest obowiązkiem każdego kierowcy.
Zima to trudny czas dla kierowców i ich samochodów. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa na drogach publicznych, służby drogowe muszą regularnie posypywać nawierzchnię jezdni mieszanką piasku i soli. Sprawia to, że w czasie jazdy podwozie oraz karoseria samochodu są narażone na kontakt z błotem pośniegowym i różnego rodzaju zanieczyszczeniami.
Dokładne wyczyszczenie auta ma zapobiec jego zniszczeniu i wydłużyć jego żywotność. Zaleca się skorzystanie z ręcznej myjni lub samodzielne umycie samochodu. Należy zwrócić szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, w których może gromadzić się szkodliwy brud. Zweryfikujmy również stan uszczelek w drzwiach auta, możemy posmarować je wazeliną techniczną w celu zwiększenia ich odporności na zniszczenia.
Wskutek kontaktu poszczególnych elementów samochodu z piaskiem i solą może dojść do szybszego zużywania się części układu hamulcowego. Sportowe samochody po zimie muszą być pod kątem gruntownie sprawdzone. Zalecanym się zweryfikowanie sprawności systemów odpowiedzialnych za efektywność hamowania. W tym celu należy udać się do profesjonalnej stacji diagnostycznej, która skontroluje stan układu hamulcowego.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na stan płynów eksploatacyjnych. Odpowiedni poziom płynu hamulcowego, chłodniczego czy oleju silnikowego gwarantuje bezpieczne i bezawaryjne działanie samochodu. Sprawdźmy również stan wycieraczek, po zimie mogą być uszkodzone na skutek oddziaływania niskich temperatur. Jeżeli wycieraczki nie są w stanie zapewnić odpowiedniej widoczności, wymieńmy je na nowe.
Jeśli wraz z nadejściem wiosny budzi się w Tobie duch kierowcy wyścigowego i pragniesz doznać niezapomnianych chwil za kierownicą sportowego auta, spełnij swoje marzenia i wypożycz jeden z egzemplarzy oferowanych przez firmę Cylindersi. Wynajem samochodów sportowych to doskonała opcja dla miłośników adrenaliny i dobrej zabawy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą firmy i kontaktu.
Po zimie, kiedy Twoje sportowe auto było narażone na trudne warunki atmosferyczne, pierwszym krokiem do przygotowania go do sezonu jest dokładny przegląd. Zimowe miesiące mogą narazić nasz samochód na różnego rodzaju awarie, począwszy od uszkodzeń karoserii po problemy mechaniczne, które mogą nie być od razu widoczne. Dokładne zbadanie kondycji poszczególnych elementów auta ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz wydajności pojazdu. Sprawdźmy szczególnie działanie układu zawieszenia oraz układu kierowniczego.
Eksperci zalecają mycie podwozia samochodu co najmniej raz w roku. Najlepiej jest to zrobić bezpośrednio po zakończeniu sezonu zimowego. Pozbycie się soli i brudu z elementów podwozia zapobiegnie niszczeniu samochodu i zapewni jego dłuższe eksploatowanie. Aby dokładnie oczyścić podwozie samochodu, najlepiej jest umieścić pojazd na podnośniku i dokładnie wyczyścić. Dobrym rozwiązaniem jest pokrycie podwozia specjalną powłoką bitumiczno-kauczukową, która dodatkowo zabezpieczy pojazd przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.
Guma używana do wytwarzania opon zimowych ma inne właściwości niż guma, z której produkowane są opony letnie. Nagrzana nawierzchnia drogi sprawia, że opony zimowe są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ten rodzaj opon przewidziany jest do jazdy w temperaturach bliskich zera i niższych. Tylko w takich warunkach ogumienie zimowe nabiera odpowiedniej przyczepności i sztywności.
Dla naszego bezpieczeństwa i pozostałych uczestników ruchu drogowego należy wymienić opony na letnie, szczególnie gdy prognozy pogody przewidują wzrost temperatury. Jeśli posiadamy opony letnie z zeszłego sezonu letniego, powinniśmy je użyć, jeśli mają odpowiednią głębokość bieżnika oraz nie są starsze niż 5 lat.
Po wymianie opon należy wykonać zbieżność i geometrię kół. Czynność ta ma wydłużyć czas eksploatacji opon oraz ograniczyć zużycie paliwa. Szczególnie zwróćmy uwagę na wysokość ciśnienia w kołach auta. Powinno być zgodne z zaleceniami producenta pojazdu. Informacje z odpowiednimi wartościami dla twojego samochodu zazwyczaj znajdziesz na tabeli umieszczonej przy wlewie paliwa, po wewnętrznej stronie drzwi lub w instrukcji obsługi pojazdu.
Odpowiednie przygotowanie samochodu do wiosny ma wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Od właściwego przygotowania samochodu zależy również jego kondycja i żywotność. Przygotowania zacznijmy od gruntownego czyszczenia samochodu z wszelkich pozostałości zimowych, a następnie przeprowadźmy szczegółowy przegląd techniczny, aby upewnić się, że pojazd nie ma żadnych defektów. Troska o kondycję mechaniczną oraz estetykę samochodu gwarantuje nie tylko komfortowe podróżowanie, ale również przyczynia się do zachowania jego wartości rynkowej.