Korzystanie z bankowości elektronicznej stało się powszechne i obecnie trudno sobie wyobrazić bez tego codziennego życia. Dzięki aplikacjom można m.in. wykonywać przelewy czy płacić za zakupy w sieci. Jednak ze względu na dużą liczbę oszustw oraz wyłudzeń danych trzeba zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z bankowości elektronicznej. Dowiedz się, jak być bezpiecznym w Internecie.
Cyberprzestępcy nieustannie rozwijają swoje umiejętności oraz stosują coraz bardziej zaawansowane techniki mające na celu m.in. wyłudzenie danych do logowania w bankowości internetowej. Bardzo istotne jest poznanie i wdrażanie najważniejszych zasad, które mogą pomóc się przed tym uchronić.
Przede wszystkim zadbaj o to, aby cyberprzestępcy nie mogli szybko i bezproblemowo złamać Twojego hasła do bankowości mobilnej. Powinno być ono nie tylko długie, ale także skomplikowane. Ustawiając dane logowania do banku, warto stosować poniższe wytyczne:
Pamiętaj o tym, że podczas kontaktu z bankiem pracownik nie może Cię zapytać o Twój login oraz hasło. Jeśli tak się dzieje, powinno to wzbudzić czujność.
Płatność w sieci kartą debetową czy kredytową to wygodne rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Umożliwia szybkie dokonanie transakcji bez konieczności logowania do banku i wykonywania przelewu.
Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne? Banki dbają o to, stosując szereg zabezpieczeń. Przede wszystkim podczas realizacji takiej płatności musisz podać 16-cyfrowy numer karty, datę ważności, a także kod zabezpieczający CVC2/CVV2. Dodatkowo wymagane jest potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej poprzez podanie hasła lub kodu autoryzacyjnego. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czy-podanie-numeru-konta-jest-bezpieczne/.
Zanim dokonasz płatności kartą w sieci, przede wszystkim sprawdź wiarygodność sklepu czy portalu, z których usług chcesz skorzystać. W tym celu warto zweryfikować m.in. dane rejestrowe zawarte w CEIDG oraz KRS, a także adres firmy. Sprawdź również, czy połączenie ze stroną jest szyfrowane certyfikatem SSL. Jeśli tak, to w polu adresu znajdziesz zieloną lub szarą kłódkę oraz przedrostek „https”. Twoją czujność powinna wzbudzić także konieczność podawania wyłącznie wybranych danych z karty, a nie kompletu informacji wspomnianego wyżej. Może to być próba wyłudzenia wrażliwych danych.
Jednym z działań podejmowanych przez hakerów jest stosowanie specjalnych wirusów mających na celu automatyczną zmianę numeru konta podczas wykonywania przelewu. Jeśli Twój komputer lub telefon zostaną nimi zainfekowane, to może zdarzyć się, że podczas kopiowania i wklejania numeru rachunku zostanie on podmieniony. W takim przypadku wykonasz przelew, ale na zupełnie inne konto, niż chciałeś.
Aby tego uniknąć, najlepszym sposobem jest ręczne przepisanie numeru konta. Jeśli jednak zależy Ci na czasie i wolisz go skopiować, upewnij się kilkukrotnie, że jest on poprawny. Dopiero wtedy wykonaj przelew. Warto także zwiększyć swoją czujność podczas autoryzacji transakcji. Najczęściej odbywa się to poprzez wiadomość SMS lub bezpośrednio w aplikacji mobilnej. Dokładnie sprawdź informacje o wykonywanym przelewie, takie jak numer rachunku odbiorcy oraz kwotę. W ten sposób będziesz mieć pewność, że pieniądze trafią tam, gdzie powinny.
Pośpiech to jeden z najczęstszych powodów, przez które można paść ofiarą cyberprzestępców. Tworzą oni serwisy internetowe do złudzenia przypominające oficjalne strony banków. Różnią się drobnymi detalami, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Jeśli się zalogujesz, przestępcy poznają Twoje dane i będą mogli próbować skorzystać z Twoich środków.
Aby tego uniknąć, najlepiej wpisać samodzielnie cały adres w okienku przeglądarki. Upewnij się kilkukrotnie, że jest on poprawny i nie zawiera np. dodatkowych liter czy cyfr. Pamiętaj także o tym, aby nie klikać podejrzanych linków przesyłanych w wiadomościach SMS lub e-mail. Nawet jeśli są one rzekomo wysłane przez Twój bank, zweryfikuj dokładnie ich poprawność, a w razie wątpliwości skontaktuj się z konsultantem.
Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej to podstawa, aby nie stracić swoich oszczędności i uniknąć problemów. Stosując powyższe zasady, możesz znacząco ograniczyć to ryzyko.