Zamknij

Pijawki na choroby układu nerwowego - czy hirudoterapia pomaga przy depresji?

13:17, 27.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:18, 27.03.2024

W ostatnich latach, w poszukiwaniu metod leczenia zaburzeń układu nerwowego, wiele uwagi poświęca się zaskakująco tradycyjnym terapiom, które cieszą się zainteresowaniem. Jedną z takich metod jest hirudoterapia, czyli leczenie za pomocą pijawek, znane ludzkości od tysiącleci. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco archaiczną, a nawet kontrowersyjną praktyką, badania naukowe i praktyka kliniczna zaczynają odkrywać potencjalne korzyści tej metody w leczeniu różnych stanów, w tym depresji i innych zaburzeń psychicznych. Jak hirudoterapia jest stosowana w kontekście chorób układu nerwowego? Czytaj dalej!

W leczeniu jakich chorób układu nerwowego mogą pomóc pijawki?

Depresja

Depresja to zaburzenie psychiczne, które może wystąpić u osób w różnym wieku, charakteryzujące się specyficznymi problemami z regulacją nastroju i emocji, określane jest w medycynie jako depresja. Rozpoznaje się ją, gdy osoba przez co najmniej dwa tygodnie ciągle czuje się smutna i zniechęcona, traci zainteresowanie codziennymi aktywnościami lub pojawia się u niej brak chęci do życia. Wśród objawów depresji kluczowym jest obniżony nastrój, wszechogarniający smutek i poczucie beznadziejności, a także utrata zadowolenia z życia i energii do działania. Dodatkowo, osoby cierpiące na depresję mogą doświadczać różnych dolegliwości fizycznych, takich jak bóle głowy czy problemy ze snem. Przyczyny depresji mogą być różnorodne, w tym zaburzenia w działaniu układu neuroprzekaźników takich jak serotonina, dopamina, noradrenalina czy acetylocholina, predyspozycje genetyczne, a także czynniki hormonalne, takie jak nieprawidłowe poziomy kortyzolu, tyroksyny, testosteronu u mężczyzn czy estrogenu u kobiet.

Nerwica

Zaburzenia, które kiedyś określano jako nerwicę, obecnie klasyfikuje się jako zaburzenia lękowe lub nerwicowe, zaliczane do chorób związanych z nowoczesnym stylem życia. Według niektórych źródeł, jeden na pięciu ludzi na świecie może wykazywać objawy typowe dla tego stanu. Główną cechą nerwicy jest lęk, który może być wywołany przez specyficzne sytuacje, przedmioty czy czynniki. Osoby dotknięte tymi zaburzeniami mogą również doświadczać nagłych ataków paniki bez wyraźnej przyczyny. Dodatkowo, nerwica manifestuje się poprzez różnorodne symptomy fizyczne, takie jak przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem, nadmierna potliwość czy bóle głowy. Różne czynniki mogą przyczyniać się do rozwoju nerwicy, w tym elementy biologiczne, jak stan układu nerwowego czy zaburzenia poziomu neurotransmiterów, czynniki społeczne, np. problemy rodzinne czy zawodowe, sytuacyjne, takie jak nadmierna liczba obowiązków czy liczne zmiany życiowe w krótkim okresie, a także doświadczenia traumatyczne, w tym urazy psychiczne czy długotrwały stres.

Pijawki w Szczecinie: https://euro-bion.pl/pijawki-szczecin/

Tiki nerwowe

Ta terminologia opisuje niezamierzone, powtarzalne skurcze mięśniowe, które mogą pojawiać się na twarzy lub w innych częściach ciała. Takie objawy zazwyczaj ulegają zaostrzeniu pod wpływem stresu lub w sytuacjach przemęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Podczas występowania tych skurczów, osoba doświadczająca tików nerwowych nie jest w stanie kontrolować własnych ruchów. Tiki nerwowe charakteryzują się różnorodnością i można je klasyfikować na podstawie rodzaju czynności, która się powtarza. Dzieli się je na tiki ruchowe i wokalne, które mogą manifestować się w różnych obszarach ciała. W zależności od złożoności, tiki mogą być proste, takie jak mruganie, wzruszanie ramion czy potrząsanie głową, albo złożone, obejmujące wykonywanie gestów o charakterze obscenicznym, naśladowanie działań innych osób. Przyczyny występowania tików są zróżnicowane i nie zawsze łatwo jest określić jednoznaczny czynnik wywołujący. Czynniki genetyczne mogą odgrywać rolę, a niekontrolowane ruchy czasami są objawem innych chorób.

Pijawki w Gdyni: https://euro-bion.pl/pijawki-gdynia/

Hirudoterapia na choroby układu nerwowego - jak działa?

Znane jest, że pijawki przyłożone do skóry i wbijające się w nią uwalniają do organizmu wiele substancji o właściwościach terapeutycznych. Jedną z nich jest endorfina, znana również jako hormon szczęścia, która przynosi pacjentowi poczucie ulgi i euforii, zmniejszając ból lub eliminując go całkowicie.

Te pasożyty wytwarzają również inne ważne neuroprzekaźniki, takie jak histamina, dopamina, acetylocholina i serotonina, kluczowe dla sprawnej pracy układu nerwowego. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że stosowanie pijawek może przynieść korzyści w terapii depresji, szczególnie że jednym z jej głównych czynników są zaburzenia w przekazywaniu sygnałów nerwowych.

Pijawki w Tomaszowie Mazowieckim: https://euro-bion.pl/pijawki-tomaszow-mazowiecki/

Dodatkowo, badania naukowe wykazały, że z gruczołów ślinowych pijawek można wyizolować substancje stymulujące rozwój komórek nerwowych. Otwiera to perspektywę wykorzystania hirudoterapii w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, w tym dystrofii mięśniowej oraz choroby Parkinsona.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%