Zamknij

Wesele na Kaszubach - co warto o nim wiedzieć?

09:22, 12.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:22, 12.04.2024

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Mieszkają tu ludzie, którzy są bardzo mocno przywiązani do tradycji. Nie omija to ślubu i wesela, które cechuje zabawa do białego rana i ogromna gościnność gospodarzy. Jest wiele kaszubskich tradycji weselnych. Były one praktykowane od pokoleń, jednak niektóre z nich przestały już być kultywowane. Pozostało jeszcze jednak mnóstwo takich, o których warto wiedzieć. Kaszubskie wesele jest naprawdę godne zapamiętania. Kto raz na nim był, wspomina je latami.

  1. Wesele na Kaszubach — zwyczaje. Jak to było dawniej?
  2. Tradycje weselne — przegląd kilku najważniejszych

Wesele na Kaszubach — zwyczaje. Jak to było dawniej?

Zwyczaje ślubne różnią się w zależności od regionu. Biorąc pod lupę regionalne zwyczaje weselne na Kaszubach, to odzwierciedlenie tego, że czasy się zmieniają, ale tradycja trwa przez pokolenia. Nie dziwi tu wiele tradycji weselnych, podobnie jak to, że Kaszubi mają swój język, wierzenia i szkoły. To region, który wyróżnia się bardzo dużą integracją lokalnej społeczności w duecie z bogatą kulturą. 

Biorąc pod lupę dawne czasy, należy zwrócić uwagę na to, że tradycje weselne były bardzo charakterystyczne i dla niektórych mogą się wydawać zaskakujące. Za przykład może posłużyć np. to, że nie wykonywano zaproszeń. Rolą starosty weselnego, który pełnił funkcję drużby, było zaproszenia gości na uroczystość. Musiał więc zjeździć całą wieś konno i każdego z nich zaprosić z osobna. Można się tylko domyślić, że potrzebował na to trochę czasu z uwagi na to, że Kaszuby słyną ze ślubów z przytupem, na których bawi się mnóstwo osób. Do tej pory tak jest, więc przyda się spora sala weselna oddająca klimat tamtejszych wesel. 

Tradycje weselne — przegląd kilku najważniejszych

Wesela w różnych regionach Polski, choć mają ze sobą sporo wspólnych mianowników, mogą się mocno różnić. Te na Kaszubach muszą być organizowane z rozmachem. Mniej niż 100 gości to coś nie do pomyślenia, podobnie jak DJ. Weselnikom przygrywa orkiestra, na stołach nie brakuje regionalnych przysmaków i tradycyjnych alkoholi, a na drugi dzień obowiązkowo trzeba stawić się na poprawinach. W innych częściach Polski nie są one tak oczywiste — wielu młodych z nich rezygnuje.

Tradycje ślubne na kaszubskim weselu to także tzw. polterabend. To nic innego jak zwyczaj tłuczenia szkła. Odbywać powinien się w domu panny młodej. Kolejnym zwyczajem, który w innych regionach naszego kraju nie jest zbyt popularny to “zrękowiny”. Przyszły pan młody pojawia się w domu rodziny panny młodej, gdzie ma miejsce wymiana prezentami między dwiema stronami. 

Nie można także zapomnieć o tradycyjnym powitaniu małżonków chlebem i solą, jak również huczna zabawa aż do świtu. Ozdobą przyjęcia jest oczywiście taniec panny młodej ubranej w tradycyjną suknię wraz ze świeżo upieczonym mężem. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%