Zamknij

Uprawa buraków ćwikłowych krok po kroku

art. sponsorowany + 14:30, 19.12.2024 Aktualizacja: 14:30, 19.12.2024

Burak zwyczajny występuje w kilku kultywarach (czyli odmianach uprawnych), wśród których ważne miejsce zajmuje burak ćwikłowy. Na tle innych warzyw wyróżnia się ogromną uniwersalnością – do spożycia nadają się zarówno korzenie, jak i liście. Jedne i drugie zawiera bogactwo substancji odżywczych i jest cenione za walory smakowe. Rozważasz zajęcie się uprawą buraka ćwikłowego? Koniecznie czytaj dalej!

Warunki uprawy buraka ćwikłowego

Rolnicy zmęczeni trudną uprawą ziemniaków mogą nieco odetchnąć, jeśli w kolejnym sezonie zajmą się burakiem ćwikłowym (choć warzywa te nie mogą być uprawiane po sobie). Burak ćwikłowy doskonale dostosował się do polskich warunków klimatycznych i tym samym nie sprawia tyle problemów, co znacznie wrażliwsze od niego ziemniaki. Wystarczy mu umiarkowanie żyzna gleba i neutralne lub lekko kwaśne pH (najlepiej w przedziale 6,5-7). Lubi ciepłe i nasłonecznione stanowiska oraz lżejsze gleby, ale w trudniejszych warunkach również sobie poradzi, choć plon może być mniej obfity.

Najwięcej troski wymagają młode rośliny, które nie przepadają za niskimi temperaturami. To dlatego nie warto spieszyć się z wysiewem. Najczęściej ma to miejsce w kwietniu, choć można poczekać nawet do lipca. Buraki ćwikłowe mogą być stosowane jako płodozmian po sałacie lub rzodkiewce. Nasiona kiełkują, gdy temperatura powietrza osiągnie 8°C, w drugim tygodniu po siewie. Odstępy pomiędzy nasionami powinny wynosić 5 cm, a między rzędami – 20-25 cm.

Zastanawiasz się, ile kosztuje utrzymanie w sprawności maszyn potrzebnych do uprawy buraków ćwikłowych? Wejdź na lebko.pl i przejrzyj ofertę sklepu, który oferuje wysokiej klasy części zamienne i oryginalne do wszystkich maszyn rolniczych, również tych mniej popularnych.

Zagrożenia dla uprawy buraka ćwikłowego

Walory odżywcze i smakowe buraków ćwikłowych doceniają nie tylko ludzie, ale również szkodniki. Najczęściej uprawom zagraża pluskwiak płaszczyniec burakowy. Zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy, żerują na liściach. Pluskwiak ten roznosi wirusa – kędzierzawkę płaszczyńcową, która powoduje deformacje roślin. Wśród muchówek amatorami buraków są przede wszystkim śmietka kiełkówka i śmietka ćwiklana. Szczególnie niebezpieczna jest ta pierwsza, która żywi się nasionami, uniemożliwiając wschodzenie roślin. Larwy drugiej żerują na liściach i najczęściej nie wyrządzają aż takich szkód. Kolejnym szkodnikiem buraków ćwikłowych jest nicień mątwik burakowy, uszkadzający i deformujący korzenie.

Burakom szkodzą także choroby, wśród których najpowszechniej występują chwościk (uszkadzający liście i mocno osłabiający roślinę) i mącznik prawdziwy (który powoduje powstawanie nalotu przypominającego mąkę). Jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka chorób buraków jest stosowanie oprysków.

Maszyny niezbędne do uprawy buraków ćwikłowych

Choć buraki nie są tak wymagające i kapryśne jak ziemniaki, to jednak ich uprawa wymaga posiadania co najmniej kilku maszyn. Niektóre z nich pokrywają się z ogólnym zapotrzebowaniem gospodarstw rolnych, inne powstały typowo z myślą o burakach. Są również takie maszyny, które co prawda z założenia powinny być wykorzystywane do uprawy innych roślin, ale wielu rolników z powodzeniem stosuje je również w przypadku buraków.

Wśród maszyn ogólnego przeznaczenia na pewno trzeba wymienić pług i bronę, które umożliwiają przygotowanie roli pod zasiew oraz wyrównanie gleby po wykopkach. Aby ochronić buraki przed szkodnikami, potrzebny będzie opryskiwacz studzący zapały szkodników, chwastów i grzybów. Równomierne nawożenie gleby umożliwi beczkowóz, który może się przydać także w kryzysowej sytuacji suszy do transportu wody.

Maszynami dedykowanymi do uprawy buraków jest specjalistyczna sadzarka oraz wyorywacz. To właśnie z nich rezygnuje część rolników, stosując te same sprzęty, które wykorzystywane są przy uprawie ziemniaków – czyli sadzarkę do ziemniaków i kombajn ziemniaczany. O ile w małych gospodarstwach taka podmiana może się udać, to w tych większych znacznie wyższą efektywność osiągniemy, stosując odpowiedni sprzęt.

Oczywiście trzeba się liczyć z awariami, które z całą pewnością nastąpią. Sprzęt w trakcie pracy wielokrotnie zagłębia się w glebie, poddawany jest dużemu tarciu i obciążeniom dynamicznym. Części zapasowych do kombajnów buraczanych szukaj na https://lebko.pl/czesci-maszyn/kombajny-buraczane/. W innych kategoriach tego samego sklepu znajdziesz również elementy oryginalne i zamienne do naprawy kilkudziesięciu maszyn rolniczych, z uwzględnieniem różnych ich modeli i lat produkcji.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%