Planowanie uruchomienia biznesu zawsze powinno być dobrze przemyślane. Jeżeli priorytetem jest ograniczenie ryzyka finansowego, to dobrym rozwiązaniem może być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To wariant coraz popularniejszy wśród polskich przedsiębiorców i nie bez powodu.
Rejestracja spółki zoo ma wiele zalet, a chodzi głównie właśnie ograniczenie odpowiedzialności majątkowej. Poza tym niezaprzeczalnym atutem takiej formy prawnej jest również większy prestiż w oczach kontrahentów i klientów.
Zanim zdecydujemy się na to, aby wejść z kimś do spółki i sformalizować takie przedsięwzięcie, należy zrozumieć podstawowe zasady regulujące ten typ działalności gospodarczej. Kluczowe są właśnie formalności, a więc musimy wiedzieć, jak zakładanie spółki zoo krok po kroku będzie wyglądać w praktyce. Chodzi tu o czynności przygotowawcze, ale także etapy już typowo administracyjne.
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to ważna będzie tu kolejność działań, a także pilnowanie terminów. Najpierw trzeba wskazać siedzibę spółki. Istotny będzie także przedmiot działalności spółki, a więc wskazanie kodów PKD. Wskazana musi być także nazwa spółki, ale również czas trwania spółki. Inne istotne informacje to wysokość kapitału zakładowego jak też podział udziałów pomiędzy poszczególnych wspólników.
Należy też pamiętać, że taka spółka to odrębny podmiot prawa cywilnego. To sprawia, że wspólników spółki nie będzie obciążać osobista odpowiedzialność za zobowiązania spółki. W przypadku wspólników ryzyko to będzie ograniczone do wysokości wkładów, które były wniesione. W ten sposób majątek prywatny wspólników podlega ochronie.
Kolejną ważną kwestią jest pokrycie kapitału zakładowego. Jeżeli więc ktoś chce założyć spółkę, to minimalną kwotą, którą należy wnieść, jest 5000 zł. Wniesienie kapitału to warunek niezbędny, aby doszło do zawarcia umowy spółki i aby proces rejestracji spółki mógł być zrealizowany.
Zakładanie spółki to zadbanie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego - KRS. Można to zrealizować na dwa różne sposoby, ale obydwa będą skuteczne. Na tym etapie zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przewiduje ścieżkę tradycyjną i elektroniczną. Pierwszy wariant to sporządzenie aktu notarialnego, który będzie złożony w sądzie rejestrowym. Opcja online to złożenie wniosku na portalu rejestrów sądowych.
Rejestracja tradycyjna będzie polegać na przygotowaniu dokumentów w formie aktu notarialnego. Potrzebny tu będzie także wzór umowy spółki. Dokumenty przedkłada się we właściwym sądzie rejestrowym. Należy uiścić także opłaty sądowe, a następnie czeka się na decyzję. W tym wariancie rejestracja trwa dłużej, więc warto wziąć to pod uwagę, jeżeli zależy nam na czasie i rozważyć np. skorzystanie z pomocy radcy prawnego dostępnego pod adresem https://www.kancelariafus.pl.
Rejestracja elektroniczna to wariant coraz częściej wybierany przez przedsiębiorców. W ten sposób spółkę możemy założyć online. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości udostępniony jest wzór umowy, co znacznie skraca całą procedurę. Dodatkowo system generuje dokumenty, a więc wiele ewentualnych błędów formalnych jest wykluczonych. Jeżeli jednak przedsiębiorca planuje jakieś nietypowe rozwiązania w zakresie podziału udziałów lub reprezentacji spółki, to gotowy wzorzec może się okazać niezbyt elastyczny.
Etapem, który jest kluczowy i będzie warunkować poprawne i sprawny w kreowanie spółki, jest samo przygotowanie umowy. Zaleca się skorzystać z kancelarii notarialnej, gdzie dokument będzie stworzony profesjonalnie. Niemniej jednak tak samo przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego online dokument musi przewidywać wszystkie te wymagania, które przewiduje kodeks spółek handlowych. Umowa musi wyraźnie wskazywać adres do doręczeń, jak również adres e-mail. Określony musi być także przedmiot działalności spółki. Należy wskazać, czy jest to spółka osobowa, prawa handlowego, czy też kapitałowa. Sprecyzowana musi być także struktura właścicielska.
Ważne też, aby dokument zawierał zapisy mówiące o powołaniu członków organów spółki, a więc chodzi także o członków zarządu. Ewentualnie można wskazać członków rady nadzorczej.