Zamknij

Historia Ligi Mistrzów. Jak zmieniały się drużyny?

art.sponsorowany + 10:37, 20.03.2025 Aktualizacja: 10:37, 20.03.2025

Liga Mistrzów to rozgrywki o niebywałym prestiżu na scenie europejskiego futbolu. Drużyny w niej grające naprzemiennie wygrywały puchar, zostając najlepszą ekipą na Starym Kontynencie. Jednakże, jak dokładnie wyglądała zmiana warty w historii Ligi Mistrzów i jej poprzednich wcieleń?

Real Madryt i dominacja lat 50. XX wieku

Pierwszą edycję Ligi Mistrzów, jeszcze jako Puchar Europy Mistrzów Krajowych z dużo mniejszą liczba uczestników rozegrano w sezonie 1955/56. Wtedy w finale na paryskim Parc des Princes Real Madryt pokonał Stade de Reims 4:3, zdobywając pierwszy tytuł.

Ekipa ze stolicy Hiszpanii sięgała po niego jeszcze 4 razy z rzędu. Pokonywała w finałach Fiorentinę, AC Milan, ponownie Stade de Reims oraz Eintraht Frankfurt. Tego ostatniego oponenta Real rozgromił aż 7:3, co jest najwyższym zwycięstwem w historii finałów Ligi Mistrzów.

Lata 60. i zwycięstwa Benfiki oraz klubów z Mediolanu

Hiszpańska piłka po tym czasie nadal była bardzo mocną siłą w Europie. Pokazywały to kolejne dwa finały, w których grała FC Barcelona i Real Madryt. Jednak w obu spotkaniach górą był przeciwnik, czyli Benfica z Lizbony.

Portugalska ekipa w tamtej dekadzie grała w finale jeszcze 3-krotnie. Za każdym razem jednak ulegała rywalom. W sezonie 1962/63 górą w rozgrywkach był AC Milan. Za to dwie kolejne edycje padły łupem rywala zza miedzy – Interu.

Holenderska fala oraz dominacja Beyernu Monachium

Na początku lat 70. XX wieku do głosu doszły ekipy z Holandii. W sezonie 1969/70 puchar wzniósł Feyenoord Rotterdam. Później Ajax Amsterdam jako druga drużyna w historii wygrała Ligę mistrzów 3 razy z rzędu. Do tego niesamowitego osiągnięcia znacząco przyczynił się Johan Cruijff, absolutna legenda ówczesnej piłki nożnej.

Po odejściu Cruijffa w 1973 roku z Ajaxu do FC Barcelony, holenderska ekipa nie była już w stanie obronić tytułu. Miejsce najlepszego zespołu w Europie zajął Bayern Monachium, który zwyciężał w klubowym pucharze Europy również 3 razy z rzędu w sezonach 1973/74-1975/76. W przypadku Bawarczyków ich kluczem do wygrywania był Gerd Muller.

Złota era angielskiego futbolu

Do kolejnej zmiany warty w finałach Ligi Mistzów doszło w 1977 roku. Wówczas to Liverpool wygrał turniej, pokonując w Rzymie Borrusie Mönchengladbach. Zostali przy tym pierwszą drużyną z Anglii, która dokonała tego wyczynu. Ekipa z wysp obroniła tytuł także w kolejnym sezonie, tym razem byli lepsi od belgijskiego Club Brugge na Wembley. W następnej kampanii Liverpool już nie wygrał Ligi Mistrzów, bo odpadł już w 1. rundzie z Nottingham Forest. Jednak nadal puchar pozostawał w Anglii, bo to właśnie pogromcy Liverpoolu wygrali całe rozgrywki.

Nottingham Forest wygrało także kolejną edycję w sezonie 1979/80. Za to rok później na szczyt wrócił Liverpool, a w roku 1982 puchar trafił w ręce piłkarzy Aston Villi. Sezon 1982/83 był przerwą od angielskich triumfów i tym razem Ligę Mistrzów wygrało HSV. Jednak po tym jednym sezonie ponownie rozgrywki najlepszych drużyn z Europy wygrał Liverpool.

To pokazywało, jak wówczas silna była liga angielska. Przez dominację angielskich klubów kursy Liga Mistrzów często wskazywały ich jako głównych faworytów do końcowego triumfu.

Czasy współczesne

W kolejnych latach nikt już tak nie dominował Ligi Mistrzów zarówno jeśli chodzi o pojedynczy klub, jak i całą ligę krajową (poza sezonami 2013/14-2017/18). Jednakże trzeba zaznaczyć, że od 2010 roku puchar Ligi Mistrzów zdobyły ekipy tylko z 3. państw: Hiszpanii, Niemiec i Anglii. Najwięcej tytułów ogółem ma Real Madryt. Ich dokładna liczba to 15.

BETFAN sp. z o.o. to legalny polski bukmacher, posiadający zezwolenie Ministra Finansów. Hazard wiąże się z ryzykiem. Gra u nielicencjonowanych podmiotów jest nielegalna i podlega karze.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%