Zamknij
REKLAMA

Jak wyczyścić złote kolczyki

10.53, 13.07.2021 materiały partnera

Złota biżuteria nie tylko prezentuje się fenomenalnie, ale również jest bardzo wytrzymała. Jeśli będziesz o nią odpowiedni dbać, posłuży Ci przez wiele lat. Niestety złote błyskotki, tak jak każde inne akcesoria, są podatne na zabrudzenia. Jak wyczyścić złote kolczyki? Poznaj najskuteczniejsze sposoby!

Dlaczego złota biżuteria się brudzi?

Złoto w czystej postaci ma jasnożółty kolor oraz połysk. Jego zaletą jest to, że nie utlenia się w powietrzu ani wodzie. Niestety ze względu na obecność m.in. miedzi w stopie może się ubrudzić. Złoto jest także narażone na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne czy wilgoć. Do utraty szlachetnego wyglądu i koloru może przyczyniać się także stosowanie detergentów oraz niektórych kosmetyków. Codzienne czynności, takie ja jak gotowanie, sprzątanie, mycie naczyń, a nawet kąpiel mają negatywny wpływ na wygląd złotej biżuterii. Jeżeli chcesz, aby złote kolczyki koła, wiszące czy na sztyfcie nie straciły swoich walorów estetycznych, musisz o nie dbać.

Jak wyczyścić złote kolczyki?

Złoto należy do grupy metali miękkich, dlatego pod żadnym pozorem nie czyść go za pomocą ostrych i twardych przedmiotów, ponieważ mogą je zarysować i uszkodzić. Pocierając oraz skrobiąc kruszec, zniszczysz powłokę. Najlepiej sprawdzą się delikatne, bawełniane albo flanelowe szczoteczki, a także zwykłe szczoteczki do zębów z miękkim włosiem oraz detergenty przeznaczone do czyszczenia biżuterii. Znajdziesz je w wielu salonach jubilerskich. Kolczyki należy zamoczyć w specjalnym płynie na czas podany na opakowaniu, a następnie dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Taki zabieg warto wykonać raz na jakiś czas, aby przywrócić biżuterii naturalny blask. Ponadto, kąpiel w roztworze chroni kolczyki przed ponownym zabrudzeniem. Pamiętaj o tym, że złote kolczyki koła zdobione prawdziwymi lub sztucznymi kamieniami, drewnianymi i skórzanymi elementami, nie można moczyć bezpośrednio w wodzie. W takiej sytuacji należy je czyścić w ręku za pomocą wody oraz delikatnego detergentu. Wszelkie dodatkowe elementy koniecznie omiń, aby ich przypadkiem nie uszkodzić. Na rynku dostępne są także ściereczki, nasączone specjalnym preparatem, który usuwa zabrudzenia z biżuterii. Niestety nie można ich prać, ponieważ stracą wszystkie swoje właściwości.

Jak wyczyścić złote kolczyki? – domowe sposoby

Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym zadbasz o swoje złote kolczyki koła.

  • Płyn do mycia naczyń - przygotuj miseczkę z wodą i dodaj kilka kropel płynu. Następnie w przygotowanej mieszance zanurz kolczyki na 5-10 minut. Osusz je za pomocą miękkiego materiału.
  • Pasta do zębów – złoto można również wyczyścić przy użyciu szczoteczki oraz pasty do zębów, a potem dokładnie opłukać.
  • Soda oczyszczona – nieoceniona pomoc w czyszczeniu złota. Przygotuj miskę i wyłóż ją folią aluminiową. Wlej do niej szklankę ciepłej wody oraz dwie łyżeczki sody i soli. Dokładnie wymieszaj i włóż złote kolczyki. Czas moczenia zależy od zabrudzenia. Gdy brud zniknie, wyjmij biżuterię, dokładnie opłucz i osusz.
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%