Zamknij

Z jakiego materiału powinien być wykonany hamak do jogi?

10:41, 10.01.2022 . Aktualizacja: 10:41, 10.01.2022
Skomentuj

Planujesz zakup hamaka do jogi? Wspaniała wiadomość! Na pewno wprowadzi to do Twojego życia dużo ruchu i zabawy. Pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie. Nie każdy hamak dostępny na rynku powstaje z odpowiedniego materiału i przeszedł niezbędne testy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o tym więcej.

Joga na hamaku

Joga na hamaku, znana także jako aerial joga i joga w powietrzu, to coraz popularniejsza odmiana jogi. Zdobywa grono sympatyków nie tylko wśród doświadczonych joginów, ale także wśród miłośników akrobatyki powietrznej czy laików szukających ekscytującego sposobu na rozruszanie się. Ze względu na korzyści takiej aktywności (m.in. wzmocnienie całego ciała, większa elastyczność, redukcja stresu) wiele osób przenosi aerial jogę do swoich domów. By było to możliwe, trzeba wyposażyć się w niezbędny sprzęt.

Do takiego treningu potrzebny jest oczywiście hamak do jogi, ale to nie wszystko. Dla bezpieczeństwa przyda się również materac, a oprócz niego sprzęt niezbędny do prawidłowego montażu. Wybierając swój wymarzony hamak, warto o tym pamiętać.

Jaki hamak wybrać?

Hamaki do aerial jogi różnią się długością. Co ważne, należy ją dobrać nie ze względu na własne upodobania, lecz ze względu na wysokość pomieszczenia, w którym hamak zawiśnie. Zdaniem specjalistów materiał powinien być co najmniej dwa razy dłuższy niż wysokość pokoju. Natomiast jeśli nie wybierzesz odpowiedniego rozmiaru, możesz hamak skrócić lub przedłużyć go, używając specjalnej taśmy lub zawiesia. W razie błędów można więc łatwo ten problem rozwiązać.

Nieco większym wyzwaniem jest wybór odpowiedniego materiału.

Materiał hamaka

Hamak do jogi powinien powstać z materiału wytrzymałego i odpornego na przeciążenia, najlepiej ciągliwego jedynie na szerokość. Zalecamy wybór jedynie profesjonalnych, przebadanych materiałów, których jakość producenci są w stanie potwierdzić odpowiednią normą ISO. Ponadto, hamak powinien być miękki, przyjemny w dotyku, nieuszkodzony – wszelkie “zaciągnięcia” czy nawet niewielkie dziurki są przeciwwskazaniem do używania hamaka. Zazwyczaj dobrym wyborem są modele uszyte z dobrej jakości poliamidu.

Dodatkowym zabezpieczeniem może być zakup hamaka produkowanego w Polsce. Są to modele droższe od materiałów sprowadzanych np. z Azji, ale z pewnością zostały przebadane zgodnie z obowiązującymi w UE normami.

Jak dbać o hamak?

Należy pamiętać, że na jakość hamaka może wpływać sposób użytkowania. Z tego powodu, przygotowując się do ćwiczeń, zdejmij biżuterię, okulary i inne ostre elementy. Jeśli niechcący uszkodzisz materiał, hamak może być już niestety do wymiany. Ponadto, staraj się go prać i przechowywać zgodnie ze wskazówkami od producenta. Unikaj kontaktu materiału z mocnymi środkami czyszczącymi, a jeśli hamak zmieni kolor, sprawdź, czy wpływa to w jakiś sposób na jego jakość. Zazwyczaj nie jest to wadą techniczną i producent nie uzna reklamacji, ale być może zmianie uległ nie tylko kolor. Zaleca się, by stan techniczny hamaka sprawdzać przed każdym użyciem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%