Zamknij

Jak sfinansować marzenie o wakacjach?

09:16, 16.05.2022 art.sponsorowany Aktualizacja: 09:18, 16.05.2022

Kiedy zbliża się połowa roku, wielu Polaków podsumowuje swoje finanse, sprawdza, jak wyszły im noworoczne postanowienia dotyczące częstszego oszczędzania, lepszego zarządzania swoim budżetem i nie tylko. To także czas, w którym przyglądamy się stanowi konta z myślą o nadchodzącym lecie i wakacjach, urlopach, rozrywkach, podróżach... Większość z nas zaczyna dzielić się wtedy swoimi planami wyjazdowymi. Dla tych, którzy właśnie mają problemy z finansami, jest to dość nieprzyjemny okres. Mało kto chce zrezygnować całkowicie z wypoczynku i typowo letnich atrakcji. Dlatego niekiedy budzą się w nas pokłady nowych sił i pomysłowości. Nie wiedząc jeszcze jak to zrobimy, chcemy zdobyć potrzebne pieniądze i spełnić swoje wakacyjne marzenia.

Wakacje? Wcześniej zaplanowane 

Z rozmaitych sondaży wynika, że niemal połowa Polaków przygotowuje się do wakacji odpowiednio wcześniej. Wymarzony wyjazd wpisują na listę postanowień noworocznych, a oszczędzanie na niego planują rozpocząć z początkiem nowego roku. W ich myślach pojawia się optymistyczny plan, według którego co miesiąc odkładają odpowiednią sumę, a potem, w lipcu lub sierpniu wyjeżdżają bez żadnych wyrzeczeń i problemów finansowych. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że tylko połowie z tych osób udaje się to zrealizować. Najczęstszą z przyczyn porażki jest brak długotrwałej motywacji. Odkładać udaje się zwykle w pierwszym, drugim miesiącu, z czasem jednak pojawiają się inne wydatki, którym tak trudno się oprzeć...

Jak zmienić plany w rzeczywistość 

Uda nam się wybrać na nasze wymarzone wakacje, pod warunkiem, że już na etapie ich planowania, zadbamy o skonkretyzowanie swojej wizji. Ustalmy dokładnie, gdzie chcemy się wybrać lub w jakim stylu odpoczywać, i kiedy to zrobimy. Nadanie pewnego horyzontu czasowego wydarzeniom sprawia, że plan wydaje się bardziej w naszym zasięgu, łatwiej też określić ilość tygodni czy dni pozostałych do jego zrealizowania. 

Równie ważne jest aktywne poszukiwanie sposobów na sięgnięcie po swoje marzenie. Jeśli więc wymarzone wakacje planujemy w dość kosztownym miejscu i wiemy, że nasze miesięcznie wynagrodzenie nie wystarczy, aby pokryć ich cenę, powinniśmy poszukać sposobów na zdobycie większej ilości pieniędzy.

Możemy na przykład rozpisać szczegółowy plan, w którym znajdą się takie punkty jak ograniczenie jedzenia czy picia kawy na mieście, rzucenie lub choćby ograniczenie palenia, porzucenie komunikacji miejskiej na rzecz roweru, by zaoszczędzić na biletach, oszczędzanie określonego procenta wszystkich przychodów, sprzedaż niepotrzebnych rzeczy na serwisach aukcyjnych, itp.Ciekawą propozycją może być również zebranie środków dzięki promocjom banków. Na stronie https://moneycore.pl/konta-bankowe/ można znaleźć ranking kont, spośród których część łączy się z nagrodami dla nowych klientów. Banki promują w ten sposób swoje usługi, a my możemy skorzystać - nagrody wynoszą od 100 do nawet 500 zł za założenie konta i spełnienie wymogów takich jak zapewnienie określonych wpływów czy wykonywanie transakcji kartą na określoną kwotę. To stosunkowo niewielki wysiłek, który łączy się z realną możliwością zarobku. 

Czym zapłacić za wymarzone wakacje?

Planów na wakacje może być tyle, ilu ludzi. Niemal każdy ma inną wizję wymarzonego odpoczynku, inne będą więc też ich koszty. Niektórym z nas uda się sfinansować je dzięki bieżącym przychodom, lub wcześniejszym oszczędnościom, co sprawi, że nie trzeba będzie się o to zbytnio kłopotać. Tym, którzy jednak mają bardziej kosztowne plany, których nie pokryją nawet oszczędności, pozostaje znaleźć inne źródło finansowania. Opcje są zazwyczaj dwie: kredyt z banku lub pożyczka z firmy pozabankowej. Którą z nich wybrać, która okaże się korzystniejsza? 

Kredyt gotówkowy z banku

Każdy z banków funkcjonujących w Polsce udziela kredytów gotówkowych. Jeszcze do niedawna, to właśnie te kredyty wpływały na pozycję sektora bankowego w gospodarce i przynosiły największe dochody. Teraz jednak, ze względu na zmiany wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego i tendencję spowalniającą widoczną w całej Europie, sytuacja ta wydaje się dużo spokojniejsza. Banki nadal dość chętnie udzielają kredytów, zmieniły się jednak nieco ich wymagania wobec klientów. Na pewno najłatwiej uzyskać kredyt w banku, do którego regularnie wpływa nasze wynagrodzenie. 

Pożyczka pozabankowa

Kolejną z opcji dla osób myślących o wakacjach jest pożyczka pozabankowa. Ranking takich pożyczek znaleźć można m.in. na wspomnianej wcześniej stronie Moneycore

Do zalet tego rozwiązania należy: wysoka dostępność, ograniczone do minimum formalności, możliwość złożenia wniosku nawet przez internet lub telefon, czasem także brak kontroli danych klienta w BIK, oraz wyjątkowo szybki czas na rozpatrzenie wniosku i przesłanie pieniędzy. 

Wady: wysoki koszt pożyczki, do którego  wliczane są różne opłaty dodatkowe, np. ubezpieczenia. Niebezpieczne jest również spóźnienie w spłacie takiej pożyczki – można wówczas zostać obciążonym wysokimi karami, które nieraz przekraczają kwotę samej pożyczki.

Przed skorzystaniem z jakiejkolwiek oferty, która miałaby nam pomóc sfinansować wakacje, ustalmy dokładniej swoje oczekiwania wobec nich, oszacujmy ich koszt, a następnie rozważmy dostępne na rynku oferty, poznając zarówno ich zalety, jak i wady. Być może mamy jeszcze na tyle czasu, że uda nam się zebrać pieniądze samodzielnie, co jest z pewnością najbardziej opłacalną opcją.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%