Zamknij

Choroby przyzębia, czyli co to jest paradontoza? Jak ją leczyć?

08:41, 28.07.2022 mat.partnera Aktualizacja: 12:50, 01.08.2022

Choroby przyzębia to schorzenia zaliczane już do społecznych i stanowią drugą główną przyczynę utraty zębów wśród dorosłych. Zapalenie przyzębia jest chorobą składającą się z wielu czynników i prowadzącą do postępującej destrukcji tkanek przyzębia. To właśnie periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i problemów przyzębia.

Paradontoza – charakterystyka choroby

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, obejmuje struktury otaczające zęby, czyli: cement korzeniowy, dziąsło, ozębna, kość wyrostka zębodołowego. Główną przyczyną paradontozy jest zła higiena jamy ustnej, ogólne osłabienie organizmu, ale również czynniki genetyczne. Osoby, których bliscy chorują lub chorowali na paradontozę, muszą być uważni i czujni na wszelkie oznaki chorób jamy ustnej. Wczesne wykrycie paradontozy, m.in. poprzez prześwietlenie zębów, pozwala na jej skuteczne leczenie lub spowolnienie rozwoju.

Przyczyny chorób przyzębia

Periodontopatie, czyli choroby wchodzące w skład periodontologii, mają różne przyczyny:

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej
  • Nadużywanie używek
  • Niewłaściwa dieta
  • Wady zgryzu 
  • Zmiany hormonalne

Jak leczyć paradontozę?

Paradontoza jest przewlekłym zapaleniem przyzębia. W związku z tym jej leczenie jest czasochłonne. Wymaga od chorych osób cierpliwości i nieustępliwości, ponieważ rezultaty przynoszą jedynie regularne działania. Początkowo należy skupić się na pozbyciu się przykrych dolegliwości (np. bólu), a następnie spowolnieniu procesu utraty chwiejących się zębów. Leczenie paradontozy jest zależne od stopnia zaawansowania choroby i opisuje je wskaźnik periodontologicznych potrzeb leczniczych.

Periodontologia – leczenie schorzeń przyzębia

To periodontologia jest działem stomatologii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i problemów przyzębia, a także tkanek, które otaczają i znajdują się bezpośrednio przy zębie. Oprócz paradontozy, periodontologia zajmuje się leczeniem takich dolegliwości jak m.in: rozchwianie zębów, krwawienie z dziąseł, odsłonięcie szyjki zębowej, kamień nazębny. Periodontolog wykonuje również szereg zabiegów higienicznych, takich jak piaskowanie zębów, skaling, kiretaż. Wpływają one na eliminację czynników chorobotwórczych, takich jak poddziąsłowy kamień nazębny, a także odbudowę podparcia kostnego zębów i tkanek miękkich.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%