Zamknij
REKLAMA

Nowoczesne przedszkole - czyli jakie?

09.28, 04.08.2022 mat.partnera

Przedszkole to nie relikt minionej epoki, większość placówek dokłada wszelkich starań, aby dzieci mogły korzystać z różnorodnych zabawek i pomocy dydaktycznych. Co nie znaczy oczywiście, że w salach instalowane są telewizory czy komputery. Ale w jaki sposób mądrze wykorzystać technologiczne nowości?

Technologia w przedszkolu, stosować czy nie stosować, oto jest pytanie!

Nowoczesna technologia przez niektórych postrzegana jako zło, bo w końcu tak dużo mówi się o dzieciach spędzających zbyt dużo czasu przed telefonem, tabletem czy komputerem, jest jednak świetnym narzędziem edukacyjnym, z którego można, a nawet warto korzystać. I to nie tylko w szkole, bo również w dla przedszkoli przygotowywane są fajne rozwiązania, które świetnie wspomagają proces edukacji. Ważne jednak, aby korzystać z nich umiejętnie, z umiarem. To narzędzia dodatkowe, które mają uatrakcyjnić proces edukacyjny, zainteresować dzieci, ale gdy będą nadużywane - efekt będzie odwrotny. Warto też dobrze dobierać owe narzędzia.

Technologia obecna jest w codziennym życiu, co oznacza, że nie można dzieci przesadnie od niej izolować. Dlatego również w przedszkolu warto wprowadzać pewne elementy nowoczesnych metod nauczania, jednocześnie wykorzystując je racjonalnie.

Magiczny dywan - nowość w edukacji

Świetnym rozwiązaniem dla przedszkolaków jest np. magiczny dywan. Co to takiego? To wyjątkowy projektor, dzięki któremu na podłodze powstaje obraz, wyjątkowy dywan. Dla dzieci to ogromna radość zabawy, coś nowego, innego, możliwość odkrywania. Dla nauczycieli - świetny sposób na uatrakcyjnienie działań. Co ciekawe, rozwiązanie wykorzystywane może być nie tylko w przedszkolach, bo rewelacyjnie sprawdzi się również w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Zaletą magicznego dywanu jest szeroka różnorodność dostępnych zasobów. To możliwości, które odpowiednio wykorzystane stają się wielką kopalnią pomysłów na codzienną pracę z dziećmi w grupie przedszkolnej, szczególnie, że nauczyciele mają możliwość korzystania ze specjalnie opracowanych kart metodycznych, scenariuszy zajęć praktycznych oraz ciekawych kart pracy. Dodatkowo urządzenie jest łatwe w obsłudze, co jest jego dodatkowym atutem.

Tablica interaktywna

W nowoczesnym przedszkolu z całą pewnością nie może zabraknąć również innych rozwiązań. Cenioną już od dłuższego czasu jest tablica interaktywna. Co to takiego? To urządzenie, które swoim wyglądem przypomina białą tablicę, ale - podłączona do komputera czy projektora multimedialnego stwarza wiele możliwości. W przedszkolach świetnie sprawdzą się np. tablice co układania puzzli czy malowania obrazów. Interesującym rozwiązaniem są też labirynty, które muszą pokonać najmłodsi. To świetna zabawa, a jednocześnie możliwość efektywnej nauki.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%