Zamknij
REKLAMA

Jak można zabezpieczyć się na wypadek pożaru nieruchomości?

13.14, 12.08.2022 materiały partnera

Masz własny dom lub lokal użytkowy i chcesz maksymalnie zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci pożaru? W takim razie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu pożarniczego, który doskonale sprawdza się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia człowieka. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Sprawdź poniższy artykuł, a na pewno odpowiednio przygotujesz się na ryzyko wystąpienia pożaru w domu lub innym budynku użytkowym.

Metody zabezpieczania się przed pożarami w nieruchomościach są różne. W niektórych przypadkach definiują je przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej oraz BHP. Wąż strażacki to standardowe wyposażenie każdego wozu straży pożarnej w Polsce, choć ten możesz też bez problemu zamontować w dowolnym miejscu na terenie budynku, gdzie znajduje się przyłącze wodne. Oczywiście jest też wiele innych sposobów, które pozwalają na skuteczną walkę z ewentualnymi pożarami w domach i innych nieruchomościach.

Pożar w domu/mieszkaniu – jak się zachować?

Zastanawiasz się, jaki sprzęt pożarniczy jest niezbędny w celu odpowiedniego zabezpieczenia się przed skutkami pożarów? Niezbędnym minimum są gaśnice, koce strażackie oraz młotki pozwalające na awaryjne zbicie szyby. Jeśli już w nieruchomości pojawiło się ognisko ognia, przede wszystkim zachowaj spokój i zaplanuj dobrze swoje działania. Nie zwlekaj też z telefonem alarmowym na straż pożarną, która powinna pojawić się na miejscu nawet w ciągu kilkunastu minut. Kiedy wybuchnie pożar, stosuj się do kilku wskazówek:

1. Nigdy nie zamykaj drzwi na klucz – w razie konieczności ucieczki utrudnisz sobie wyjście z zadymionego lub ogarniętego ogniem pomieszczenia.

2. Pod żadnym pozorem nie otwieraj okien! W ten sposób ogień rozprzestrzeni się jeszcze szybciej.

3. Opanuj emocje – mimo mocnego stresu nie możesz reagować impulsywnie.

4. Jeśli musisz, poruszaj się tuż przy podłodze. Dzięki temu ograniczysz ilość niebezpiecznych związków, które wdychasz wraz z powietrzem podczas pożaru.

5. Ewakuuj się z budynku tak szybko, jak tylko to możliwe.

Stosując się do tych kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, prawdopodobnie unikniesz przykrych skutków pożaru (szczególnie dla swojego zdrowia), a być może uratujesz nawet życie swoje oraz innych osób przebywających w palącym się budynku.

Jak uniknąć przykrych skutków pożaru i ograniczyć jego rozprzestrzenianie się?

Chcesz uniknąć nadmiernych zniszczeń po pożarze oraz odpowiednio zabezpieczyć swoją nieruchomość? Przede wszystkim zainwestuj w najlepszej klasy produkty gaśnicze oraz ochronne. Przyda Ci się także dobra polisa ubezpieczeniowa, w ramach której otrzymasz pieniądze na remont zniszczonego w wyniku pożaru budynku. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach nawet najlepsze zabezpieczenia i osprzęt strażacki może okazać się niewystarczający, gdyż ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. Stosuj się do zaleceń straży pożarnej w razie występowania zagrożeń, a zredukujesz ewentualne zniszczenia i szybciej opanujesz zagrożenie. Jeśli masz w nieruchomości wąż gaśniczy z dostępem do wody – w miarę możliwości wykorzystaj go do gaszenia pożaru – o ile wiesz, jak zrobić to poprawnie.

(materiały partnera )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%