Mimo że inwestycje w lokaty bankowe przynoszą ostatnio coraz wyższe stopy zwrotu, to poszukiwane są inne rozwiązania do lokowania nadwyżek finansowych. W ostatnich latach waluty kryptograficzne stają się coraz popularniejszą inwestycją alternatywną. Zarabianie na kryptowalutach opiera się w głównej mierze na poświęceniu środków pieniężnych, mocy obliczeniowej albo czasu.
Mimo że inwestycje w lokaty bankowe przynoszą ostatnio coraz wyższe stopy zwrotu, to poszukiwane są inne rozwiązania do lokowania nadwyżek finansowych. W ostatnich latach waluty kryptograficzne stają się coraz popularniejszą inwestycją alternatywną. Zarabianie na kryptowalutach opiera się w głównej mierze na poświęceniu środków pieniężnych, mocy obliczeniowej albo czasu.
Na pytanie "Jak zarabiać na kryptowalutach" można szybko odpowiedzieć: Handlować nimi! Zakupu i sprzedaży można dokonać na specjalnych platformach inwestycyjnych. W handlu możliwe jest wykorzystywanie rzeczywiście przelewanych kryptowalut na portfel albo kontraktów na różnicę kursową (CFD). W przypadku długoterminowego handlu warto zastanowić się nad przelaniem środków na portfel sprzętowy. Pozwala to zmniejszać ryzyko upadku platformy inwestycyjnej albo włamania się na konto do handlu.
Transakcje kryptowalutami ukierunkowane na osiąganie zysku wymaga wiedzy o funkcjonowaniu rynku. Każda waluta kryptograficzna działa w inny sposób. Część z nich ma charakter czysto spekulacyjny (np. DogeCoin czy Bitcoin, którego popularność wynika z tzw. premii za pierwszeństwo). Niektóre są wykorzystywane jako wynagrodzenie za pracę (np. Ether) albo jako środek płatniczy w branży hazardowej (np. FUNToken). Rynek największych kryptowalut jest bardzo płynny. Krótkoterminowy handel „cyfrowym aktywem” wymaga wiedzy finansowej, czasu na opracowanie strategii oraz realizację zleceń. Długoterminowy handel jest mniej czasochłonny i opiera się głównie na wierze we wzrost wartości wszystkich kryptowalut. Niemal wszystkie waluty kryptograficzne osiągają teraz najniższe ceny. Jeśli uważamy, że technologia łańcucha bloków (blockchain), zdecentralizowane finanse (DeFi) będą coraz ważniejsze w gospodarce, to warto rozważyć inwestycję długoterminową.
Jeszcze kilka lat temu popularną formą zarabiania na kryptowalutach było ich kopanie, czyli wykorzystywanie urządzeń o dużej mocy obliczeniowej (np. kart graficznych), aby między innymi zapewnić działanie systemu transakcji, rozproszonej bazy danych. W kopanie zaczęły inwestować coraz większe podmioty, które konkurują osiąganymi efektami skali i mają dostęp do taniej energii. Spowodowało to, że kopanie jako opłacalna forma zarabiania na kryptowalutach wymaga bardzo dużych nakładów początkowych. Sam zysk z kopania jest bardzo uzależniony od momentu sprzedaży wydobytych walorów. Pojawiają się ogłoszenia zakupu udziału w wydobyciu, ale bez umocowania prawnego (np. przez założenie spółki) transakcja taka jest bardzo podatna na oszustwo.
Dobrą możliwością uzyskiwania dochodu na walutach kryptograficznych są zdecentralizowane finanse (DeFi). Możliwe jest udzielanie oraz zaciąganie pożyczek na waluty kryptograficzne. Każda pożyczka jest zabezpieczona (zazwyczaj innym cyfrowym aktywem). Zysk można osiągnąć na pożyczaniu kryptowalut, które stracą w najbliższym czasie na wartości. Poza tym istnieją również lokaty, które za zdeponowanie kryptowalut na określony czas oferują odsetki. Jednak im wyższe odsetki, tym wyższe ryzyko upadku projektu.
Niektóre zawody (np. graficy, programiści) mogą oferować swoje usługi w zamian za kryptowaluty. W początkowych latach rozwoju kryptowalut popularne były tzw. kraniki. W zamian za cykliczne wchodzenie na stronę i rozwiązanie tzw. captchy oferowano bardzo niewielkie (jak na tamte warunki) wynagrodzenie. Po latach kwoty te okazywały się bardzo duże. Istnieją również bardziej tradycyjne metody inwestowania w kryptowaluty. Wśród nich można wymienić zakup ETF-ów na kryptowalutę albo kryptowaluty. ETF jest instrumentem o pasywnym charakterze, który odzwierciedla cenę wybranego aktywa albo indeks wartości. Możliwy jest również zakup akcji przedsiębiorstw z branży kryptowalut (np. giełd kryptowalut). Uzyskiwany zysk będzie wtedy odzwierciedleniem wyników finansowych spółki oraz percepcją walorów przez inwestorów na giełdzie. Oznacza to, że zysk nie będzie zależny od kondycji całego sektora kryptowalut.