Zamknij

Sauny fińskie w domu: jak z nich korzystać?

artykuł sponsorowany + 09:29, 24.10.2022 Aktualizacja: 09:30, 24.10.2022

Sauny fińskie przeznaczone do montażu w domu są przez producentów przygotowywane w taki sposób, aby ich użytkowanie było przede wszystkim bezpieczne, ale i proste od strony technicznej. Żeby jednak cieszyć się pełną regeneracją, trzeba pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad.

Nie zawsze im cieplej, tym lepiej

Domowe sauny fińskie – czyli sauny suche – mogą się rozgrzewać do naprawdę wysokich temperatur, czasem nawet przekraczających 100˚C. Dla osób zaprawionych w saunariach nie będzie to problemem, natomiast warto też pamiętać, że domowe sauny siłą rzeczy często nie są przesadnie przestronne i wiele osób woli ustawić w nich odrobinę niższą temperaturę, co pozwala na zachowanie pełnego komfortu.

To szczególnie ważne przez kilka pierwszych cykli pracy, ponieważ subiektywne odczucie ciepła może być zupełnie różne u poszczególnych osób. Choć pobyt w saunie ma pewne właściwości prozdrowotne, powinien być przede wszystkim okazją do relaksu i wypoczynku, więc nie warto za wszelką cenę dążyć do osiągnięcia jakichś arbitralnie ustalonych wartości na termometrze.

Wykorzystaj wszystkie udogodnienia

Najprostsze modele saun fińskich to po prostu kabina z miejscami do siedzenia i wydajny piec. Wielu producentów jednak ma w swojej ofercie warianty bardziej rozbudowane: radio z odtwarzaczem, klimatyczne oświetlenie i inne udogodnienia. Jeśli sauna fińska ma być źródłem przyjemności, to korzystaj także z tych opcji. Oczywiście to nie znaczy, że modele pozbawione tak rozbudowanej funkcjonalności są w jakiś sposób gorsze. Każdy korzysta z sauny po swojemu i tu też warto znaleźć taką drogę, która będzie przyjemna.

To samo dotyczy także ustalania czasu pobytu – choć sauna fińska pozwala na dość wyraźne przedłużenie sesji, nie wszystkim sprawia to przyjemność. Absolutnie nie należy wydłużać pobytu w saunie przy pierwszych wejściach, a później też nie ma takiego obowiązku. Jeśli chodzi o wpływ na zdrowie, to nie ma tak naprawdę jednoznacznych wytycznych co do tego, jak długa powinna być sesja i jak często należy ją powtarzać, a poziom przyjemności może być nawet wyższy przy krótszym saunowaniu.

Przede wszystkim zamów wygodną saunę

Warunkiem wstępnym, który musi być spełniony, żeby w ogóle myśleć o bezpiecznym, zdrowym i komfortowym saunowaniu, jest ustawienie w domu profesjonalnie zaprojektowanej sauny. Producentów jest wielu, ale nie wszyscy są godni zaufania, tymczasem jakość samej kabiny oraz pieca i akcesoriów bez wątpienia wpływają pozytywnie na efekty saunowania.

Sauna fińska w domu dla wielu osób może być nawet lepsza niż ogólnodostępne sauny, a jeśli nie, to przynajmniej może stać się dla nich bardzo ciekawą alternatywą – żeby tak jednak było, naprawdę trzeba dobrze wybrać już na początku. Ponieważ konstrukcja sauny jest prosta, niewiele trzeba, żeby zepsuć dobre wrażenia, a na to na pewno nie możesz sobie pozwolić.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%