Zamknij

Kładki dla pieszych i rowerów – gdzie i kiedy warto je zastosować?

15:48, 26.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:48, 26.10.2022

Często podróżujesz rowerem po terenach pozamiejskich? A może uwielbiasz długodystansowe spacery i często trafiasz na miejsca, w których przydałaby się kładka pieszo-rowerowa do bezpiecznego przejścia nad wodą? W takim razie sprawdź, czym powinny charakteryzować się kładki dla pieszych i gdzie są najczęściej spotykane. 

Rozwój infrastruktury miejskiej, a także elementów usprawniających i poprawiających komfort poruszania się osób pieszych oraz rowerzystów, możesz zaobserwować praktycznie w całym kraju. Nowoczesna kładka pieszo-rowerowa to ciekawy element budownictwa, który pozwala na szybkie i bezpieczne przejście nad rzeką, autostradą, a nawet miejskimi skrzyżowaniami. 

Kładka dla pieszych – w jakich formach występuje w infrastrukturze miejskiej? 

Najciekawsze rodzaj kładek rowerowych i pieszych, jakie coraz częściej możesz spotkać  w pobliżu ruchliwych dróg, autostrad, a także rzek, to: 

  • mosty belkowe JSK-JBB, 
  • mosty blachownicowe JSB, 
  • kładki dla pieszych JPB-P. 

Most dla pieszych i rowerzystów powinien być przede wszystkim wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz dobrze zabezpieczony na wypadek nadmiernego obciążenia. Obecnie najpopularniejsze rozwiązania to modułowe kładki rowerowo-piesze, które zapewniają bezpieczny ruch w określonych miejscach na stale lub tylko tymczasowo – na czas trwania remontu. 

Gdzie sprawdzi się modułowa kładka dla pieszych? 

Wytrzymała, bezpieczna i łatwa w montażu kładka dla pieszych sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie przeprowadzane są remonty i prace na głębokości. By zapewnić bezpieczne przejście rowerzystom i pieszym ponad wykopami – kładka będzie doskonałym wyborem. Inne zastosowania modułowych kładek, to: 

  • przejścia ponad autostradami, 
  • przejścia nad rzekami, 
  • kładki dla pieszych nad torowiskami. 

Jak widzisz, most pieszo-rowerowy ma naprawdę wiele możliwych zastosowań. Topowe konstrukcje kładek i pomostów dla pieszych oraz rowerzystów są produkowane wyłącznie przez najlepsze firmy zajmujące się budową mostów. Wszelkiego rodzaju kładki są realizowane zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa oraz standardami, takimi jak Eurocode LM4. W tym przypadku to wyznacznik wartości maksymalnego obciążenia kładki w zakresie 500 kg/m2. 

Czy kładki pieszo-rowerowe są bezpieczne? 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo – tylko najlepsze na rynku kładki pieszo-rowerowe tworzone zgodnie z aktualnymi normami, standardami oraz posiadające niezbędne certyfikaty, będą odpowiednio bezpieczne dla ich użytkowników. Modułowe kładki to zdecydowanie najtrwalsze rozwiązanie i znacznie lepsze, aniżeli standardowe kładki drewniane, które mogą ulec zniszczeniom w wyniku oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych.  

Warto też zaznaczyć, że na wysoki poziom bezpieczeństwa wpływają także elementy dodatkowe do kładek: oświetlenie, systemy bezpieczeństwa i monitorowania oraz rampy ułatwiające wjazd, np. wózka inwalidzkiego. Prowadzisz firmę budowlaną oraz głębokie wykopy? Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników i osób postronnych – zainwestuj  w kładki pieszo-rowerowe z modułów. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%